Tablet, twój następny komputer


Różne ekrany, różne możliwości

Ekrany dotykowe w tabletach, choć z pozoru jednakowe, wykonane są w różnych technologiach. Droższe, obsługujące gesty, wykorzystują technologię pojemnościową, tańsze oporową. Ekrany oporowe potrafią śledzić tylko jeden punkt, w którym dotkniesz ekranu, pojemnościowe - dwa lub więcej. Tablet Acera Iconia Tab W501 potrafi śledzić nawet cztery punkty jednocześnie, pozwalając na wykonywanie bardziej skomplikowanych gestów, w których wykorzystane będą cztery palce.

Najlepiej dopracowaną technologię Multi-Touch naszym zdaniem ma iPad. Podobnie jak model Acera, potrafi odczytać poruszenia czterech palców, umożliwiając np. szybkie zamknięcie aplikacji przez ich złączenie lub szybkie przełączanie między aplikacjami, gdy przesuwa się trzy palce na boki ekranu. Praca z tym urządzeniem jest nie tylko intuicyjna, ale również szybka.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [25.10.2021]
  • Tak wygląda najdroższa ścierka do czyszczenia komputera

Technologia pojemnościowa daje większe możliwości, ale dobrze zaprojektowany ekran oporowy również może być użyteczny. Dobrym przykładem zastosowania tej technologii jest tablet Creative ZiiO 7 (z 7-calowym ekranem), który np. podczas czytania e-booków umożliwia rozjaśnianie lub ściemnianie podświetlenia obrazu, gdy przesuwa się palec pionowe po ekranie. Można też przewracać kolejne kartki elektronicznej książki, przesuwając palec poziomo.

Tablet, twój następny komputer

Na tabletach piszemy za pomocą wirtualnej klawiatury. Aktywuje się ona automatycznie po tapnięciu pola, w które wpisujemy adres strony internetowej, lub w programach do edycji tekstów.

Serfowanie po Internecie

Chcąc wygodnie serfować po Internecie, należy się zaopatrzyć w tablet z ekranem o minimum 7-calowej przekątnej. Wiele zależy również od jego jakości i rozdzielczości. Liderem pod tym względem wśród tabletów z ekranem o 7-calowej przekątnej jest Samsung Galaxy Tab, który ma bardzo dobry ekran (8/10 pkt) o szerokich kątach widzenia. Wyświetlane na nim ikony i opisy są ostre i czytelne.

Z wczytywaniem stron internetowych nie ma kłopotów, ale niewielki ekran zmusza do częstego powiększania fragmentów strony. Większe tablety, takie jak np. Hannspad SN10T1 czy iPad, okazują się, rzecz jasna, wygodniejsze niż te z 7-calowym ekranem, jednak liderem w naszym zestawieniu okazał się najnowszy tablet Acera Iconia Tab W501, który oferuje nie tylko 10,1-calowy ekran, ale również wysoką jak na tablety rozdzielczość 1280x800 pikseli.

Gniazda i wydajność

Większość tabletów to w rzeczywistości telefony z większym ekranem. Podobnie jak one dysponują tylko jednym złączem, maksymalnie dwoma. O dziwo, najdroższe okazują się najgorzej wyposażone, jeżeli chodzi o dodatkowe gniazda. Zwykle oferują tylko uniwersalne (tzw. sprzętowy interfejs producenta) oraz wyjście na słuchawki. Zmusza to użytkownika do noszenia ze sobą odpowiedniego kabla, którym będzie łączyć tablet z komputerem, oraz do zakupu akcesoriów producenta tabletu. Jeszcze gorzej, gdy urządzenie ma tylko jedno gniazdo, służące zarówno do ładowania akumulatora, jak i przesyłania danych, tak jak iPad czy Samsung Galaxy Tab.

Tablety, które obsługują format MKV i mają gniazdo HDMI (Trak tPad-780, Creative ZiiO 10), teoretycznie mogłyby służyć jako przenośne odtwarzacze wideo, jednak nie są dość wydajne, by poprawnie wyświetlać filmy w rozdzielczości 720p, a co dopiero 1080p. Najczęściej w takich wypadkach odtwarzają sam dźwięk bez obrazu. Tylko Acer Iconia Tab W501 nie ma z tym problemów, bo jest wyposażony w bardzo szybki, jak na tablety, procesor AMD C-50 (z nowej niskonapięciowej platformy AMD Fusion), 2 GB pamięci RAM i układ graficzny ATI Radeon HD 6250. Odtwarzanie filmów w rozdzielczości 1080p to dla niego fraszka.

Wszystkie testowane przez nas tablety dysponują własną pamięcią, najczęściej układem flash o pojemności 2-64 GB. Ich wadą jest wysoka cena gigabajta, kosztującego w najdroższych modelach, takich jak iPad czy Samsung Galaxy Tab, ponad 100 zł. Co istotne, urządzenia te dość wolno zapisują pliki, osiągając wydajność na poziomie 6-10 MB/s. Dlatego, choć tablety potrafią odtwarzać filmy, zdjęcia czy muzykę, to trudno je polecić jako przenośne odtwarzacze multimedialne.

Ni to smartfon, ni to netbook

Tablet, twój następny komputer

Tablet HANNSpad

Tablety są za ciężkie, za duże i nieporęczne, by zastąpić telefon. Jednocześnie są za mało funkcjonalne (słaba wydajność, niedostateczna liczba gniazd, brak klawiatury), by stać się realną alternatywą nawet dla netbooków, o notebookach nie wspominając. Oczywiście są od nich lżejsze i poręczniejsze i z pewnością sprawdzą się na wyjazdach, gdy zechcesz zajrzeć do Internetu czy przeczytać elektroniczną pocztę, jednak do jakiejkolwiek poważniejszej pracy, a zwłaszcza z użyciem klawiatury znacznie lepiej nada się nawet najtańszy netbook z 10-calowym ekranem.

Tablety okazują się natomiast doskonałym narzędziem do zabawy dla najmłodszych, którzy nie są jeszcze obeznani z komputerową myszą. Kto jednak chciałby wydawać na zabawkę dla dzieci ponad 2 tysiące złotych? Do takich zastosowań wybierz coś tańszego, np. wyróżniony przez nas tablet Hannspad SN10T1 czy Creative ZiiO 10.

Przyszłość pokaże, w którą stronę rozwinie się ten sprzęt. Naszym zdaniem Acer swoim modelem Iconia Tab W501 wskazał dobry kierunek: ten tablet dzięki dołączanej klawiaturze może bez problemów zastąpić netbook czy notebook. Dlatego wcale nas nie zdziwiło, że został zwycięzcą testu.