TPSA wprowadza cenzurę Internetu?

W połowie grudnia Telekomunikacja Polska wprowadziła filtrowanie połączeń. Skutkiem tego jest zablokowanie użytkownikom TPSA dostępu do niektórych stron oraz kanałów IRC. Wszystko to, oczywiście, "dla dobra i bezpieczeństwa Internautów". Na wielu forach przeczytać można liczne posty wzburzonych klientów firmy. Główne kontrowersje wbudza brak informacji o wprowadzanych ograniczeniach oraz zmiana sposobu świadczenia usług bez wprowadzenia stosownych poprawek w regulaminie. Teraz TPSA tłumaczy i zmienia nieco swoje stanowisko w tej sprawie.

Po raz pierwszy o fakcie wprowadzenia czegoś na kształt cenzury Internetu, Telekomunikacja Polska poinformowała 15 grudnia 2008 roku. Wtedy to, na oficjalnej stronie firmy pojawił się komunikat rzecznika Grupy TP, Wojciecha Jabczyńskiego.

Przeczytać w nim możemy, że filtrowanie treści zostało wprowadzone po to, by "zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników sieci TP". Chodziło przede wszystkim o "blokowanie możliwości komunikacji z adresami IP, z których kontrolowane są komputery wykorzystywane w sieciach Botnet (tak zwane komputery zombie)". Choć na początku nikt nie zwrócił uwagi na wpis na blogu, to teraz - po świętach i nowym roku - fora internetowe zaroiły się od negatywnych komentarzy ze strony wściekłych Internautów.

Okazało się bowiem, że klienci TPSA nie są w stanie nawiązać połączenia z wieloma kanałami IRC oraz związanymi z nimi witrynami. Zablokowano również dostęp do wielu innych stron internetowych. Wśród najgoręcej komentowanych "zakazanych treści" znalazły się takie adresy WWW jak gimp.org, forum.ircnet.pl, irc.ircnet.pl czy esr.freenode.net.

Jednak nie tylko sam fakt blokowania określonych treści budzi liczne kontrowersje. Użytkownicy Telekomunikacji Polskiej nie są jasno informowani o wprowadzeniu ograniczeń (nie są im proponowane zmiany regulaminu czy oferta ochrony przed "szkodliwymi treściami"). Co więcej, dopiero po wielu interwencjach udostępniona została możliwość zrezygnowania z "dodatkowej opieki". Wystarczy napisać odpowiednie podanie i wysłać je na adres: [email protected].

W ostatnich dniach pojawiła się również odpowiedź Rafała Jaczyńskiego, Dyrektora Departamentu Zarządzania Bezpieczeństwem Systemów Teleinformatycznych, TP S.A. Zbiór opublikowanych postów dostępny jest na pl.internet.polip.

Źródło: prawo.vagla.pl


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: