Tablet Braille'a - przystępne cenowo i bardzo funkcjonalne urządzenie

Tablet Braille'a to niesamowite rozwiązanie, które zapewni niewidomym osobom nieporównywalnie większe możliwość od dostępnych obecnie na rynku monitorów brajlowskich. Co więcej, cechowała go będzie bardziej przystępna cena.

Niewidomi mogą obecnie korzystać z współpracujących z komputerem monitorów brajlowskich, czyli urządzeń wejścia-wyjścia, które pozwalają na wyświetlanie pisma Braille'a. Niestety rozwiązanie to jest bardzo drogie, co oznacza, że może po nie sięgnąć jedynie część niewidomych osób. Wkrótce być może się to jednak zmieni i dostęp do różnych treści takicj jak zasoby internetu zostanie ułatwiony, czemu towarzyszyło będzie dodatkowo zwiększenie komfortu pracy oraz znacznie większa funkcjonalność. Naukowcy z University of Michigan pracują bowiem nad tabletem Braille'a.

W odróżnieniu od wspomnianych monitorów brajlowskich wykorzystujących plastikowe igiełki, które poprzez odpowiednie wysuwanie i chowanie tworzą litery Braille'a, tablet przeznaczony dla niewidomych osób będzie wykorzystywał ciecz, lub powietrze, aby na powierzchni "ekranu" tworzyć niewielkie bańki. W efekcie końcowym otrzymujemy odpowiedni wzór wyczuwalny pod palcami.

"Niewidomi mogą korzystać z jednej linii tekstu "wyświetlanego" na tych urządzeniach cyfrowych [monitory brajlowskie - red.]. Jedna linia niestety nie pozwala na wiele. Nie można zaprezentować wykresów, arkuszy kalkulacyjnych lub jakichkolwiek informacji rozproszonych" - powiedział pracujący nad projektem Alexander Russomanno podkreślając, że tablet brajlowski zapewni użytkownikowi takie możliwości.

Oczywiście poza funkcjonalnością opisanego urządzenia ważna jest też jego cena. Wg naukowców wyniesie ona u odbiorcy końcowego mniej niż 700 funtów (wg kursu z 13.01.16 daje to nieco ponad 4 tys. zł).