TP odkrywa karty: Neostrada z limitami!

Krążące od kilku dni plotki zostały ostatecznie potwierdzone - Telekomunikacja Polska zdecydowała się na kolejne 'przyspieszenie' usługi Neostrada. Od 1 września internauci będą mogli wybierać spośród trzech ofert - o prędkości 128 kbps, 512 kbps oraz 1024 kbps (do tej pory najszybszym oferowanym w ramach usługi Neostrada łączem było 640 kbps). Niestety, w beczce miodu jest i łyżka dziegciu - we wszystkich trzech wariantach Neostrady wprowadzone zostały limity transferu - 5 GB. Dla dotychczasowych użytkowników, którym limity nie podobają się, mamy dobrą wiadomość - będą oni wciąż mogli korzystać z Neostrady na 'starych' zasadach.

TP odkrywa karty: Neostrada z limitami!
Również nowi klienci mają jeszcze chwilę na zdecydowanie się na korzystanie z Neostrady bez limitów - pod warunkiem jednak, że zdołają złożyć zaświadczenie na usługę do końca sierpnia (nowa Neostrada oficjalnie pojawi się w cenniku 1 września).

Podczas konferencji prasowej w siedzibie TP SA oficjalnie potwierdzono nasze wcześniejsze doniesienia - od 1 września usługa Neostrada 320 (oferująca transfer 320 kbps) zostanie zastąpiona w ofercie Telekomunikacji przez Neostradę 512 kbps, zaś w miejsce Neostrady 640 pojawi się Neostrada 1024. Abonament będzie wynosił 149 zł miesięcznie za transfer 1024 kbps i 99 zł miesięcznie za Neostradę 512 (w obu przypadkach ceny dotyczą umów zawartych na czas określony - przy umowach na czas nieokreślony opłaty rosną do, odpowiednio, 189 i 139 zł). Modyfikacjom nie ulegnie najtańszy wariant usługi - Neostrada 128 (cena: 59 zł, limit pobierania: 5 GB).

Zobacz również:

  • Nike stworzyło robota, który wyczyści i naprawi buty

Szlaban na Neostradzie

Dla wielu osób największą wadą nowej oferty TP SA będzie z pewnością fakt wprowadzenia limitów pobierania danych. We wszystkich trzech wariantach docelowo obowiązywać będzie limit downloadu na poziomie 5 GB - przy czym w przypadku szybszych wariantów, do końca roku obowiązywać będzie oferta promocyjna - w przypadku usługi Neostrada 512 limit zostanie podniesiony do 10 GB, zaś w przypadku Neostrady 1024 - do 15 GB. Po przekroczeniu limitu we wszystkich wariantach transfer do klienta spada do 32 kbps.

Chcesz więcej? Wykup!

Wiadomo już, że od 2005 r. klienci będą mieli możliwość wykupywania dodatkowych pakietów downloadu - aczkolwiek nie zdecydowano jeszcze, jakie to będą pakiety (rozważa się m.in. 100 MB lub 1 GB) i ile trzeba będzie za nie zapłacić. Przedstawiciele operatora zapowiedzieli również, że wykupywanie dodatkowych pakietów odbywało się będzie za pośrednictwem przygotowanego w tym celu serwisu internetowego.

"Z naszych analiz [vide wykres poniżej - red.] wynika, że zdecydowana większość użytkowników Neostrady nie przekracza podstawowego limitu - więcej niż 5 GB pobierało jedynie ok. 35% osób korzystających ze 'starej' Neostrady 512 [w której nie obowiązywały żadne limity - red.]." - tłumaczy Mariusz Gaca, dyrektor Pionu Multimediów TP. M. Gaca tłumaczył również, że wprowadzając obostrzenia TP chce sprawować "większą kontrolę nad tym, co dzieje się w jej sieci" - powoływał się przy tym na dane, z których wynika, że 80% ruchu w sieci TP generuje 20% użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu. Szef Pionu Multimediów zwrócił również uwagę na fakt, iż podobne limity nie są niczym odosobnionym w Europie - podobnie skonstruowaną ofertę ma m.in. niemiecki operator T-Online.

TP odkrywa karty: Neostrada z limitami!

Wykorzystanie limitów downloadu przez użytkowników Neostrady

500 tys. 'szerokopasmowców'?

Według danych przedstawionych przez przedstawicieli TP SA pod koniec lipca z oferowanego przez operatora szerokopasmowego dostępu do Internetu korzystało w sumie ok. 350 tys. osób (pod uwagę brano zarówno użytkowników Neostrady, jak i Internet DSL). Mariusz Gaca powiedział, iż Telekomunikacja Polska ma zamiar do końca roku zwiększyć tę liczbę o 150 tys. W największych aglomeracjach miejskich Neostrada dostępna jest dla ponad 95% abonentów TP, zaś w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców - dla ponad 87% klientów TP.

Przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej oficjalnie poinformowali również o przyspieszeniu usługi internet DSL oraz zaprezentowaniu nowego wariantu tej usługi - szczegółowo o zmianach w DSL informowaliśmy już kilka tygodni temu, w tekście 'DSL od TP - od września przyspieszenie'.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: