TOP 30 - dopalacze Internetu

Czy zależy Ci na szybszym pobieraniu plików? A może straciłeś orientację w obszernej kolekcji zakładek? W poniższym materiale przedstawiamy 30 najlepszych narzędzi sieciowych, które oferują to, czego brakuje w popularnych internetowych przeglądarkach oraz w programach pocztowych.

Czy zależy Ci na szybszym pobieraniu plików? A może straciłeś orientację w obszernej kolekcji zakładek? W poniższym materiale przedstawiamy 30 najlepszych narzędzi sieciowych, które oferują to, czego brakuje w popularnych internetowych przeglądarkach oraz w programach pocztowych.

Zestawienie narzędzi internetowych - przybornik

Zestawienie narzędzi internetowych - przybornik

Do pełnego wykorzystania możliwości oferowanych przez Internet potrzeba czegoś więcej niż zwykła przeglądarka. Niezależnie od tego, który program jest Twoim faworytem - Internet Explorer, Netscape Navigator ani Opera nie oferują wszystkich potrzebnych funkcji.

Wszelkie braki załatać można dostępnymi w Internecie programami oraz pakietami narzędziowymi. Większość z nich specjalizuje się jedynie w realizacji konkretnych zadań, ale za to po mistrzowsku wykonują powierzone im funkcje. Przyjrzyjmy się na przykład FTP. Do transmisji plików za pośrednictwem tego protokołu z powodzeniem możemy użyć bieżących wersji przeglądarek internetowych, jednak żadna z nich nie jest tak wygodna jak klient FTP. Wprawdzie przeglądarka umożliwia ściąganie plików z Internetu, jednak tylko wyspecjalizowane programy, takie jak GetRight czy FlashGet, robią to dużo lepiej - szybciej i jeśli z jakiś powodów transfer został przerwany, przy kolejnej próbie nie pobierają całego pliku od początku, ale jedynie jego brakujące fragmenty.

Małe, a cieszy

Poniżej przedstawiamy trzydzieści narzędzi freeware i shareware dla wymagającego internauty. Większość z nich znajdziesz również na krążku CD-ROM dołączonym do bieżącego numeru. Niektóre narzędzia są bezpłatne, inne wymagają opłaty rejestracyjnej. Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz poddać aplikację dogłębnym testom.

Do wyboru, do koloru

Spośród bogatej oferty internetowej wybraliśmy te aplikacje, które są najbardziej wydajne i skuteczne. W każdej z kategorii przetestowaliśmy kilka programów, aby zaprezentować tylko najlepsze. Oprócz przedstawienia najlepszego programu w danej kategorii, staraliśmy się w miarę możliwości przedstawić jego polski odpowiednik. W przypadku programów shareware dobraliśmy takie, które można testować bez żadnych ograniczeń. Nie znajdziesz w recenzjach np. wersji testowej programu z zablokowaną opcją zapisywania ustawień.

Informacje o kompatybilności poszczególnych programów z systemami operacyjnymi podaliśmy zgodnie z oficjalnymi danymi producenta. Może się zdarzyć, że niektóre programy bezproblemowo działają również w środowisku Windows XP, choć nie wyszczególniono tego w specyfikacji programu.

Ocena

Poddając aplikacje ocenie, największą wagę przykładaliśmy do zakresu oferowanych funkcji oraz do łatwości obsługi. Obok tych ocen w tekście znajdziesz najbardziej istotne zalety i wady każdego programu, a także krótką, jednozdaniową charakterystykę. Dzięki temu możesz natychmiast ocenić, czy program zasługuje na to, aby po niego sięgnąć.

Pamiętaj o tym, że pobieranie plików z Internetu wiąże się z pewnym ryzykiem. Z tego względu radzimy korzystać z firewalla (patrz dalej) oraz nie otwierać plików, zanim nie sprawdzisz ich najnowszą wersją jednego ze skanerów antywirusowych.

W skrócie

Funkcje oferowane przez przeglądarki oraz programy pocztowe zazwyczaj nie są w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez doświadczonych internautów. Przebiliśmy się więc przez ogromny gąszcz narzędzi, aby wybrać i przedstawić najlepsze - menedżery połączeń, pobieracze plików, klienty Usenetu oraz FTP, przeglądarki offline i wiele innych. Prezentujemy w materiale 30 aplikacji ze ścisłej czołówki. Większość z nich zamieszczamy na płycie CD-ROM.

Babylon 3.2

Internetowy supersłownik i największa na świecie encyklopedia w Twoim komputerze.

Zastosowanie Jednym z najpraktyczniejszych zastosowań programu jest tłumaczenie - w ramach systemu Babylon dostępnych jest kilkaset najróżniejszych słowników, w tym kilkanaście polskojęzycznych. Ten bardzo prosty w obsłudze program pomoże Ci również w odnalezieniu definicji różnych pojęć, terminów naukowych, skrótów itp.

Zakres funkcji Twórcy programu postawili sobie za zadanie zgromadzenie informacji o witrynach edukacyjnych, internetowych encyklopediach lub serwisach tematycznych na całym świecie i udostępnieniu ich zasobów z jednego źródła. Program Babylon 3.2 przeszukuje olbrzymie zasoby edukacyjno-informacyjne Internetu dostępne poprzez system Babylon, który współpracuje z tak znanymi serwisami, jak Britannica, Dietwatch.com i Accuweather. Korzystanie z zasobów możliwe jest przy aktywnym połączeniu z Internetem, ale dzięki funkcji pobierania słowników można korzystać z nich także w trybie offline. Warto jeszcze zwrócić uwagę na kalkulator przeliczający jednostki miar oraz aktualne kursy walut, które są automatycznie aktualizowane na podstawie notowań bankowych.

Sposób użytkowania Podczas instalacji użytkownik musi podać obszary swoich zainteresowań (rozrywka, oprogramowanie, edukacja, pogoda itp.), co zapewni prezentowanie bardziej precyzyjnych rezultatów wyszukiwania. Bardzo ważną informacją jest wskazanie języka ojczystego, dzięki czemu program będzie wiedział, na jaki język ma tłumaczyć wpisywane wyrażenia. Użytkownik może również wybrać konkretne serwisy, które dostarczą mu interesujących informacji. Może wybrać dodatkowe słowniki, np. polsko-angielski czy niemiecko-polski. Sam proces wyszukiwania jest bardzo prosty - wystarczy wpisać potrzebne wyrażenie lub zaznaczyć wybrany fragment teksu (w dowolnej aplikacji - edytorze tekstów, przeglądarce, programie pocztowym itd.) i użyć właściwej kombinacji klawiszy, np. [Shift] i prawy przycisk myszy.

Rodzaj internetowy tłumacz

Producent Babylon Ltd., www.babylon.com

Licencja adware (utrzymywany z wpływów reklamowych)

Bankrut 1.6 SE2

Skrupulatnie zliczaj wydatki na połączenia z Internetem.

Zastosowanie Program automatycznie podlicza czas i koszt modemowych połączeń z Internetem, dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki przy płaceniu rachunku telefonicznego. Bankrut podsumowuje całkowity koszt surfowania w Internecie w danym okresie rozliczeniowym i może sporządzić billing z informacją o czasie trwania oraz koszcie każdego połączenia. Jednocześnie działa w tle, nie przeszkadzając użytkownikowi w normalnej pracy.

Zakres funkcji Żeby zapewnić zliczenie wszystkich połączeń, program został wyposażony w funkcję automatycznego uruchamiania wraz ze startem systemu operacyjnego. Sam wykrywa aktywne połączenie, a informacje o nim może wyświetlać na trzy różne sposoby: na pasku systemowym (w formie ikony), jako małe okno lub w tytule okna aktywnego programu. Uwzględnia taryfy świąteczne czy nocne, kiedy koszt połączenia jest o połowę niższy niż normalnie. Zawiera wiele funkcji zapewniających poprawność zliczania impulsów: możliwość synchronizacji czasu z zegarami atomowymi, automatyczne wykrywanie połączeń, w których modem nie otrzymał odpowiedzi z serwera oraz zabezpieczenie przed zmianą czasu systemowego w trakcie aktywnego połączenia. Oferuje także funkcję automatycznego rozłączenia przed końcem aktualnego lub wybranego impulsu, np. przed upływem 10 impulsów.