TEST: wytrzymałe laptopy do pracy w trudnych warunkach

Radzimy, na co zwracać uwagę, kupując laptop, który powinien nam długo służyć. Prezentujemy też trwałe notebooki w różnych cenach oraz konstrukcje stworzone specjalnie do pracy w trudnych warunkach.


Przyzwyczajeni do obłych i lekkich laptopów zapominamy o tym, że są to konstrukcje, które mają nas oczarować swoją zgrabną sylwetką, ale niekoniecznie są wytrzymałymi narzędziami przeznaczonymi do pracy w trudnych warunkach. Kiedyś za lekkie uważano laptopy ważące 3 kg, teraz za takie uchodzą konstrukcje o wadze poniżej 2 kg. Oczywiście spadek wagi laptopów można przypisać ich mniejszemu zapotrzebowaniu na energię, możliwości zastosowania nowocześniejszych i mniejszych układów chłodzących czy podzespołów. Często jednak dzieje się to kosztem montowania mniej wydajnych (energooszczędnych) komponentów lub maksymalnego upakowania podzespołów w coraz cieńszej obudowie, co z kolei prowadzi do ich przegrzewania i niestabilnej pracy systemu.

W nowoczesnych, cienkich laptopach producenci starają się ponadto, aby np. pokrywa ekranu była jak najcieńsza, niestety kosztem jej sztywności, a przecież ma ona chronić ekran przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto, projektując lekki i cienki laptop, producent nie jest w stanie zapewnić sobie dobrej sprzedaży, o ile nie zaoferuje przystępnej ceny, co wiąże się z wykorzystaniem tańszych i gorszej jakości materiałów. Istotnie przekłada się to na trwałość konstrukcji, ponieważ cienki laptop powinien być zbudowany ze sztywnego i twardego aluminium, które wspomaga oddawanie ciepła, a poręczna konstrukcja na wyjazdy nie z cienkiego plastiku, ale lekkiego i wytrzymałego magnezu.

Wygląd, który szybko przemija

TEST: wytrzymałe laptopy do pracy w trudnych warunkach

Chcąc mieć praktyczny i niezbyt drogi laptop, warto wybrać konstrukcje wykonane z grubego plastiku o wyraźnej fakturze na pokrywie i obudowie klawiatury (tam gdzie opieramy nadgarstki, pisząc na klawiaturze).

Producenci potrafią projektować ładne, ale niestety niepraktyczne laptopy. Moda na plastikowe obudowy, wykonane na wysoki połysk, ciągle nie przemija. Umieszczenie tego typu komputera w torbie z zasilaczem i kablami szybko prowadzi do jego porysowania, a położenie przez roztargnienie kluczy na obudowie matrycy zostawi trwały ślad. Nawet wyczyszczenie laptopa niezbyt miękką ściereczką prowadzi do powstania mikrorysek. Co istotne, przy normalnym użytkowaniu, na tego typu obudowach, zostają wyraźne odciski palców i rysy.

Podobnie jest ze świecącymi dodatkami, które imitują chromowania lub szlachetne materiały, np. szczotkowane aluminium, ponieważ wykonane najczęściej z malowanego plastyku i szybko się zużywają. Warto o tym pamiętać podczas zakupów i wybierając laptopa, zwróćmy uwagę na modele z obudowami w odcieniach szarości z wyraźnym drobnym wzorem, bo na nich odciski palców i drobne ryski nie będą tak widoczne. W przypadku plastikowych obudów optymalne są np. satynowe i matowe wykończenia o wyraźnej fakturze. Taki laptop też może być trwały, o ile wykonano go z grubego plastiku.

Poczujesz, że to twardziel

TEST: wytrzymałe laptopy do pracy w trudnych warunkach

W nowoczesnych, lekkich laptopach pokrywa chroniąca matrycę jest dosyć cienka i wiotka. Niestety nie zabezpiecza ekranu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet przestawienie laptopa po złapaniu go za róg pokrywy może powodować pęknięcie delikatnej matrycy obrazu.

Trwałe okazują się konstrukcje najsztywniejsze, czyli np. obudowy wykonane z jednego kawałka aluminium. Wytrzymałe są laptopy, których szkielet wykonany jest z magnezu lub o konstrukcji plastra miodu. Trudno jest jednak zaprojektować lekki i wytrzymały laptop, dlatego ich waga rzadko bywa mniejsza niż 2,5 kg. Profil mają bardziej kanciasty i grubszy, a elementy, które w normalnym laptopie są filigranowe, w przypadku wytrzymałych konstrukcji są większe, ale za to mocne i trwałe.

Większość wytrzymałych laptopów wyposażona jest w zatrzask uniemożliwiający przypadkowe otwarcie klapy laptopa np. gdy jedziemy po nierównym terenie. Takie elementy, jak gniazdo VGA z możliwością przykręcenia do niego wtyczki czy mocne masywne zawiasy obudowy, to standardowe wyposażenie trwałego komputera.