TOP 10 FREEWARE

W bieżącym numerze prezentujemy 10 anglojęzycznych aplikacji.


W bieżącym numerze prezentujemy 10 anglojęzycznych aplikacji.

Wśród darmowych programów można znaleźć wiele wspaniałych rzeczy, bez których nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowania komputera. Cieszy szczególnie to, że niektóre bezpłatne programy biją na głowę swoje komercyjne odpowiedniki. Ale nie ukrywajmy, te najlepsze narzędzia należą jednak głównie do kategorii shareware, a w większości wypadków nie sposób ich dostać w Polsce. Na szczęście można bezpiecznie płacić w Internecie za pomocą wirtualnej karty Visa (tzw. eKarty), którą oferuje mBank. Jeśli koniecznie chcesz zdobyć jakiś program, przyjrzyj się tej ofercie. Dosłownie w ciągu paru minut można mieć legalny program na dysku, bo sama procedura płacenia jest bajecznie prosta i wygodna.

TOP 10 FREEWARE

Programy zagraniczne - notowanie 18.

Aby zagłosować na najlepszy, twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stroniehttp://www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem [email protected] - weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania - skontaktuj się z redakcją PC Worlda, a twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Oczywiście, program musi być klasy freeware, co oznacza, że autor zgadza się na jej bezpłatne rozpowszechnianie i używanie na dowolnej liczbie komputerów. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

InsideCAT Lite Edition 1.35

TOP 10 FREEWARE

InsideCAT Lite Edition 1.35

Powszechność gigantycznych dzisiaj dysków, liczących już dziesiątki gigabajtów, wiąże się z koniecznością posiadania dobrych narzędzi wyszukiwawczych. Bardzo często potrzebujemy narzędzia, które szybko znajdzie plik o konkretnej nazwie lub zawierający w nazwie jakiś ciąg znaków. InsideCAT Lite Edition jest programem o tyle użytecznym, że korzysta ze sporządzonych uprzednio indeksów plików, także w archiwach. W przypadku dużego dysku przeszukiwanie "na żywo" zajęłoby sporo czasu, o czym wiedzą doskonale m.in. użytkownicy Total Commandera. InsideCAT szuka natomiast nazw w gotowym indeksie, co zajmuje jedynie chwilę. Możemy podać dokładny ciąg znaków i wybrać standardowe wyszukiwanie, ale możliwe jest też użycie wieloznaczników. Co więcej, można także wskazać atrybuty pliku, przedział wielkości, przedział dat utworzenia czy modyfikacji. Program uwzględnia zarówno twarde dyski komputera, jak i dyski CD i DVD i inne wymienne urządzenia. Aby znaleźć plik, dany dysk nie musi być nawet obecny w napędzie. Pliki indeksów trzeba regularnie aktualizować, ale mogą one obejmować nie całe dyski, lecz wybrane foldery.

Informacjehttp://www.insidecat.com

Plik InsideCAT100Freeware.exe

WordWeb 2.2

TOP 10 FREEWARE

WordWeb 2.2

Program Anthony'ego Lewisa od dawna jest jednym z najbardziej poważanych słowników języka angielskiego w Sieci. Autor oferuje go w dwóch wersjach - darmowej i komercyjnej. Komercyjna zawiera obszerniejszy opis gramatyczny, możliwość wyszukiwania za pomocą wieloznaczników ? i * oraz narzędzia do kompilacji krzyżówek i dodatkowe listy słów.

W darmowej znajdziemy natomiast solidną bazę 200 tys. wyrazów z obszernymi objaśnieniami, podziałem na kategorie gramatyczne i przykładami użycia. Dzięki semantycznej klasyfikacji wyrazów w bazie możemy się dowiedzieć, w jakich grupach znaczeniowych znajduje się dany wyraz. Co istotne, program współpracuje z innymi aplikacjami - wskazanie wyrazu i naciśnięcie ustalonego skrótu (domyślnie [Ctrl Alt W]) uruchamia słownik i wczytuje konkretny wyraz. Wzajemne powiązania hipertekstowe wyrazów pozwalają wczytywać kolejne słowa w interfejsie słownika. Jednojęzyczny WordWeb nie jest programem dla początkującego użytkownika, ale dla osób refleksyjnie podchodzących do anglojęzycznych tekstów jest nieoceniony.

Informacjehttp://www.wordweb.info

Plik wordweb.exe