TV prawie za darmo

Czym zachęcić do kupna nowej płyty głównej? Można obniżać cenę, a przez to marżę, lub oferować coraz więcej dodatków nienależących dotychczas do wyposażenia. Nie oznacza to jednak, że klient skorzysta z całego wyposażenia, za jakie zapłaci.

Asus słynie z wysokiej jakości produktów, ale i dość wysokich cen. Wprawdzie nieraz produkował modele na rynek masowy, ze skromnym wyposażeniem i w przystępnej cenie, ale był też prekursorem dodawania kart umożliwiających korzystanie z sieci bezprzewodowych do płyt głównych przeznaczonych do komputerów osobistych. Płyta główna P5WD2 Premium / WiFi-Tv Edition przeznaczona jest dla tych, którzy chcą zrobić z komputera stacjonarnego centrum domowej rozrywki i multimediów.

Beczka miodu

Płyta korzysta z chipsetu Intel i955X i obsługuje procesory montowane w podstawce LGA 775 - Intel Pentium 4, Pentium D i Pentium Extreme Edtion. Obsługuje moduły pamięci DDR2-533 - DDR2-800. Pamięć pracuje w dwóch kanałach, a w każdym można zastosować po dwa moduły 2-gigabajtowe. P5WD2 Premium pozwala także na ustawienie magistrali systemowej na 266 MHz - w wypadku stosowania czterokrotnego przesyłania danych w jednym cyklu zapewnia to efektywną częstotliwość 1066 MHz.

Chipset i955X współpracuje z południowym mostkiem ICH7R, który umożliwia tworzenie rozbudowanych konfiguracji macierzowych. Obsługuje cztery kanały Serial ATA 3.0 Gb/s oraz jeden kanał ATA. Można podłączyć dodatkowe dyski i napędy optyczne, bo kontroler ITE 8211 udostępnia kolejne dwa kanały ATA. Z kolei kontroler Silicon Image 3132 pozwala na podłączenie dodatkowych dwóch urządzeń Serial ATA, w tym jednego zewnętrznego. W sumie można podłączyć aż 12 dysków bądź napędów optycznych.

Jak na centrum domowej rozrywki przystało, Asus P5WD2 Premium / WiFi-TV działa cicho. Dzięki wykorzystaniu rozwiązania znanego pod nazwą Stack Cool 2 oraz pasywnie chłodzonym mostkom chipsetu sama płyta jest bezgłośna. Dodając do zestawu kartę graficzną oraz zasilacz chłodzone przez pozbawione wiatraków radiatory, można by zbudować bezgłośny komputer. Niestety, procesory muszą być chłodzone bardzo wydajnie, a to wiąże się z hałasem. Ale i o tym pomyśleli inżynierowi Asusa, wyposażając testowaną płytę w funkcję AI Quiet. Jej zadaniem jest zmniejszenie częstotliwości pracy procesora, a tym samym ograniczenie ilości wytwarzanego ciepła, co pozwala na redukcję prędkości obrotowej wiatraka.

Z innych funkcji, w które wyposażony jest testowany Asus, wymienić należy AI NOS. Zwiększa wydajność procesora, gdy jest to potrzebne, przy czym skrócono czas przełączania między poszczególnymi trybami wydajności. PEG Link Mode dostosowuje szybkość działania zainstalowanej karty graficznej do możliwości danego egzemplarza. Dzięki dodatkowemu zasilaniu +12 V EZ Plug poprawia stabilność komputera wyposażonego w prądożerne komponenty. Ciekawą właściwością testowanej płyty P5WD2 Premium jest wyposażenie w dwa złącza PCI Express x16, przy czym pracuje w trybie maksymalnie x4. Pozwala to podłączyć cztery monitory, ale złącze PCI Express x1 jest wtedy niedostępne. Do takiej konfiguracji nadaje się niewiele urządzeń; ich listę zawiera instrukcja obsługi płyty głównej.

Płyta Asusa oferuje sporo funkcji zwiększających wydajność komputera: Stepless Frequency Selection pozwala określić częstotliwość FSB od 100 do 450 MHz co 1 MHz, vCore służy do precyzyjnego (z dokładnością do 0,0125 V) ustalenia napięcia zasilania procesora. Z kolei vDIMM pozwala na ustawienie jednej z ośmiu wartości napięcia zasilającego moduły pamięci. Dodatkowo funkcja CPU Lock Free umożliwia obniżenie mnożnika (w ograniczonym zakresie).

Słowa pochwały należą się Asusowi za udostępnienie na swoich stronach sterowników do wszystkich komponentów płyty głównej, do Windows XP x64. Niestety, brak ich do karty telewizyjnej z tunerem Philips SAA7131E i bezprzewodowej karty sieciowej z układem Marwell 88W8335, dostarczanych w zestawie. Z witryny producenta nie da się ich ściągnąć nawet w wersji do Windows XP.

Łyżka dziegciu

Musimy natomiast wytknąć producentowi niedopracowanie BIOS-u. Funkcja Hyper Path 3 testowanej płyty miała skracać opóźnienia w dostępie do danych przechowywanych w pamięci. Włączenie tej funkcji uniemożliwia jednak działanie komputera po zainstalowaniu modułów pamięci Geil DDR2-667, zweryfikowanych przez Asusa i zalecanych jako zgodne z płytą. Kolejna wada: jeśli moduły pamięci są konfigurowane automatycznie (według danych zapisanych w układach SPD), pracują wolniej niż przewiduje tryb gwarantowany przez ich producenta. BIOS testowanej płyty nie reaguje również na zmianę ustawienia pamięci z DDR2-667 na DDR2-533. Powoduje to problemy, gdy dysponujemy modułami o długim czasie dostępu i zależy nam na skróceniu opóźnień. Miejmy nadzieję, że powyższe mankamenty zostaną poprawione przez aktualizację BIOS-u.

Również wśród oprogramowania dostarczanego przez producenta nie ma programów działających w Windows XP x64. Jedynym wyjątkiem jest AI Booster, służący do podkręcania procesora i magistrali oraz napięć zasilających. Pozostałe programy są dopiero w fazie opracowywania.

Pod względem wydajności testowana płyta nieco rozczarowuje. Wprawdzie oferuje większe szybkości przesyłania danych do pamięci, jednak procesor uzyskuje wyniki niższe o około 5 procent, niż w przypadku innych płyt.

Cena 1250 zł

Więcej na:

www.asus.com.pl


Zobacz również