TV przez Internet

Lucent Technologies prezentuje możliwości cyfrowego przekazu obrazu telewizyjnego wysokiej jakości HDTV za pośrednictwem trzech różnych sieci transmisji danych - IP, ATM i DSL.

W tym tygodniu podczas targów CeBIT 2001 Lucent Technologies zaprezentował możliwości cyfrowego przekazu obrazu telewizyjnego wysokiej jakości za pośrednictwem trzech różnych sieci transmisji danych - IP, ATM i DSL. Podczas prezentacji technologii transmisji obrazu telewizyjnego wysokiej rozdzielczości HDTV (High-Definition Television) poprzez sieci IP wykorzystywany jest koder/dekoder MPEG-2 HD WaveStar Lucenta, który przekazuje sygnały HDTV przez sieć IP z szybkością do 20 Mb/s, co pozwala na odbiór telewizji HDTV z jakością zbliżoną do tradycyjnego przekazu telewizyjnego.

Przy transmisji telewizyjnej przez sieć ATM (Video over ATM) kodowanie i kompresja sygnału telewizyjnego w zwykłej rozdzielczości odbywa się przy użyciu koderów cyfrowego sygnału telewizyjnego WaveStar Digital Video Encoder. Strumienie transportowe MPEG-2 są następnie grupowane w pakiety i w tej postaci przesyłane przez sieć światłowodową. "ATM otwiera nowe możliwości przesyłania sygnału telewizyjnego przez sieci naziemne" - powiedział John Mailhot, dyrektor generalny Lucent Digital Video. - "Zazwyczaj światłowody i przełączniki ATM pochodzą od dostawców urządzeń sieciowych, a kodery i adaptery sieci są dostarczane przez producentów urządzeń telewizyjnych. Lucent oferuje wszystkie elementy sieciowe składające się na kompleksowy system transmisji sygnału telewizyjnego przez sieć ATM".

Zobacz również:

  • Play rozdaje kolejne prezenty – pakiet Extra odkodowany na cały miesiąc!

Zaprezentowano także transmisję telewizyjną przez sieć DSL (Video over DSL). Także tutaj do kompresji kanałów telewizyjnych w zwykłej rozdzielczości oraz przesyłania ich jako strumieni przez sieć DSL wykorzystano kodery WaveStar Encoder. Dzięki takiemu rozwiązaniu sygnał dociera do abonentów nawet łączami sieciowymi o małej przepustowości.

Więcej informacji: www.lucent.com