TRANS - Misjonarze

"Gdzie są dane o sprzedaży?" - ryczy do słuchawki szef, gdy ty leżysz na egzotycznej plaży, a dane są w laptopie obok. Bez nerwów - mamy telefony komórkowe.


"Gdzie są dane o sprzedaży?" - ryczy do słuchawki szef, gdy ty leżysz na egzotycznej plaży, a dane są w laptopie obok. Bez nerwów - mamy telefony komórkowe.

Wielu użytkownikom sieci GSM nie wystarcza już możliwość wykonywania połączeń głosowych. Sięgają oni po usługi transmisji tekstu (SMS), faksów i danych komputerowych. Również dynamiczny rozwój Internetu przyczynił się do wzrostu zainteresowania tymi usługami. Popularność zapewniają także uruchomione przez operatorów bramki, pozwalające wysyłać przez sieć SMS-y, jak również numery dostępowe do Internetu. Wart podkreślenia jest fakt, iż taryfikacja za połączenia z serwerami dostępowymi została ujednolicona i nie zależy od konkretnej taryfy.

Istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie transmisji danych i faksów, w zależności od posiadanego sprzętu:

TRANS - Misjonarze

- Złącze podczerwieni (IrDA) - to bardzo proste rozwiązanie, nie wymagające plątaniny kabli ani innego hardware'u (jednak zarówno telefon, jak i komputer muszą być wyposażone w IrDA). Jednak w przypadku połączenia komputera np. notebooka z systemem Windows 9x/NT, palmtopa Psion lub z systemem Windows CE z telefonem wyróżniamy 2 podgrupy zależne od wyposażenia telefonu:

- Modem hardware'owy - są w niego wyposażone m.in. telefony: Sagem RD 735, Ericsson SH888 i modele Nokii 62x0, 7110, 8210, 88x0. W tym przypadku nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt czy oprogramowanie - wystarczy zainstalować odpowiedni sterownik (dla Nokii serii 8800 z reguły dostarczany razem z telefonem). Nie jest to jednak rozwiązanie tanie - telefony z takim wyposażeniem kosztują z reguły minimum 1000 zł.;

- Modem software'owy - jest nim np. pakiet Nokia Cellular Data Suite. Komunikację poprzez IrDA z NCDS-em można przeprowadzić za pomocą Nokii 51x0 i 61x0. NCDS kosztuje około 700 zł.

- Połączenie kablowe + modem software'owy - rozwiązanie bardzo popularne w przypadku telefonów Nokii, jest również stosowane m.in. w aparatach Panasonica. Najbardziej popularnym modemem software'owym dla telefonów Nokia jest już pakiet NCDS. Pozwala on na połączenie za pomocą dołączonego kabla komputera z telefonem Nokia 3110 i serii 8100, czyli modeli: 8110, 8110i, 8148 i 8148i (w wersji 1.0 dołączony kabel to DAU-4F) lub 51 x 0 i 61 x 0 - w obu przypadkach kabel DAU-9P. NCDS kosztuje około 700 zł.

- PC-Card (poprzednio zwane PCMCIA ) - rozwiązanie to przeznaczone jest praktycznie wyłącznie dla użytkowników notebooków z racji konieczności posiadania odpowiedniego slotu w komputerze. Karty takie produkują różni producenci np. Ericsson, Nokia, Xircom. O ile Nokia i Ericsson produkują karty wyłącznie do telefonów własnej produkcji, o tyle inni producenci oferują produkty współpracujące z telefonami różnych producentów, np. Alcatela, Ericssona, Nokii, Motoroli, Sagema itd. Ceny PC-Card są różne, większość oscyluje wokół 1000 zł;

- Telefon w postaci PC-Card - jest to nowe rozwiązanie w postaci PC-Card wyposażonego w miejsce na kartę SIM oraz antenkę. To tradycyjny telefon wzbogacony o możliwość przesyłania danych i faksów, przeznaczony dla posiadaczy notebooków. Jest zasilany prądem z zasobów notebooka. Przykładem takich urządzeń są: Nokia Card Phone 1.0 i 2.0 oraz Ericsson Mobile Office GC 25. Jedynie w przypadku Nokia Card Phone v. 1.0 notebook musi być wyposażony w kartę muzyczną typu full duplex. W dwóch pozostałych, aby dokonać połączenia głosowego, można skorzystać z zestawu słuchawkowego. Należy podkreślić, że jedynym telefonem dual-band w formie PC-Card jest Nokia Card Phone v. 2.0. Ceny tego typu urządzeń wynoszą około 1500 zł.

- Telefon i palmtop w jednym - praktycznie jedynym przykładem takiego urządzenia jest seria Nokia Communicator (jest także Alcatel One Touch Comm będący połączeniem telefonu i klienta poczty elektronicznej, brak w nim jednak obsługi faksu). Można wyróżnić dwie generacje: modele 9000(il) oraz 9110. W przypadku starszej generacji mamy do czynienia z urządzeniami dla sieci GSM 900, 1800 i 1900 MHz, podczas gdy model 9110 działa jedynie w sieci GSM 900 MHz. Nokia Communicator jest tradycyjnym telefonem, jednak po zdjęciu pokrywy ujrzymy drugie oblicze oferujące obsługę SMS-ów, faksów, Internetu (WWW, e-mail, ftp, telnet, terminal, IRC...), notatnika, terminarza, źródła rozrywki itd. Zaletą tego urządzenia jest możliwość doinstalowania dowolnych aplikacji, których bogaty zbiór można znaleźć w sieci (w serii 9000 istnieje ograniczenie w postaci 2 MB pamięci urządzenia, w przypadku 9110 dodatkowe aplikacje można zainstalować na kartach MMC o różnej pojemności). Model 9110 kosztuje 3600 zł (brutto), ale używane modele możemy już kupić w cenie 1500 zł. Model 9000i po pojawieniu się następnej jego wersji znacznie staniał - używaną Nokię 9000i można kupić już za 600 zł.

TRANS - Misjonarze
Tak prezentuje się sprzęt potrzebny do przeprowadzenia transmisji danych, choć istnieją także inne rozwiązania, np. połączenie komputera lub palmtopa Psion z Nokia 9110 Communicator za pomocą portów podczerwieni lub kabla DLR-2 i wykorzystania komórki jako modemu. Kto jednak wpadnie na taki pomysł, ten model Nokii ma bowiem wystarczające możliwości, aby taką transmisję przeprowadzić samodzielnie.

Aby dokonać transmisji danych, musimy wykupić odpowiednią usługę u operatora. Dzięki popularyzacji Internetu i WAP wszyscy polscy operatorzy niedawno zmodyfikowali cenniki pod kątem korzystania z usług transmisji danych. Obecnie użytkownicy wszystkich polskich sieci GSM: Ery, Idei i Plusa, którzy wykupili abonament, mogą korzystać z transmisji danych wychodzących (m.in. WAP-u i dostępu do Internetu) bez dodatkowych opłat. We wszystkich sieciach usługa ta jest bądź aktywna dla wszystkich abonentów, bądź włączana na prośbę klienta. Niestety użytkownicy systemów pre-paid (POP-a, Simplusa i Tak-Tak) są w gorszej sytuacji. Obecnie jedynie w POP-ie można korzystać z WAP-u i Internetu, pozostali operatorzy nie oferują tego typu usługi. Prezentujemy poniżej cennik za korzystanie z Internetu i WAP-u przez numery dostępowe operatorów.

Zdecydowana większość osób jedynie inicjuje połączenia transmisji danych, np. korzystając z Internetu czy WAP-u. Nie jest więc potrzebny dodatkowy numer do odbierania połączeń transmisji danych. Gdybyśmy jednak chcieli korzystać również z transmisji danych przychodzących, wówczas konieczne jest wykupienie odpowiedniej usługi u operatora. U wszystkich operatorów jest to związane z opłatą aktywacyjną i abonamentową, zaś połączenia transmisji danych z innymi numerami niż numery dostępowe danego operatora są rozliczane według stawek dla wykupionej taryfy.