TV w przeglądarce

Telewizja trafiła do Internetu. Wielkie stacje telewizyjne próbują zyskać zainteresowanie internautów, portale tworzą serwisy z materiałami wideo, gwiazdy telewizji przenoszą się do Sieci, gdzie nagrywają i udostępniają programy na własną rękę.


Telewizja trafiła do Internetu. Wielkie stacje telewizyjne próbują zyskać zainteresowanie internautów, portale tworzą serwisy z materiałami wideo, gwiazdy telewizji przenoszą się do Sieci, gdzie nagrywają i udostępniają programy na własną rękę.

TVN udostępnia w Internecie przedpremierowe odcinki popularnych seriali. Dostęp do nich jest płatny, co gorsza - wyłącznie dla użytkowników Windows 2000/XP i przeglądarki Internet Explorer.

TVN udostępnia w Internecie przedpremierowe odcinki popularnych seriali. Dostęp do nich jest płatny, co gorsza - wyłącznie dla użytkowników Windows 2000/XP i przeglądarki Internet Explorer.

Jeszcze do niedawna telewizja w Sieci była mrzonką. Dzisiaj, gdy łącze szerokopasmowe jest coraz popularniejsze, oglądanie programów czy nawet filmów przez Internet nie wydaje się już tak szalonym pomysłem. Materiały wideo publikowane na stronach WWW to przebój ostatnich dwu lat. Do tej pory królowały filmy nadsyłane przez internautów. Czy teraz przyszła kolej na duże stacje telewizyjne i produkcje realizowane specjalnie z myślą o Sieci?

Do oglądania telewizji internetowej najczęściej wystarczy przeglądarka WWW, obsługująca technologię Flash, i dobre łącze. Ten drugi warunek może być trudniejszy do spełnienia. Aby w pełni rozkoszować się urokiem sieciowej TV, potrzebny jest szerokopasmowy dostęp do Internetu o przepustowości 2 Mb/s. Wersja minimum to 128 Kb/s, co powinno wystarczyć do oglądania materiałów wideo w najniższej jakości.

Jednym z najważniejszych polskich projektów telewizji internetowej jest Telewizja Interaktywna iTVP (http://www.itvp.pl ), realizowana przez Telewizję Polską. Serwis oferuje wielki zbiór materiałów: ponad 3500 programów. Dostępne są także audycje transmitowane na żywo. Ważnym wydarzeniem związanym z iTVP była premiera filmu "Oda do radości", która odbyła się jednocześnie w kinach i w Internecie. Można wykupić tygodniowy abonament na oglądanie filmu online lub pobrać (także po wniesieniu opłaty) specjalną, 90-dniową wersję na dysk. "Oda do radości" to pod wieloma względami projekt przełomowy, podobnie jak niezwykle rozbudowane relacje z ważnych wydarzeń, dostępne w iTVP. Transmisje takie, znacznie obszerniejsze niż nadawane w tradycyjny sposób, miały miejsce m.in. w czasie wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce, Olimpiady Zimowej w Turynie i XV Konkursu Chopinowskiego.

Transmisje internetowe nie są prostym przeniesieniem programu do Sieci. Pokazywany na żywo program publicystyczny może trwać dłużej, niż przewiduje sztywna ramówka tradycyjnej telewizji. Widzowie oglądają napisy końcowe i reklamy, a internauci mogą śledzić dalszy ciąg dyskusji toczonej w studiu. Możliwości telewizji internetowej można było docenić także w czasie igrzysk olimpijskich. Użytkownicy mieli do wyboru transmisję z zawodów w interesującej ich dyscyplinie sportowej, nie ograniczając się do krótkich relacji w telewizji tradycyjnej.

Shoutcast TV

Jeszcze do niedawna jedną z najprostszych metod na stworzenie własnej stacji telewizyjnej w Sieci było wykorzystanie technologii Shoutcast, kojarzonej przede wszystkim z radiem internetowym. Stacje radiowe korzystające z tego oprogramowania były i są dość popularne, ale ta sama technologia użyta do materiałów wideo nie zdobyła popularności. Wciąż dostępnych jest wiele internetowych kanałów telewizyjnych, nadających programy tą metodą, ale większość z nich proponuje wyłącznie erotyczne materiały. W tym przeważnie nieciekawym zestawie można znaleźć kilka interesujących pozycji, dla których warto przetestować strumieniową transmisję wideo za pomocą Shoutcast. Potrzebny jest odtwarzacz Winamp w wersji 5.x. Po uruchomieniu programu przejdź do File | Internet TV. Zostanie wyświetlona lista dostępnych stacji nadających materiały wideo. Wystarczy dwukrotnie kliknąć wybraną pozycję, a po chwili rozpocznie się odtwarzanie. Udostępnianie filmów w technologii Shoutcast przestaje być popularne. W czasach YouTube uruchamianie własnego serwera, wymagającego w dodatku specjalnego odtwarzacza, wydaje się mijać z celem.

Specjalne serwisy internetowe z materiałami wideo oferują także inne polskie stacje telewizyjne. TVN (http://www.tvn.pl) proponuje specjalne działy, poświęcone popularnym serialom (m.in. "Odwróceni" czy "Magda M."). Internauci mają szansę obejrzeć przedpremierowe odcinki, o ile zdecydują się na wykupienie SMS-em płatnego dostępu i używają przeglądarki Internet Explorer. Miłośnik Linuksa nie może liczyć na dostęp do tej usługi, nawet jeśli zdecyduje się wydać 6,10 zł na opłatę.

Telewizja Interaktywna iTVP to szeroko zakrojony projekt Telewizji Publicznej.

Telewizja Interaktywna iTVP to szeroko zakrojony projekt Telewizji Publicznej.

Widzów nie rozpieszcza z kolei Polsat (http://www.polsat.com.pl). Na stronie WWW stacja udostępnia niewiele materiałów wideo, przede wszystkim niskiej jakości zapowiedzi. Dociekliwy internauta znajdzie tutaj kilka ciekawych pozycji, ale istnieje prostsza metoda na obejrzenie programów z Polsatu w Internecie - wystarczy wpisać słowo polsat w wyszukiwarce na YouTube. Dostępne tam filmy prawdopodobnie przynajmniej w części zostały zamieszczone z naruszeniem praw autorskich. Fakt, iż materiały wideo Polsatu najprościej znaleźć na You-Tube, jest jednak zastanawiający.

Telewizja wyłącznie internetowa

Uruchomienie telewizji internetowej jest technologicznie nieporównywalnie prostsze i tańsze od stworzenia tradycyjnej stacji telewizyjnej. Praktycznie każdy internauta mający dobry pomysł i domową kamerę może udostępniać w Internecie nakręcone przez siebie programy. Stworzenie internetowej stacji telewizyjnej z prawdziwego zdarzenia wymaga jednak dużych nakładów, związanych przede wszystkim z pozyskaniem materiałów i filmów, które zainteresują odbiorców. Niesłychany sukces YouTube i innych podobnych serwisów opierał się właśnie na uniknięciu problemu wypełniania go zawartością. To internauci dostarczają materiały wideo, a serwis je tylko udostępnia. Problemów nie uniknięto do końca, bo chociaż liczba materiałów rosła szybko, to pojawiły się kłopoty z publikowaniem filmów naruszających prawa autorskie. Takich zmartwień nie mają duże serwisy prezentujące kupione lub samodzielnie produkowane materiały wideo - tę drogę obrały polskie portale, proponując różne wersje telewizji w Internecie. Polska telewizja internetowa to najczęściej zbiór klipów, dostępnych do odtwarzania bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Widz nie ma możliwości pobierania plików na dysk.

Telewizja internetowa pozwala wykraczać poza ramy, wyznaczone telewizji tradycyjnej. Ograniczenia technologiczne są oczywiste, ta druga nie zapewni takiej interaktywności, jak serwisy WWW. Internet pozwala także na omijanie niektórych obwarowań prawnych. Najlepszym przykładem jest program "Przy piwie", dostępny w telewizji internetowej Wirtualnej Polski. Obowiązujące przepisy nie pozwalają na pokazanie w tradycyjnej telewizji wywiadu, podczas którego znana postać ze świata kultury swobodnie popija piwo. W Internecie taki program może być udostępniony bez problemów.