TSMC przechodzi na 55 nanometrów

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, największy na świecie koncern produkujący półprzewodniki dla innych firm (m.in. ATI oraz Nvidii), zaczyna przechodzić na technologię 55 nanometrów. Dotychczas firma wykonywała układy w technologii 65 nm.

Przejście na nowy proces technologiczny pozwoli na produkcję tańszych układów, które będą zużywały mniej energii. Co więcej, zleceniodawcy TSMC nie muszą znacząco przeprojektowywać swoich układów. Nie wiadomo, jak duże będą oszczędności - producent określa się je jako "znaczne". Wiadomo, że nowe kości będą zużywały 10-20 procent mniej energii i będą charakteryzowały się taką samą wydajnością jak 65-nanometrowe układy.

TSMC chcąc zachęcić swoich klientów do korzystania z 55-nanometrowego procesu produkcyjnego zaoferowało im próbny program CyberShuttle. W jego ramach firmy, które zamawiają swoje układy scalone w TSMC będą mogły przez dwa miesiące wypróbowywać proces 55 nm., a tajwański producent częściowo sfinansuje koszty CyberShuttle. Program wystartuje na początku maja.

Wśród klientów TSMC znajdują się zarówno ATI, jak i Nvidia. Z nieoficjalnych informacji wynika, że obie firmy rozpoczną sprzedaż 55-nanometrowych procesorów graficznych na początku 2008 roku.