Ta płyta Intela ma 32 złącza SATA

Płytę wyprodukowała - czyli zmodyfikowała - firma z Chin, a jej cel to oczywiście możliwość kopania krypotwaluty. Ale nie popularnego ostatnio Ethereum.

Ten producent to Onda, a płyta główna nazywa się Chia-D32H-D4. I jak wyjaśnia to sama nazwa, ma pomóc w budowaniu farm kryptowaluty Chia, przez którą w Azji poszły w górę ceny dysków twardych. Płyta mierzy sobie 530 x 310 mm, więc dość nietypowo. Onda wyprodukowała dla niej specjalną obudowę z dedykowanym zasilaniem 800 W. Całość chłodzi pięć wiatraczków.

Chia-D32H-D4 ma aż 32 porty SATA, co umożliwia podpięcie takiej ilości dysków twardych. Sam chipset B365 ma limit w ilości obsługiwanych portów, dlatego Chia ws współpracy z inną firmą opracowała specjalny kontroler, który umożliwił obejście tego ograniczenia. Płyta jest bardzo przyjazna dla różnych procesorów - obsługuje bez problemu Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake i Coffee Lake Refresh. Mamy na niej cztery sloty pamięci DDR, z obsługą 4GB na jeden, jedno złącze PCIe x16 oraz po jednym PCIe x 1 i M.2. Jeśli chodzi o wideo, użytkownik otrzymuje porty HDMI i VGA. Do tego dochodzi zestaw czterech portów USB 3.0 i dwóch Gigabit Ethernet.

Ta płyta Intela ma 32 złącza SATA

Co ciekawe, Onda nie chwali się na swojej stronie płytą Chia-D32H-D4, nie podaje też jej ceny. Być może będzie ona rozprowadzana tylko wśród "górników"? W każdym razie miło popatrzeć, jak kreatywnie da się modyfikować istniejący sprzęt.

Źródło: Tom's Hardware