TSMC rozpocznie produkcję w 3 nm już w 2022 roku

TSMC szykuje się do znacznego udoskonalenia procesu technologicznego na przestrzeni zaledwie trzech lat.

TSMC jest jednym z największych producentów układów scalonych na świecie. Z jego usług korzysta wielu producentów urządzeń elektronicznych z całego świata. Przedsiębiorstwo jak zawsze ma ambitne plany, a najnowsze z nich właśnie wyciekły do sieci.

TSMC rozpocznie produkcję w 3 nm już w 2022 roku

Według JK Wang, starszego wiceprezesa firmy ds. operacji fabrycznych, TSMC jest na dobrej drodze do rozpoczęcia produkcji układów scalonych w 5 nm procesie technologicznym w drugiej połowie 2020 roku. Kolejnym krokiem milowym będzie rozpoczęcie produkcji seryjnej w 3 nm procesie technologicznym już w 2022 roku.

TSMC spodziewa się, że zamówienia na układy produkowane w 5 nm procesie technologicznym gwałtownie wzrosną w przyszłym roku, ponieważ producenci telefonów komórkowych będą próbowali sprzedawać flagowe urządzenia ze zintegrowanymi z CPU modemami 5G w znacznie większych ilościach, niż dotychczas. Modemy 5G, aby osiągnąć zakładane obecnie przepustowości na poziomie 1 Gbps wymagać będą większej wydajności przy zachowaniu takiej samej wydajności energetycznej. Jak wiemy 5G obecnie zużywa znacznie więcej energii, niż 4G LTE. Rozwiązaniem tego problemu jest przejście na niższy proces technologiczny.

Niestety nie wszystko wygląda tak pięknie, jak przekazuje to firma TSMC. Producenci smartfonów owszem chcieliby wprowadzić na rynek większą ilość urządzeń z modemem 5G, ale obecnym problemem jest niedostatek wyświetlaczy OLED, które spowalniają produkcje, a jak dobrze wiemy w chwili obecnej nie ma żadnego zamiennika dla tej technologii.

Brak odpowiedniej ilości matryc powoduje, że producenci zamawiają mniejszą ilość układów scalonych, co negatywnie wpływa na zyski firm takich, jak TSMC.

Na szczęście główny klient TSMC - Apple planuje w przyszłym roku wprowadzić nie jeden, a aż cztery modele iPhone'a z obsługą sieci 5G w drugiej połowie przyszłego roku, co pozytywnie wpłynie na ilość zamówień.

Źródło: tomshardware.com