TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

Testujemy domowy system sieci Mesh Wi-Fi od TP-Link. Sprawdzamy, jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu oraz czy jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych routerów.


Rozwiązania typu Mesh są stosunkowo nowe na rynku. Mesh Wi-Fi (zwane czasami także Whole Home Wi-Fi) to domowe rozwiązanie sieciowe, które decentralizuje sieć Wi-Fi i w ten sposób radzi sobie z problemami z łącznością. Mamy więc do czynienia ze zjawiskiem, w którym wszystkie urządzenia potrzebujące sieci nie łączą się z pojedynczym routerem lecz najbliższym dla siecie urządzeniem sieciowym w siatce Mesh.

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

Sieć Mesh dobrze sprawdza się, gdy do pokrycia posiadamy dużą powierzchnię. Zastosowanie kilku urządzeń, które łączą się w całość pozwala na wyeliminowanie problemów ze słabym sygnałem oraz martwymi strefami (miejscami, gdzie sieć nie działa). Urządzenia podłączone do sieci Mesh automatycznie przełączają się między punktami dostępowymi, aby korzystać z najbliższego węzła, który zaoferuje najszybszą prędkość i stabilne połączenie.

Zobacz również:

W ostatnim czasie przetestowaliśmy system Mesh Wi-Fi Deco M4 od TP-Link. Zestaw testowy składał się z dwóch jednostek Deco, a całe rozwiązanie dedykowane jest dla użytkowników domowych, którzy chcą, aby ich sieć była szybka i obejmowała swoim zasięgiem cały dom.

TP-Link Deco M4 - zestaw i akcesoria

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

TP-Link Deco M4 dostarczany jest w pudełku utrzymanym w biało-błękitnej kolorystyce. Na opakowaniu znajdziemy najważniejsze informacje i cechy charakterystyczne testowanego systemu. Umieszczono również logotypy informujące o kompatybilności z Amazon Alexa i IFTTT.

W skład zestawu sprzedażowego wchodzi:

 • Jednostka Deco - 2 sztuki
 • Zasilacz - 2 sztuki
 • Kabel ethernet o długości około 0,5 metra
 • Instrukcja obsługi (wersja skrócona)
TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

TP-Link Deco M4 - cena

Testowany przez nas zestaw składający się z dwóch urządzeń Deco M4 wraz z potrzebnym wyposażeniem (zasilacze oraz przewody) kosztuje w chwili obecnej poniżej 500 zł. Taka cena sprawia, że to jedno z najtańszych rozwiązań Mesh Wi-Fi dostępnych na rynku. System Deco to bardzo dobra alternatywa dla klasycznych routerów Wi-Fi z tej samej półki cenowej. Więcej dowiesz się w dalszej części tekstu.

TP-Link Deco M4 - specyfikacja techniczna i parametry

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

ZASILANIE:

 • Napięcie wejściowe zasilacza: 100-240V ~ 50/60Hz 0,4A
 • Napięcie wyjściowe zasilacza: 12V ⎓ 1,2A

CECHY SPRZĘTOWE:

 • Procesor: procesor firmy Qualcomm
 • Porty: 2 gigabitowe porty Ethernet (WAN/LAN auto-sensing), w każdym z urządzeń Deco
 • Przyciski: 1 przycisk reset na spodzie
 • Zasilanie: 12 V/1,2 A
 • Wymiary: 90,7 mm x 190 mm (3,6 cala x 7,5 cala)
 • Typ anteny: 2 wewnętrzne anteny dwupasmowe na jedno urządzenie Deco

WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ:

 • Standardy bezprzewodowe: IEEE 802.11 ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11 b/g/n 2,4 GHz
 • Częstotliwość pracy: 2,4 GHz i 5 GHz
 • Prędkość transmisji: 300Mb/s w paśmie 2,4 GHz, 867Mb/s w paśmie 5 GHz
 • EIRP:FCC: <30 dBm, CE: <20 dBm (2,4 GHz) <23 dBm (5 GHz)
 • Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej: WPA-PSK/WPA2-PSK
 • Funkcje zaawansowane: Tryb routera / punktu dostępowego, Opcjonalne łącze rezerwowe Ethernet, Sieć dla gości
 • Technologia TP-Link Mesh: MU-MIMO, Automatyczny wybór trasy, Automatyczna naprawa, Sterowanie AP, Sterowanie pasmem, Beamforming

FUNKCJE OPROGRAMOWANIA:

 • Funkcja Quality of Service - WMM
 • IPv6
 • Sieć WAN: Dynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/L2TP/PPTP
 • Zarządzanie: Zarządzanie lokalne, Zarządzanie zdalne
 • DHCP: Serwer, Klient
 • Przekierowanie portów
 • Kontrola dostępu, Czarna lista
 • Zabezpieczenia zapory sieciowej: Zapora sieciowa SPI
 • Protokoły: IPv4 i IPv6
 • Funkcje zaawansowane: Kontrola rodzicielska, QoS, Raporty miesięczne, Automatyczna aktualizacja oprogramowania, Możliwość rozszerzenia sieci o kolejne jednostki Deco, Funkcja Guest Network - 1 sieć 2,4 GHz oraz 1 sieć 5 GHz, Łatwa konfiguracja z aplikacją Deco

CERTYFIKATY:

 • Urządzenie posiada następujące certyfikaty: CE, FCC, IC, NCC, BSMI, IDA, RCM, JPA, JRF, VCCI, KC, RoHS

ŚRODOWISKO PRACY:

 • Dopuszczalna temperatura pracy: 0℃~40℃ (32℉~104℉)
 • Dopuszczalna temperatura przechowywania: -40℃~70℃ (-40℉~158℉)
 • Dopuszczalna wilgotność powietrza: 10%~90%, niekondensująca
 • Dopuszczalna wilgotność przechowywania: 5%~90%, niekondensująca

Deco M4 zapewnia szybkie i stabilne połączenia o prędkości sięgającej do 1167 Mb/s.

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

TP-Link Deco M4 - instalacja

Proces instalacji nie jest skomplikowany. Nawet mniej zaawansowani użytkownicy nie będą mieli problemów z jego przeprowadzeniem. Należy podłączyć urządzenie Deco M4 do prądu, a następnie za pomocą kabla RJ-45 wpiąć do sieci (np. modemu dostarczonego przez naszego dostawcę ISP). Aby przeprowadzić konfigurację jest nam potrzebne urządzenie z systemem Android lub iOS z wgraną aplikacją TP-Link Deco. Konfiguracja sieci Mesh za pomocą aplikacji na urządzenie mobilne jest bardzo przemyślana i intuicyjna. Na początku musimy wybrać rodzaj urządzenia, jakie chcemy skonfigurować, następnie aplikacja pokazuje nam, jak poprawnie podłączyć Deco M4 do prądu i sieci, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Kolejnym krokiem jest oczekiwanie na uruchomienie się urządzenia i wybranie miejsca, gdzie będzie ono ustawione (jego zdefiniowanie pomaga w późniejszym zarządzaniu poszczególnymi urządzeniami). W dalszej części procesu konfiguracji urządzenie sprawdzi połączenie z internetem i poprosi użytkownika o zdefiniowanie nazwy SSID oraz hasła sieci Wi-Fi.

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi
TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

Od tej pory posiadamy już działającą sieć Wi-Fi oraz skonfigurowane pierwsze urządzenie sieci Mesh Wi-Fi. Aplikacja zapyta się, czy chcemy dodać kolejne urządzenie. Jeżeli nasz zestaw składa się z więcej niż jednego routera Deco M4 to klikamy "ADD ANOTHER DECO". Aplikacja TP-Link Deco zapyta się o położenie drugiego urządzenia i połączy się z wcześniej skonfigurowanym Deco w celu utworzenia sieci Mesh.

Aby skonfigurować urządzenia należy zarejestrować się w aplikacji TP-Link Deco. Warto zwrócić uwagę, że cały proces konfiguracyjny odbywa się w języku angielskim.

Nie ma możliwości skonfigurowania Deco za pomocą komputera z uruchomioną przeglądarką sieciową.

TP-Link Deco M4 - aplikacja

Wbrew pozorom aplikacja jest jednym z ważniejszych elementów całego systemu Mesh Wi-Fi. To właśnie z jej poziomu użytkownik może sterować swoją siecią. Pomimo dostępności wielu funkcji jej obsługa jest prosta i intuicyjna. Problem może stanowić brak polskiego interfejsu, jednak nawet z podstawową znajomością języka Angielskiego jej obsługa nie sprawi kłopotów.

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

Z poziomu TP-Link Deco możemy konfigurować urządzenie, aktualizować je oraz zarządzać naszymi sieciami Wi-Fi. Aplikacja informuje również o stanie poszczególnych urządzeń Deco np. kiedy urządzenie jest offline.

W sekcji ustawień Wi-Fi możemy zmienić nazwę sieci oraz hasło, a także utworzyć sieć gościa. Istnieje również funkcja, udostępniania sieci, aktywowana poprzez potrząśnięcie urządzeniem.

Możemy zablokować dostęp do sieci dla niechcianych urządzeń nanosząc je na blacklistę. Aplikacja służy także do sprawdzania dostępności aktualizacji oprogramowania systemu Deco. Nie zabrakło ustawień VLAN, rezerwacji adresów, przekazywania portów oraz ustawień dla IPv4 i IPv6.

Z poziomu aplikacji możemy także zarządzać kontrolą rodzicielską, QoS (Quality of Service), a także sprawdzać miesięczne raporty i zarządzać użytkownikami aplikacji mającymi uprawnienia do zmian ustawień w systemie Deco.

Urządzeniom, którym chcemy zapewnić jak najszybszy dostęp do sieci możemy nadać wysoki priorytet, aby to one jako pierwsze dostawały jak najszybszy dostęp do sieci bez opóźnień.

TP-Link Deco M4 - możliwości

TP-LINK Deco M4 to nie tylko domowy system sieci Mesh Wi-Fi. Posiada on także kilka przydatnych funkcji dodatkowych. Każde urządzenie Deco wchodzące w skład sieci Mesh posiada dwa porty RJ-45, do których możemy podłączyć dowolne urządzenie sieciowe np. inne Deco, drukarkę sieciową, kamerę IP itd. Drukarkę możemy podłączyć również za pomocą Wi-Fi.

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

Każde z urządzeń Deco może spełniać jedną z trzech funkcji: Routera głównego, punktu dostępowego lub wzmacniacza sieci. Wyboru dokonujemy w aplikacji TP-Link Deco. Istnieje możliwość sterowania głosowego za pomocą Amazon Alexa. Ciekawą funkcją jest opcja ograniczenia prędkości na poszczególnym urządzeniu oraz włączenia lub wyłączenie na nim dostępu do sieci Wi-Fi o danej porze np. po północy.

Kontrola rodzicielska posiada predefiniowane tryby z podziałem wg. wieku (Child, Pre-Teen, Teen and Adult), a każdy z nich posiada inne ograniczenia.

Sieć Deco może składać się aż z 10 stacji bazowych, do których można podłączyć łączenie 100 urządzeń. To imponujące liczby, a możliwość tak dużej rozbudowy zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dwa urządzenia Deco M4, które testowaliśmy wystarczą, aby pokryć siecią dom o powierzchni do 260 m2.

TP-Link Deco M4 można łączyć z innymi modelami. Przy takiej konfiguracji trzeba jedynie pamiętać, aby ustawić jak główny model, ten, który podpięty jest do sieci.

Opcjonalna sieć gościa oraz sieć prywatna są od siebie niezależne i mogą działać w tym samym czasie, co nie zawsze jest spotykane w konkurencyjnych urządzeniach.

TP-Link Deco M4 - porównanie z innymi rozwiązaniami

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

Ciekawym rozwiązaniem, którego na próżno szukać u konkurencji jest płynny roaming, który powoduje, że podczas przełączania się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami Deco nawet przez chwilę nie tracimy dostępu do sieci. W przypadku klasycznego rozwiązania router + wzmacniacz sygnału urządzenie musi przełączać się pomiędzy poszczególnymi sieciami Wi-Fi, co skutkuje chwilową utratą dostępu do sieci i może powodować np. przerwanie pobieranego pliku.

TP-Link Deco M4 - testy

Skonfigurowany system Mesh złożony z dwóch stacji Deco M4 umieściliśmy w naszym biurze. Oba urządzenia znajdowały się na tym samym piętrze. Odległość, jaka je dzieliła w linii prostej to 30 metrów. Aby test był jak najbardziej wiarygodny oba routery oddzielone były od siebie także kilkoma ściankami działowymi. W takich właśnie warunkach sieć typu Mesh będzie pracować na co dzień. Po skonfigurowaniu za pomocą telefonu z systemem operacyjnym Android mierzyliśmy siłę sygnału sieci Wi-Fi o częstotliwości 2,4 Ghz oddalając się od Deco M4 skonfigurowanego, jako główne urządzenie w sieci o 0,03 metra, 1 metr, 5 metrów, 10 metrów, 15 metrów oraz 20 metrów. Rezultaty widoczne są na poniższych zrzutach ekranu.

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

0,03 metra, 1 metr oraz 5 metrów od głównego Deco

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

10 metrów, 15 metrów oraz 20 metrów od głównego Deco

Widać, że system poradził sobie zadowalająco. Jedynie na odległości 20 metrów od głównego Deco telefon nadal nie przełączył się do znajdującego się dwa razy bliżej drugiego urządzenia. Skutkiem był spadek jakości i prędkości połączenia, ale telefon nadal posiadał dostęp do sieci. Gdy przemieściliśmy się jeszcze niecałe 2 metry w stronę pomocniczego Deco M4, system zlecił obsługę połączenia drugiemu urządzeniu i jakość połączenia momentalnie uległa poprawie.

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

TP-Link Deco M4 - podsumowanie

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi

TP-Link Deco M4 to system Mesh, który pozwala nam niewielkim kosztem na utworzenie sieci w całym domu, która nie będzie posiadać martwych stref. System złożony z dwóch Deco M4 wystarcza na pokrycie około 260 m2, co będzie powierzchnią wystarczającą dla większości użytkowników mieszkających w domach jednorodzinnych. Sam proces instalacji jest łatwy i intuicyjny. Jedynym minusem jest interfejs aplikacji TP-Link Deco w języku angielskim. Spodobały nam się dodatkowe opcje i rozbudowany system kontroli rodzicielskiej z kilkoma trybami. Na plus zaliczamy również ładny design urządzeń#, co pozwala na ustawienie ich w widocznym miejscu.

TP-Link Deco M4 - domowy system Mesh Wi-Fi