TSMC będzie produkować chipy dla Intela?

Zgodnie z informacją opublikowaną przez firmę Intel, w poniedziałek, 2 marca, ogłoszone ma zostać porozumienie pomiędzy amerykańskim gigantem a spółką TSMC - tajwańskim producentem półprzewodników. Zdaniem ekspertów oznaczać to może, że Intel przeniesie finansowy ciężar produkcji chipów na firmy zewnętrzne.

O ewentualnej współpracy pomiędzy tajwańskim TSMC a spółką Intel mówi się już od dawna. Jednak jak wynika z komunikatu amerykańskiego giganta, oficjalne ogłoszenie strategicznego partnerstwa nastąpić ma w poniedziałek, 2 marca. Obecni na nim będą najważniejsi przedstawiciele obydwu przedsiębiorstw: prezes Rick Tsai (ze strony TCMS) oraz Anand Chandrashekar i Sean Maloney z Intela.

Chuck Mulloy, przedstawiciel amerykańskiego producenta, stwierdził że Intel już od dłuższego czasu zleca firmom zewnętrznym wytwarzanie niektórych produktów (chodzi m.in. chipsety oraz urządzenia bezprzewodowe). Umowa z TCMS dotycząca chipów jest jedynie dalszym etapem strategii cięcia kosztów w trudnych dla producentów czasach kryzysu ekonomicznego.

Przypomnijmy, że jakiś czas temu szefowie firmy Intel podjęli decyzję o zamknięciu fabryk produkujących półprzewodniki w Malezji oraz na Filipinach. W wyniku tego pracę straciło ponad sześć tysięcy osób. To właśnie dlatego amerykański gigant poszukuje obecnie zewnętrznych producentów chipów, którzy pozwolą na wytwarzanie tych samych materiałów po znacznie niższych kosztach.

Przedstawiciele spółki TCMS nie skomentowali na razie tych doniesień.

Zobacz także:

Rewolucyjny "żywy" chip wykryje broń biologiczną

Koniec procesu w sprawie chipów Intela

Intel zapowiada lepsze laptopy