TRENDnet TEW-736RE

TRENDnet TEW-736RE służy do przedłużenia zasięgu lokalnej sieci Wi-Fi. Spełnia wymagania standardu 802.11n. Ma dwie odkręcane anteny, które mogą być zastąpione przez kilkukrotnie wydajniejszy zestaw. Jego nominalna wydajność wynosi 300 Mb/s. TRENDnet TEW-736RE buduję swoją własną sieć połączoną z ruterem.

Range extender TRENDnet TEW-736RE

Range extender TRENDnet TEW-736RE

TRENDnet TEW-736RE jest urządzeniem mającym przedłużyć zasięg lokalnej sieci Wi-Fi do miejsc, dokąd ona za pomocą konwencjonalnego nadajnika rutera nie dociera lub jest za słaba. Range Extender jest pośrednikiem między ruterem a urządzeniem lub ich grupą. Zasada działania jest banalnie prosta jednak jego użycie już nie jest takie trywialne. Przedłużacz zasięgu musi stać w dobrze wybranym miejscu żeby utrzymywać jeszcze znośny transfer do rutera i dobrze obsłużyć odbiorniki, którym ma pomóc. O pierwszym warunku z reguły się nie myśli zapominając, że przedłużasz dysponuje tylko takim pasmem, jakie dostanie od rutera. Z tego wynika, że najlepszym miejscem na jego umiejscowienie jest połowa drogi między ruterem a odbiornikami.

Sposób działania przedłużacza najlepiej poznać na jego instalacji. Pierwszy etap polega na podłączeniu się przez kabel i wejściu na konfiguracyjną stronę WWW, a następnie na kolejną, zawierającą listę sieci Wi-Fi znajdujących się w zasięgu przedłużacza. Na liście mamy wymienione nazwy sieci, numer kanału oraz sposób szyfrowania. Wybieramy tą, którą chcemy poprawić, wpisujemy parametry szyfrowania i … gotowe.

wybór sieci

wybór sieci

Jakie parametry ma sieć generowana przez przedłużacz? Ma ten sam identyfikator SSID, ten sam rodzaj szyfrowania i nadaje na tym samym kanale co oryginalny ruter. Różny jest tylko adres sprzętowy, co jest oczywiste. A więc pozornie istnieje jedna sieć tylko nadawana z dwóch źródeł. Niestety, tak dobrze nie jest. Można się o tym przekonać włączając opcję "połącz z siecią". Widzimy nie jedną, ale dwie pozycje o takiej samej nazwie, pierwsza pochodzi od rutera, druga od przedłużacza. Można podłączyć się tylko do jednej z nich.

ruter i przedłużacz

ruter i przedłużacz

Ale Wi-Fi jest nie tylko pozbawione przewodów ale i przenośne. Co się stanie, jak odbiornik nastawiony na współpracę z przedłużaczem zacznie się przemieszczać do miejsca, gdzie sygnał z rutera będzie silniejszy? Chciałoby się, żeby doszło do automatycznego przełączenia na mocniejsze źródło. Niestety nic z tego. Laptpowy Windows zrobi to tylko wtedy, kiedy wymusi się na nim powtórzenie procesu logowania. Resetując kartę sieciową ewentualnie cały komputer.

TRENDnet TEW-736RE jest przedłużaczem zgodnym ze standardem 802.11n. Ma dwie odkręcane anteny, które mogą być zastąpione przez kilkukrotnie wydajniejszy zestaw. Jego nominalna wydajność wynosi 300 Mb/s. W odróżnieniu od zwykłego rutera część przewodowa ma tylko jedno gniazdo, używane w zasadzie tylko w czasie instalacji.