TV bez przewodów

Firma Sony podała termin japońskiej premiery Airboard - bezprzewodowego urządzenia łączącego funkcje odbiornika telewizyjnego i przeglądarki internetowej.

Sony ustaliła na 1 grudnia br. datę japońskiej premiery urządzenia o nazwie Airboard, które pozwala na bezprzewodowe korzystanie z Internetu i odbiór programów telewizyjnych. Airboard jest wyposażone w wyświetlacz LCD, antenę telewizyjną i bezprzewodowy modem. Za pomocą 10", dotykowego ekranu LCD użytkownicy mogą przeglądać strony WWW i korzystać z poczty elektronicznej. Urządzenie może również pełnić funkcje pilota kontrolującego domowy sprzęt elektroniczny, taki jak odtwarzacze CD i DVD. Ponadto Airboard pozwala na symultaniczne oglądanie zawartości Internetu i programu telewizyjnego oraz umożliwia wyświetlanie obrazów cyfrowych przechowywanych w Sony Memory Stick.

Firma analityczna IDC (International Data Corporation) przewiduje, że dostawy przystawek telewizyjnych (set-top boxes), przenośnych urządzeń bezprzewodowych i konsol do gier wzrosną z 11 mln sprzedanych w ub.r. do 89 mln w roku 2004. Obroty firm produkujących tego typu urządzenia zwiększą się z 2,4 mld w ub.r. do 17,8 mld w 2004 r.