Ta funkcja wraca do Safari! Apple słucha testerów.

Apple zdecydowało o cofnięciu jednej ze znaczących zmian, wprowadzonych w poprzedniej wersji beta przeglądarki Safari.

Apple ogłosiło w czerwcu prace nad systemem operacyjnym nowej generacji: macOS Monterey. Już wtedy zapowiedziało także, że duże zmiany czekają przeglądarkę Safari. Już w pierwszej wersji deweloperskiej bety mogliśmy zobaczyć zmiany w wyglądzie i ułożeniu otwartych kart. Tym, co najbardziej rzuciło się w oczy był jednak brak paska adresu, co nie spodobało się wielu testerom. Adresy mogliśmy wtedy wpisywać bezpośrednio w kartach.

Wygląda jednak na to, że Apple zdecydowało się na ponowne wprowadzenie paska w Safari. W wersji macOS Monterey Developer Beta 3, którą Apple opublikowało wczoraj możemy zobaczyć nowy wygląd przeglądarki. Porównując obie wersje możemy dostrzec, że cały górny pasek zajmuje nieco więcej miejsca na naszym ekranie. Ciekawym rozwiązaniem byłoby umożliwienie użytkownikom wyboru pomiędzy dwoma z opublikowanych dotychczas wariantów.

Zobacz również:

Ta funkcja wraca do Safari! Apple słucha testerów.

Źródło: xda-developers.com

Nie jest to jednak jedyna zmiana, jaka pojawiła się w najnowszej wersji beta przeglądarki. Od teraz górny pasek będzie zmieniał swój kolor, dopasowując się do motywu kolorystycznego strony, którą aktualnie przeglądamy. Safari będzie także pozwalało nam na grupowanie kart, na wzór dostępnej w Microsoft Edge funkcji Kolekcje. Grupy kart będą dodatkowo synchronizować się pomiędzy różnymi urządzeniami, więc ich ułożenie i ostatnio otwierane strony będą dostępne także na iPhone'ach i iPad'ach.

Największa zmiana czeka jednak nie użytkowników macOS, ale osoby korzystające z przeglądarki na urządzeniach mobilnych korzystających z systemów iOS 15 i iPadOS 15. Od teraz urządzenia mobilne będą mogły obsługiwać rozszerzenia w Safari. Takiego rozwiązania nie znajdziemy w Google Chrome, czy Microsoft Edge.

Wszystkie te aktualizacje mają i nowe rozwiązania mają być dostępne jesienią tego roku. Poza przeprojektowaną przeglądarką macOS otrzyma także skróty Siri, możliwość dzielenia się linkami w trakcie połączeń FaceTime, przeprojektowaną aplikację Map oraz wiele innych.

Zobacz także: Wrześniowa niespodzianka od Apple! Chodzi o stare urządzenia.