TVX - punkt wymiany telewizji w hotelu Marriott to szansa na kanały TV w lepszej jakości?

TVX czyli Television eXchange Point to właśnie uruchomiony punkt wymiany telewizji. To dzięki takim miejscom, możliwy jest odbiór wielu kanałów TV różnych nadawców z jednego miejsca. Z takich miejsc korzystają właśnie m.in. telewizje kablowe. Czy wiesz gdzie w Warszawie znajduje się centrum, z którego światłowodami przesyłany jest sygnał telewizyjny do naszych domów?

Hotel Marriott

- Od dłuższego czasu obserwowaliśmy rosnące zapotrzebowanie na dystrybucję kanałów TV poprzez sieć światłowodową, a nie satelitarnie. Stało się dla nas jasne, że stworzenie TVX będzie najlepszą odpowiedzią na potrzeby rynku - powiedział Sylwester Biernacki, prezes firmy PLIX, która uruchomiła Television eXchange Point.

Hotel Marriott w Warszawie - centrum światłowodowe dla telewizji kablowych?

TVX został zlokalizowany w warszawskiej serwerowni PLIX DC w budynku Centrum LIM (hotel Marriott). Tutaj znajduje się też największy polski punkt wymiany ruchu internetowego, do którego podłączonych jest ponad 170 podmiotów m.in. kablówek czy dostawców internetu.

Uruchomienie centrum TVX - jakie zalety dla telewidza?

Co daje uruchomienie TVX w Warszawie? Przede wszystkim zapewnia ona dostęp do nieograniczonej liczby kanałów telewizyjnych w lepszej jakości niż oferta drogą satelitarną (niestety kanały z satelity są skompresowane i rzadko kiedy są w 1080p). Niestety widać to na nowoczesnych, dużych telewizorach. Tymczasem TVX dzięki światłowodom pozwala na transmisję dowolnej liczby kanałów w najwyższej jakości obrazu i dźwięku... Sygnał z satelity czasami zakłócany jest też przez złe warunki atmosferyczne. Światłowodom z TVX to nie grozi.

Światłowody kontra sygnał z satelity

Warto zauważyć, że obecnie z TVX zaczęła już korzystać m.in. telewizja HBO. Telewizja satelitarna jest łatwa w instalacji i można ją założyć natychmiast i niemal wszędzie, ale jednak to kable światłowodowe pozostają najlepszym i najbardziej niezawodnym środkiem transportu dla sygnału telewizyjnego (i nie tylko). Ciekawe kiedy telewizja przejdzie na rozdzielczość 4K?

Źródło: Plix