TV bez telewizora

Telewizor w komputerze przyda się, gdy nie chcesz tracić czasu na ciągłe wstawanie od peceta w celu obejrzenia na przykład aktualnych wiadomości.

Telewizor w komputerze przyda się, gdy nie chcesz tracić czasu na ciągłe wstawanie od peceta w celu obejrzenia na przykład aktualnych wiadomości.

Test tunerów TV

Test tunerów TV

Dostępne są dwa rodzaje tunerów telewizyjnych. W jednej grupie znajdują się urządzenia przystosowane do współpracy z sygnałem analogowym (np. z telewizji kablowej), a w drugiej - urządzenia cyfrowe, podłączane bezpośrednio do anteny satelitarnej. Wszystkie testowane przez nas tunery znajdują się w pierwszej grupie, jednak warto się na chwilę zatrzymać przy modelach cyfrowych, oznaczanych skrótem DVB (Digital Video Broadcast).

Karty DVB, jak wspomnieliśmy, podłączane są bezpośrednio do anteny satelitarnej i odbierają sygnał cyfrowy. Przesyłany dźwięk i obraz są od razu zakodowane w formacie MPEG-2, co oznacza, że ich zapisanie w celu późniejszego odtworzenia praktycznie nie obciąża procesora komputera. Co ważne, jakość dźwięku i obrazu jest znacznie lepsza przy stosowaniu tunerów analogowych, w wypadku których sygnał ulega wielu zniekształceniom. Równie istotne jest, że do odbioru i zapisu sygnału w pełnej rozdzielczości PAL (768x576 punktów) wystarczy nawet komputer klasy Pentium MMX 200 MHz. Nieco inaczej wygląda sprawa z odtwarzaniem nagrań. Strumień MPEG-2 musi zostać poddany dekompresji. Niektóre tańsze karty DVB wykorzystują w tym celu główny procesor komputera i odpowiednie oprogramowanie. Płynne odtwarzanie wymaga wówczas komputera klasy Pentium III 700 MHz.

Trzeba też pamiętać, że antena satelitarna musi być przystosowana do odbioru sygnału cyfrowego. Głowica takiej anteny oznaczona jest jako LNB lub LNC (Low Nosie Block / Low Noise Converter). Większość anten wyprodukowanych po 1998 roku nie ma z tym problemu, jednak najlepiej potwierdzić to w dokumentacji.

Rozdzielczość i wydajność

Ocena końcowa

Ocena końcowa

Gdy mówimy o rozdzielczości w odniesieniu do tunerów, trzeba pamiętać, że rozdzielczość odtwarzania sygnału telewizyjnego nie jest równoznaczna z tą, w jakiej tuner może nagrać ten sygnał.

Każdy wewnętrzny tuner potrafi wyświetlać obraz z pełną rozdzielczością systemu PAL, czyli 768x576 punktów. Nieco gorzej wygląda sytuacja w wypadku tunerów zewnętrznych, podłączanych przez port USB 1.1. Ograniczona przepustowość sprawia, że rozdzielczość nie przekracza zwykle 352x288 punktów.

Jeśli jednak chcesz z komputera zrobić magnetowid, wówczas sprawa się lekko komplikuje. Większość tunerów nie ma wbudowanych sprzętowych mechanizmów kompresji do formatu MPGEG-2. Sygnał w pełnej rozdzielczości PAL i przy 25 klatkach/s oznacza strumień danych o szerokości 33 MB/s. Większość nawet silnych pecetów nie poradzi sobie z kompresją i jednoczesnym nagrywaniem tak dużej ilości danych. W związku z tym, jeśli zależy Ci na płynności, będziesz musiał się pogodzić z obniżoną rozdzielczością obrazu - zwykle o połowę.

Innym rozwiązaniem jest natomiast zakup karty wyposażonej w układ kodujący w locie dane w formacie MPEG-2. W tym przypadku nagrywanie sygnału nie powinno już stanowić problemu.

Oprogramowanie

Jedną z zalet instalowania karty telewizyjnej w komputerze jest możliwość wykorzystania zasobów peceta do przygotowania jak najbardziej wygodnego, ale też rozbudowanego mechanizmu sterowania tunerem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby producenci wyposażali stosunkowo tanie tunery w mechanizmy, które normalnie dostępne są tylko w najdroższych .

Czego zatem możesz oczekiwać? Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest kalendarz programów. Możesz zdefiniować, które audycje chcesz obejrzeć, podając kanał i datę emisji, a tuner automatycznie uruchomi się w odpowiedniej porze.

Rodzicom małych dzieci przyda się blokowanie wybranych kanałów, które będą dostępne dopiero po wprowadzeniu hasła. To uniemożliwi dostęp na przykład do stacji zawierających niepożądane treści.

Parametry techniczne i wyniki testów tunerów TV

Parametry techniczne i wyniki testów tunerów TV

Jeśli masz zwyczaj często odchodzić od w czasie programu, to bardzo Ci się przyda funkcja time-shifting, która działa jak pauza w magnetowidzie. Możesz ją uaktywnić, odejść na chwilę, a tuner nagra fragment, który opuściłeś.

W przypadku dużej liczby programów (np. w telewizji kablowej) przydaje się mechanizm wygodnego opisywania poszczególnych stacji, dzięki czemu znacznie łatwiej je później zidentyfikować.

Czy komputer sobie poradzi?

Wymagania, jakie pecetowi stawia tuner telewizyjny, nie należą do najwyższych, pod warunkiem, że nie myślisz o nagrywaniu programów. W takim przypadku w zupełności wystarczy procesor Pentium 200 MMX, praktycznie dowolna karta dźwiękowa i graficzna (zgodna z DirectX) i miejsce na dysku wystarczające do zainstalowania oprogramowania sterującego tunerem.

Jeśli jednak myślisz o nagrywaniu, to upewnij się, że masz wystarczająco dużo wolnej powierzchni dyskowej (na jeden film w formacie MPEG-2 należy przeznaczyć 3-5 GB). Ponadto, jeśli tuner telewizyjny nie ma wbudowanego mechanizmu kompresji do MPEG-2, wówczas warto dysponować procesorem taktowanym zegarem około 1 GHz. Im szybszy, tym kompresja będzie, oczywiście, stwarzała mniej problemów.

KWorld MpegTV Station

Informacje tel. (32) 2075600 www.pronox.com

Cena 270 zł

Tunery firmy KWorld zyskują sobie w Polsce coraz większą popularność, głównie dzięki dobremu stosunkowi ceny do możliwości. Przykładem dobrze zaprojektowanej karty za rozsądną cenę jest właśnie opisywany MpegTV Station.

Najpierw należy jednak wyjaśnić, że choć słowo Mpeg w nazwie karty sugeruje wbudowany w sprzęt kodek MPEG-II, to w rzeczywistości kompresja odbywa się całkowicie programowo, co oznacza wysokie wymagania wobec komputera. Jeśli jednak pominie się ten niuans, to można się przekonać o walorach karty.

Przede wszystkim realizuje bez zastrzeżeń podstawowe zadanie - odtwarza dobrej jakości obraz telewizyjny. Dobra jakość jest jednak w tym przypadku pojęciem nieco względnym i odnosi się do innych tunerów w zestawieniu - w porównaniu z dobrym telewizorem jakość można ocenić najwyżej na trójkę z plusem. Prawdopodobnie winna jest temu pozostała elektronika znajdująca się w komputerze, która wprowadza zakłócenia, nawet mimo ekranowania głowicy tunera.

Przetwarzaniem obrazu na postać cyfrową zajmuje się bardzo dobrze znany układ Conexant 878A - de facto stanowi on standard dla wszystkich producentów tunerów. Cechuje się niezłymi parametrami, pozwala między innymi łapać dobrej jakości stop-klatki (przydatne osobom potrzebującym dokumentacji np. na użytek stron WWW). Tuner wyposażony jest w moduł pozwalający odtwarzać dźwięk stereo w standardzie NICAM.

Ciekawostką wyróżniającą to urządzenie spośród konkurencji jest kształt samej karty, nieco dłuższej niż przeciętna, ale jednocześnie mniej więcej o połowę niższej. Dzięki temu bez problemów zmieści się wewnątrz obudów z ograniczoną przestrzenią wewnętrzną, których pojawia się coraz więcej.

Ważną zaletą zestawu jest pełne spolszczenie zarówno instrukcji instalacji, jak i oprogramowania sterującego kartą. Samo oprogramowanie pozwala zaś realizować wszystkie typowe funkcje: time-shifting, blokowanie i opisywanie kanałów itd. Wykorzystując dostarczony w zestawie program WinDVD firmy Intervideo, możesz kodować materiał w formacie MPEG I/II.