TRANS - Misjonarze


Do niedawna większość sieci GSM na świecie pozwalała na transmisję danych z maksymalną prędkością 9600 b/s. Przed ponad rokiem Nokia poinformowała o możliwości zwiększenia tej prędkości do 14 400 b/s poprzez dokonanie modernizacji oprogramowania stacji bazowych (BSC). Niewielu jednak operatorów zdecydowało się na to posunięcie. Teraz jednak czeka nas prawdziwa rewolucja w postaci technologii HSCSD i GPRS (artykuł na str. 12). Obie pozwalają na zwiększenie prędkości przesyłania danych. Za pomocą HSCSD można przekazywać dane z prędkością do 38,4 Kb/s, GPRS - do 115,2 Kb/s. HSCSD został udostępniony w marcu tego roku w sieci Plus GSM. Pozostali polscy operatorzy nie planują wprowadzania HSCSD w swoich sieciach. Prowadzone są natomiast intensywne prace, mające na celu udostępnienie technologii GPRS. Niestety HSCSD, podobnie jak GPRS wymagają inwestycji w infrastrukturę sieci GSM. Dlatego operatorzy wprowadzają je stopniowo, na poszczególnych terenach ze względu na olbrzymie koszty modernizacji sieci. Technologie te są również kosztowne dla użytkowników. Aby korzystać z HSCSD czy GPRS, trzeba zakupić nowe telefony, które do tanich nie należą. Spośród aparatów z obsługą HSCSD na rynku dostępna jest Nokia Card Phone 2.0, a spośród aparatów z GPRS - Motorola P7389i GPRS oraz Mitsubishi Geo.

Koszt połączeń*
Rodzaj połączeniaEra GSMIdea abon.Idea POPPlus GSM
WAP (poza szczytem)0,41 zł 0,55 zł0,75 zł0,43 zł
WAP (godziny szczytu)0,90 zł0,55 zł0,75 zł0,55 zł
Internet (poza szczytem)0,41 zł0,61 zł0,75 zł0,43 zł
Internet (godziny szczytu)0,90 zł 0,61 zł0,75 zł0,55 zł
*Ceny brutto

Konfiguracja

Aby korzystać z połączeń transmisji danych, należy odpowiednio skonfigurować sprzęt i oprogramowanie. W przypadku modemów hardware'owych wystarczy zainstalować odpowiedni sterownik dostępny zwykle na stronie producenta lub dostarczany wraz z produktem. W przypadku modemu software'owego należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Podczas instalacji oprogramowania instalowane są również sterowniki urządzeń. Aby móc łączyć się z Internetem, należy skonfigurować nowe połączenie. W tabeli prezentujemy podstawowe dane potrzebne do konfiguracji połączeń dla polskich operatorów komórkowych. Szczegółową instrukcję można znaleźć na internetowych stronach operatorów.

E-maile z komórki

TRANS - Misjonarze
Usługi transmisji danych pozwalają korzystać ze wszystkich możliwości, udostępnianych przez Internet, tak jak za pomocą modemu i linii telefonii stacjonarnej. Natomiast dzięki nowym technologiom, takim jak GPRS, nie odczujemy różnicy prędkości i dyskomfortu podczas surfowania po sieci. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż z niektórych usług Internetu, np. poczty elektronicznej, można również korzystać nie łącząc się z tą siecią.

Każdy użytkownik telefonu komórkowego w Polsce może wysłać list poczty elektronicznej, czyli popularnego e-maila, bezpośrednio ze swojej komórki. Można tego dokonać poprzez usługę SMS i udostępnione przez operatorów bramki.

W sieci Plus GSM wystarczy wysłać SMS-a pod numer 119999 w formacie:

[email protected] wiadomosc

gdzie "[email protected]" oznacza adres e-mail, pod który chcemy wysłać wiadomość, zaś "wiadomosc" to treść wiadomości.

W sieci Era GSM należy wysłać SMS-a pod numer +48602969696,a format wiadomości powinien być następujący:

[email protected]#Temat wiadomosci#Tresc wiadomosci

gdzie "[email protected]" oznacza adres e-mail, pod który chcemy wysłać e-maila, "Temat wiadomosci" oznacza temat, a "Tresc wiadomosc" to treść wiadomości

W Idei należy zredagować SMS-a w postaci:

[email protected] wiadomosc

i wysłać go pod numer 102. "[email protected]" oznacza adres e-mail, pod który chcemy wysłać SMS-a, a "wiadomosc" to treść wiadomości.

Oprócz bramek operatorów istnieje również bramka włoska - eXcell. Praktyka dowiodła, że nawet jeśli bramki operatorów zawiodą, ta działa niezawodnie. Pozwala ona na wysyłanie wiadomości pod adresy e-mail abonentom większości sieci GSM na świecie. W tym celu należy zredagować SMS-a następująco:

EMAIL [email protected] wiadomosc

a następnie wysłać go pod numer +39 338 8641732. "[email protected]" oznacza adres e-mail, pod który chcemy wysłać SMS-a, "wiadomosc" zaś to treść wiadomości.

Informacje o wysyłaniu SMS-ów znajdują się w artykule na temat technologii Smart Messaging.

SMS-y z Internetu

Osoby, które na co dzień nie korzystają z telefonów komórkowych, mogą również przesłać SMS-a posiadaczom komórkek. Służą do tego specjalne bramki WWW=>SMS stworzone przez operatorów. Są one dostępne na witrynach internetowych operatorów i z reguły stanowią jedną z najczęściej odwiedzanych stron. Poniżej prezentujemy adresy stron, za których pośrednictwem można wysłać SMS-a:

Era GSM:http://www.eragsm.com.pl/sms/sms.asp

Idea:http://sms.centertel.pl/

Plus GSM:http://www.text.plusgsm.pl/sms/

Poczta elektroniczna w komórce

TRANS - Misjonarze
Obecnie większość operatorów Internetu oferuje konta pocztowe z możliwością otrzymywania, powiadamiania bądź przesyłania e-maili na komórkę. Ofertę taką przygotowało dwóch operatorów komórkowych: Era GSM i Idea. Era oferuje usługę Eranet, której jednym ze składników jest skrzynka pocztowa o pojemności 3 MB wraz z możliwością otrzymywania powiadomienia na komórkę. Opłata za korzystanie ze skrzynki pocztowej wynosi 10 zł netto miesięcznie, z wyjątkiem planu taryfowego VIP (usługa bezpłatna). Z kolei Idea wspólnie z tp.internet oferuje usługę Idea.Net. W ramach pakietu podstawowego Idea.Net (e-mail SMS), dostępnego bezpłatnie dla wszystkich użytkowników sieci Idea, firma oferuje konto pocztowe o pojemności 10 MB wraz z możliwością otrzymania informacji o listach znajdujących się w skrzynce poprzez wysłanie zapytania w postaci SMS-a pod numer 874. Pakiet Idea E-mail jest dostępny tylko w abonamencie w cenie 10 zł netto miesięcznie. W zamian użytkownik otrzymuje konto o pojemności 20 MB z możliwością otrzymywania powiadomienia o każdym przychodzącym e-mailu. Ponadto może założyć alias oraz ustawić filtry i profile notyfikacji.

O ile oferta Ery zdecydowanie różni się od propozycji firm typu ISP, o tyle Idea E-mail może już stanowić pewną konkurencję, choć brakuje w niej zaawansowanych funkcji, takich jak autoresponder czy możliwość pobierania poczty z innych kont. Ponadto możliwość otrzymywania powiadomienia o nowych e-mailach, jak również ich treści mają praktycznie wszystkie konta z dostępem do shella, oferowane przez firmy providerskie. Wówczas jednak konieczne jest zainstalowanie odpowiednich skryptów, co wymaga pewnych umiejętności. Zestaw skryptów wraz z opisem instalacji dostępny jest pod adresemhttp://www.fkn.pl/sms/ .

Podsumowanie

Niezwykle dynamiczny rozwój Internetu i telefonii komórkowej zapewnia użytkownikom dostęp do wielu nowoczesnych usług. Już dzisiaj możemy niemal w dowolnym zakątku świata korzystać z zasobów Internetu i to z większą prędkością niż zapewnia telefonia stacjonarna. To nie przypadek, iż przyrost liczby abonentów sieci telefonii mobilnej jest znacznie szybszy niż abonentów telefonii stacjonarnej. Już w najbliższych latach możemy się spodziewać prawdziwej rewolucji, kiedy to liczba abonentów telefonii komórkowej przewyższy liczbę abonentów telefonii stacjonarnej, a każdy będzie dysponował łączem 2 Mb/s. Zacznie się era telefonii trzeciej generacji, a za pomocą kupionej "w promocji" komórki prześlemy nie tylko e-maila czy SMS-a, ale także film wideo z wakacji, nakręcony kamerą cyfrową...


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: