Tablet PC, czyli niespełniona obietnica

Powód nr 3. Rozpoznawanie pisma odręcznego wciąż nie działa, jak powinno

"Odręczne" pisanie w edytorze tekstu mogło być tą funkcjonalnością, która przyciągnęłaby miliony użytkowników. Niestety - nie jest. Głównie dlatego, że aby bez stresu korzystać z tej funkcji, posiadacz tabletu musi... ładnie pisać. "Jeśli bazgrzesz jak kura pazurem, to nic z tego - ta funkcja nie zadziała" - mówi Leslie Fiering z Gartnera.

Sytuację trochę poprawiła premiera systemu Windows Vista - ponieważ znalazło się w nim narzędzie poprawiające skuteczność rozpoznawania odręcznego pisma. Narzędzie to jednak nie potrafi czynić cudów - jeśli bazgrzesz, program i tak nie będzie w stanie odczytać twojego pisma i przekształcić go w plik tekstowy. Co więcej, okazuje się, że problemy z pisaniem rysikiem miewają nawet ci użytkownicy, którzy nie chcą, by ich notatki było zapisywane w pliku tekstowym. Ken Dulaney, analityk Gartnera, opowiada, jak podczas jednej z prezentacji poświęconych tabletom próbował zaimponować kolegom robiąc rysikiem notatki na ekranie tabletu. Niestety - przy każdej próbie napisania czegokolwiek pojawiał się komunikat, iż system nie jest w stanie odczytać pisma i sugestia, by skorzystać z... klawiatury.

Tablet PC, czyli niespełniona obietnica

Modbook - tablet oparty na notebooku... MacBook

Powód nr 4. Do niedawna do obsługi tabletu potrzebny był specjalny system operacyjny

Do chwili premiery Visty, która - oprócz wydania Home Basic - standardowo wyposażona jest w "tabletowe" funkcje, do korzystania z tabletów PC potrzebny był dodatkowy system operacyjny, czyli Windows XP Tablet PC Edition. Znalazło się w nim sporo denerwujących rozwiązań - choćby to, iż użytkownik tabletu musiał klasycznie zalogować się do systemu - poprzez wpisanie hasła - dopiero po tym można było korzystać z funkcji rozpoznawania pisowni czy sterowania dotykiem (w niektórych urządzeniach problem ten rozwiązano, montując skaner linii papilarnych). W Viście funkcje te aktywne są od momentu uruchomienia komputera, co znaczne ułatwia zalogowanie się. W Windows Vista znacząco poprawiono również system nawigacji w systemie - użytkownik może teraz wygodnie wydawać polecenia poprzez odpowiedni ruch rysikiem.

Analitycy uważają, iż w Vista zdecydowanie lepiej radzi sobie z tabletami niż odpowiednia wersja Windows XP - dlatego też sądzą oni, iż premiera nowego systemu znacząco wpłynie na popularyzowanie się tabletów PC.

Powód 5. Tablety są albo za małe, albo za ciężkie

Producenci tabletów są między młotem a kowadłem - spośród dwóch podstawowych cech, których domagają się od nich klienci, w tej chwili mogą im zaoferować tylko jedną z nich. A to znaczy, że tablet może być albo wyposażony w duży wyświetlacz, albo lekki. Dlaczego taki komputera ma być lekki, chyba nie trzeba tłumaczyć - w końcu nikt nie chciałby spędzić całego dnia z 4-kilogramowym notatnikiem w ręku. Do tego tablet powinien mieć duży wyświetlacz - bo skoro głównym sposobem wprowadzania danych i obsługi jest operowanie na ekranie, to użytkownik chciałby mieć odpowiednio duże pole manewru. Problem w tym, że jak na razie żadnemu producentowi nie udało się połączyć tych dwóch zalet w jednym urządzeniu.

Tablet PC, czyli niespełniona obietnica

Przykłady tabletów "hybrydowych"

Aktualnie większość tabletów ma 12-calowe wyświetlacze. Wiele urządzeń nie ma wbudowanego napędu optycznego. Kilku producentów zdecydowało się na wprowadzenie modeli 14-calowych, jednak urządzenia te są zwykle zbyt ciężkie. Warto też wspomnieć, że ten sektor rynku zdominowany jest obecnie przez hybrydy - czyli komputery łączące funkcjonalność notebooka i tabletu (są one wyposażone w klawiaturę i obrotowy wyświetlacz). Okazuje się jednak, iż większość nabywców takich urządzeń nie korzysta z ich funkcji tabletowych - dla nich to po prostu trochę nietypowy notebook.