Tablet RIM PlayBook: pobierz system BlackBerry PlayBook OS 2.0

Firma Research In Motion (RIM) udostępniła w końcu system mobilny BlackBerry PlayBook OS 2.0 . Trudno nie zgodzić się z informacją prasową, w której czytamy m.in., że "nowy system operacyjny dostarcza nowych wrażeń użytkownikom tabletu BlackBerry PlayBook".


Tablet BlackBerry PlayBook, który został wprowadzony do sprzedaży w kwietniu poprzedniego roku, postrzegany był jako produkt mogący poważnie powalczyć z tabletem Apple iPad. Niestety nic takiego nie miało miejsca z paru powodów.

Pierwszym z nich była zbyt wygórowana kwota, jaką za 7-calowe urządzenie zażyczyła sobie kanadyjska firma Research In Motion (RIM). Wyceniła je bowiem na tyle samo, ile trzeba było zapłacić za iPada 2, który nie dość, że miał (i wciąż ma) najmocniejszą pozycje rynkową, to jeszcze dysponował większym 9,7-calowym ekranem.

Największym grzechem, do czego firma RIM sama się przyznała, było jednak wypuszczenie na rynek urządzenia, które nie posiada klienta poczty elektronicznej, kalendarza i menedżera kontaktów (aby z nich skorzystać użytkownicy musieli łączyć tablety ze swoimi smartfonami BlackBerry). Nie dziwi więc, że klienci nie chcieli kupować PlayBooka, zaś deweloperzy zupełnie nie zwracali na niego uwagi tym bardziej, że kanadyjska firma udostępniła im SDK dopiero w październiku.

Polecamy: Angry Birds dla tabletów PlayBook wydane. Jest to jakieś pocieszenie...

W końcu się udało. Ale ile można czekać...

Aż dziw bierze, że firmie RIM zajęło aż tyle czasu, żeby dostarczyć swoim klientom oczekiwaną dużą aktualizację systemu dla PlayBooka. W końcu jednak (z paroma przesunięciami terminów) jej to się udało. Dzisiaj udostępniła bowiem system BlackBerry PlayBook OS 2.0, który, jak czytamy w informacji prasowej, "dostarczy użytkownikom nowych wrażeń i pozwoli korzystać z tabletu w nowy sposób zarówno w pracy jak i w czasie wolnym".

Pobierając nowy system możemy liczyć na nowe funkcje takie jak:

Wbudowany klient poczty elektronicznej z ujednoliconą skrzynką:

Jednolita skrzynka odbiorcza w BlackBerry PlayBook OS 2.0 daje możliwość umieszczania wszystkich wiadomości w jednym miejscu (zarówno tych z portali społecznościowych takich jak Facebook, LinkedIn, Twitter, jak i z prywatnej lub służbowej skrzynki e-mailowej).

Integracja serwisów społecznościowych z kalendarzem i kontaktami:

Wbudowany kalendarz wykorzystuje informacje z serwisów społecznościowych i udostępnia je użytkownikom kiedy ich potrzebują. Wizytówki znajomych są dynamicznie uzupełniane o informacje z portali Facebook, Twitter i LinkedIn, w celu tworzenia skonsolidowanego, aktualnego widoku kontaktów.

Zaktualizowana aplikacja BlackBerry Bridge:

BlackBerry Bridge jest aplikacją, która za pośrednictwem Bluetooth łączy tablet BlackBerry PlayBook z kluczowymi aplikacjami na smartfonie BlackBerry (w tym BBM, e-mail, kontakty, kalendarz i przeglądarka) aby umożliwić korzystanie z nich na większym ekranie tabletu. Zaktualizowana aplikacja BlackBerry Bridge posiada również funkcję pilota zdalnego sterowania, która umożliwia korzystanie ze smartfonu BlackBerry jako z bezprzewodowej klawiatury i myszki dla tabletu BlackBerry PlayBook.

Ulepszone funkcje mobilnej efektywności:

Zaktualizowane funkcje edycji dokumentów, nowa aplikacja Print To Go oraz większa kontrola i możliwość zarządzania korporacyjnymi danymi przez BlackBerry Balance dostarczają użytkownikom jeszcze lepszych wrażeń z korzystania z tabletu BlackBerry PlayBook. Ponadto, tablet ma zaktualizowaną wirtualną klawiaturę z automatyczną korektą i przewidywaniem wpisywanych słów, która uczy się sposobów wpisywania słów przez użytkowników, tak aby umożliwić szybsze i dokładniejsze pisanie.

Warto też dodać, że wraz z BlackBerry PlayBook OS 2.0 firma RIM udostępniła wstępną wersję BlackBerry Mobile Fusion ze wsparciem zarządzania tabletami BlackBerry PlayBook i smartfonami BlackBerry w firmach. Pełna wersja (z obsługą funkcji zarządzania urządzeniami z iOS i Android) zostanie udostępniona pod koniec marca.

Szkoda, że...

tak ważna aktualizacja nie udostępni użytkownikom PlayBooka możliwości korzystania z komunikatora BBM (BlackBerry Messenger) bez potrzeby komunikowania się z niezbędnym dodatkiem, jakim w tym przypadku jest smartfon BlackBerry.

Pobierz: BlackBerry PlayBook OS 2.0