TP-Link M7650 – test wydajnego routera mobilnego

Wakacje to idealny moment na zakup mobilnego routera. Dzięki niemu, korzystając z jednej karty SIM, zapewnimy sobie dostęp do bezprzewodowego Internetu na wielu urządzeniach. Taka przenośna sieć może oferować równie dobre parametry co infrastruktura stacjonarna. Własny dostęp pozwoli uniezależnić się od niebezpiecznych host-spotów i sieci publicznych. Sprawdziliśmy czy TP-Link M7650 jest odpowiednim kompanem na wakacyjne wojaże.

Router TP-Link M7650 to topowa konstrukcja przenośna w ofercie marki TP-Link. Urządzenie wycenione na 669 zł ma zapewniać transfer zgodny z parametrami LTE cat 11. Oznacza to, że mamy do czynienia ze sprzętem dla najbardziej wymagających użytkowników, pragnących wykorzystywać przenośny router do przesyłania dużych plików, oglądania materiałów video o najwyższych rozdzielczościach czy rozkoszowania się wymagającymi grami online.

Budowa i zestaw

Router jest sprzedawany w kartoniku z powłoką lustrzaną. Jego wnętrze kryje zestaw składający się z samego urządzenia, dedykowanego akumulatora, przewodu USB – micro USB, adaptera do karty SIM, instrukcji oraz pakietu dokumentacji.

Dolna klapka obudowy routera została wykonana z miękkiego, matowego tworzywa. Twardszy i połyskliwy plastik posłużył jako wykończenie centralnej części górnego panelu. Na jego środku znajduje się przeźroczyste okienko osłaniające kolorowy wyświetlacz. Boki frontowej części obudowy zostały pokryte gumą pod którą ukryto dwa przyciski do obsługi urządzenia.

Obudowa routera jest rozkładana. Pod akumulatorem można odnaleźć slot kart SIM oraz gniazdo na karty pamięci micro SD. Złącze do ładowania umieszczono na długiej krawędzi obudowy.

Instalacja i obsługa

Szybkie uruchomienie routera okazuje się naprawdę proste. Wystarczy umieścić w nim kartę SIM, a następnie naładować akumulator za pomocą dołączonego do zestawu przewodu. Bezpośrednio po włączeniu urządzenie jest gotowe do pracy. Domyślną nazwę sieciową oraz cyfrowy kod bezpieczeństwa ukryto pod obudową routera. Dalszą konfigurację routera można przeprowadzać z poziomu przeglądarki internetowej pod adresem tplinkmifi.net lub z wykorzystaniem adresu IP. Bezpośrednio po uruchomianiu usługi będziemy mogli zdefiniować nowe hasło urządzenia.

Dysponując zdefiniowanym zestawem danych do logowania możemy zacząć korzystać z dedykowanej, darmowej aplikacji tpMiFi. Program pozwala na bieżąco monitorować status transferu, siłę sygnału, liczbę podłączonych użytkowników i stopień naładowania akumulatora w routerze. Wśród dostępnych opcji odnajdziemy dane dotyczące preferencji połączenia przychodzącego, a także narzędzia systemowe do zdalnego resetowania routera i funkcje zarządzania generowaną siecią Wi-Fi.

TP-Link M7650 – test wydajnego routera mobilnego

Podstawowe parametry obejmujące tryb oszczędności energii, pracę w roamingu oraz aktywację WPS można ustawiać również bezpośrednio z poziomu urządzenia - korzystając przy tym z dwóch przycisków i ekranu. Wbrew pozorom taka obsługa okazuje się naprawdę wygodna.

Parametry i użytkowanie

Router M7650 jest opisywany przez producenta jako urządzenie pracujące w standardzie AC1200 z obsługą pasma 2,4GHz i 5 GHz. Ponadto sprzęt jest kompatybilny z LTE cat. 11 osiągającym prędkość pobierania na poziomie 600 Mb/s i wysyłania do 50 Mb/s. Maksymalna liczba jednocześnie podłączonych urządzeń to 32. Podczas testów router zapewniał parametry transferu zgodne z maksymalnymi rezultatami, osiągalnymi dla zastosowanej infrastruktury. Pomiary wykazały, że maksymalny zasięg łączności to nawet 50 m w linii wzorku, co jest rewelacyjnym wynikiem w tej klasie urządzeń. Zastosowana bateria o pojemności 3000mAh zapewnia nawet 15 godzin pracy routera na pełnej mocy. Podczas testów średni wynik wynosił około 12 godzin. Co istotne w czasie wakacji – TP-Link M7650 może pracować w roli bezprzewodowego nośnika danych po zainstalowaniu karty pamięci o maksymalnej pojemności 32 GB.

Podsumowując

TP-Link M7650 to idealny produkt dla użytkowników, którzy przebywając poza domem nie chcą odczuwać spadku wydajności sieci. Duży zasięg pracy i obsługa do 32 urządzeń sprawiają, że omawiany router wykracza swoimi możliwościami poza zastosowanie na weekendowych piknikach i biwakach. Sprzęt doskonale sprawdzi się podczas wyjazdów grupowych, długiego wypoczynku w domku wakacyjnym czy nawet w zastosowaniach biznesowych. Co istotne użytkownicy routera już mogą cieszyć się jego maksymalnymi parametrami – sieć LTE Advenced jest szeroko dostępna w Polsce.