TLS 1.3 debiutuje w Polsce na masową skalę

nazwa.pl wdraża protokół bezpieczeństwa TLS 1.3. Jest to rozwinięcie protokołu SSL. A jakie korzyści daje w praktyce?

Rozwiązanie TLS 1.3 wdrażane jest przez światowych liderów technologicznych takich jak Cloudflare, Google i Facebook - rozpoczęli oni już implementację protokołu na swoich serwerach. Według badań, w połowie sierpnia 2018 roku około 5% połączeń przy użyciu Firefoxa odbywało się poprzez TLS 1.3. Standard ten został stworzony przez IETF - Internet Engineering Task Force. W stosunku do wcześniejszych wersji protokołu, jest on bardziej odporny naa taki oraz szybszy. Firefox to pierwsza przeglądarka, w której go wprowadzono (edycja 61), w innych ma zadebiutować w najbliższym czasie.

nazwa.pl w pierwszym kwartale zabezpieczyła prawie 450 tys. nazw domen protokołem DNSSEC, a teraz podniosła poziom bezpieczeństwa w domenie .pl poprzez wdrożenie najnowszego standardu TLS 1.3. Beneficjentami obu tych zabezpieczeń są użytkownicy Internetu. Jak wynika z badań firmy NASK PIB, przeprowadzonych na bazie klientów usług hostingowych w nazwa.pl, obecnie w Polsce 13,10% ruchu odbywa się za pomocą najnowszego protokołu, a liczba ta z dnia na dzień rośnie. Najpopularniejszą wersją zabezpieczenia jest obecnie TLS 1.2, z którego korzysta 85% urządzeń. Jednak, jak przewidują analitycy firmy, do końca roku więcej niż połowa połączeń do stron w nazwa.pl będzie odbywała się z wykorzystaniem TLS 1.3. Wprowadzenie rozwiązania TLS 1.3 to kolejny krok nazwa.pl w stronę poprawy bezpieczeństwa polskiego Internetu.

Zobacz również:

  • Igrzyska Olimpijskie i cybeprzestępstwa - czy powinniśmy obawiać się hakerów?
  • Mapy Google bez internetu i inne przydatne funkcje [Aktualizacja 25.07.2021]

Jak podsumowuje to Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl:

Standardy są po to, aby je wdrażać, szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa. Dlatego czołowe przeglądarki i światowi gracze, tacy jak Google czy Facebook wspierają kolejne wersje zabezpieczeń, w tym protokół TLS 1.3. Nazwa.pl jako lider technologiczny branży hostingowej i rejestracji domen w Polsce również udostępnia najnowsze rozwiązania swoim Klientom. Bezpieczna domena i bezpieczny hosting to dziś standard, który wyznaczamy.

Zastosowanie dla każdego hostowanego serwisu WWW certyfikatów SSL, HTTP/2 i TLS 1.3 ma na celu usprawnienia w zakresie bezpieczeństwa i szybkości działania stron WWW, tworząc wartość dodaną dla właścicieli stron WWW oraz ich Klientów.