Tablet PC, czyli niespełniona obietnica

Powód nr 6. Brakuje oprogramowania

"Dobra wiadomość jest taka, że ostatnio coraz więcej producentów oprogramowania wyposaża swoje produkty w obsługę specyficznych funkcji tabletów" - mówi Leslie Fiering z Gartnera. Niestety - to nowość, bo przez minione kilka lat na rynek trafiło bardzo niewiele aplikacji, które były w stanie w pełni wykorzystać potencjał dotykowego ekranu i rysika.

W ten sposób powstało zamknięto koło. Klienci nie kupowali tabletów, bo nie było dla nich odpowiedniego oprogramowania. A odpowiedniego oprogramowania nie było, bo producenci programów uznali, iż skoro tak mało osób korzysta z tabletów, to nie ma sensu tworzyć przeznaczonych dla nich rozwiązań.

Tablet PC, czyli niespełniona obietnica

Toughbook CF-19 - "pancerny" tablet firmy Panasonic

Powód nr 7. Producenci zrobili za mało, by przekonać klientów do tabletów

Jeden z poważniejszych problemów tabletów polega na tym, iż przez pierwsze kilka lat ich producenci nawet nie próbowali przekonać klientów indywidualnych, że urządzenia te mogą im się do czegoś przydać. Tablety postrzegane były jako urządzenia typowo korporacyjne. "A tymczasem wystarczyło przekazać konsumentom jasny komunikat - przekonać ich, że dotykowe ekrany i inne funkcje tabletu mogą im ułatwić korzystanie z komputera" - mówi Richard Shim.

"Co gorsze, tablety - zasłużenie lub nie - zyskały opinię urządzeń, które nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Ludzie sądzą, że skoro za pierwszym razem nie udało im się odnieść rynkowego sukcesu, to są już zawsze skazane na porażkę. A to chyba nie prawda" - dodaje Shim.

Tablet według Microsoftu

Koncern z Redmond od początku był jednym z głównych zwolenników i promotorów tabletów PC. Firma została poproszona o kilka słów komentarz w tej sprawie - oto fragment przesłanego przez nią oświadczenia:

Użytkownicy są coraz bardziej zainteresowani mobilnym korzystaniem z technologii komputerowych, dlatego też Microsoft cały czas rozszerza swoją ofertę w tym zakresie. Kluczową rolę w tej wizji gra tablet PC - daje on użytkownikom olbrzymie możliwości, jeśli chodzi o sposoby wprowadzania danych i interakcji z komputerem. Liczymy na to, że z czasem funkcjonalność tabletów PC będzie dostępna we wszystkich komputerach przenośnych sprzedawanych z systemem Windows.

Opracowano na podstawie materiału Matta Hamblena z magazynu Computerworld.