TOSHIBA N300 – test dysku do serwerów NAS

Zastosowany dysk twardy wpływa na wydajność pracy i bezpieczeństwo danych serwera NAS. Najczęstszym wyborem w magazynowaniu danych pozostają wytrzymałe dyski HDD ze względu na atrakcyjny stosunek ceny do pojemności. Wśród modeli przeznaczonych do pracy w serwerach desktopowych niezwykle ciekawie prezentuje się Toshiba N300.

Serwery NAS wymagają zastosowania specjalistycznych dysków. Wydajnych oraz przystosowanych do pracy ciągłej. Niestety, ceny takich nośników są nieco większe niż modeli konwencjonalnych przeznaczonych do pracy w zwyczajnych komputerach. Cena za dysk NAS o pojemności 6 TB waha się między 900 a 1000 zł. Niezwykle atrakcyjnie na tym tle wypadają dyski Toshiba. Testowany model N300 można kupić za mniej niż 820 zł. Sprawdziliśmy, czy niedrogi model spełnia oczekiwania pokładane w sprzęcie tej klasy.

Specyfikacja

Toshiba N300 jest dyskiem HDD 3,5 cala o zwiększonej niezawodności. Model jest dostępny w wariantach 4, 6, 8 i 10 TB. Model jest przeznaczony do pracy przez 24 godziny 7 dni w tygodniu, wytrzymując obciążenia do 180 TB rocznie, czyli nawet 3-krotnie większe niż konwencjonalne nośniki HDD. Średni czas do wystąpienia pierwszej awarii wynosi 1 mln godzin. Współczynnik błędów krytycznych to 1 na 10E14 odczytanych bitów.

Komunikacja z urządzeniem przebiega z wykorzystaniem interfejsu SATA 6,0 Gb/s. Deklarowana szybkość przesyłania danych dla modelu 6 TB to 241 MB/s przy opóźnieniach transferu jest na poziomie 4,17 ms. Dysk ma duży bufor 128 MB oraz charakteryzuje się prędkością obrotową na poziomie 7200 obr./min. Sprzęt został wyposażony w czujnik wstrząsów, który zatrzymuje pracę, a tym samym dba o bezpieczeństwo danych w przypadku niespodziewanych zdarzeń. Istotnym dodatkiem jest również czujniki drgań powstających w wyniku ruchu obrotowego. Duże macierze złożone z dysków talerzowych potrafią generować drgania dominowe, które mogą niekorzystnie wpływać na żywotność i efektywność pracy sprzętu. Czujniki RV kompensują drgania powstające w wyniku ruchu obrotowego. Podczas intensywnej pracy atutem konstrukcji jest również automatyczna regulacja szybkości ustawiania głowicy pozwalająca na redukcję generowanych temperatur.

Wydajność

Wydajność dysku zweryfikowaliśmy z wykorzystaniem narzędzia syntetycznego Intel NAS Performance Toolkit. Rolę platformy testowej pełnił szybki serwer NAS Synology DS1618+. Wyniki naszych testów prezentujemy w tabelce. Większość rezultatów jest lepsza niż uzyskiwanych z wykorzystaniem konkurencyjnego modelu Seagate NAS HDD na tym samym serwerze.

Informacje dodatkowe

Dyski z serii N300 mogą obsłużyć serwery NAS z macierzami opartymi maksymalnie na ośmiu nośnikach. Wariant 10 TB ma zwiększony bufor do 256 MB, a co za tym idzie, większą prędkość przesyłania danych osiągającą 248 MB/s. Dyski obsługują Native Command Queing. Wszystkie warianty modelu N300 są objęte 36-miesięczną gwarancją producenta.

Podsumowując

Toshiba N300 to bardzo interesujące dyski o niezwykle atrakcyjnym stosunku jakości do ceny. Sprzęt zapewnia wysoką wydajność pracy, 3-letnią gwarancję oraz wysoki współczynnik bezawaryjności. Oferowany zestaw funkcji i czujników odpowiada wymaganiom stawianym przed modelami tej klasy. Warto podkreślić, że dysk jest kompatybilny z systemami NAS firmy QNAP i Synology.