Tablet, twój następny komputer


Acer Iconia Tab W501

Tablet wyposażony jest w system Windows 7 Home Edition. To w rzeczywistości netbook wykorzystujący niskonapięciową platformę AMD Fusion z dwurdzeniowym procesorem C-50 (2x1 GHz) i układem graficznym Radeon HD 6250. Do dyspozycji ma aż 2 GB pamięci RAM i 32 GB wbudowanej pamięci flash. Wbudowany akcelerometr umożliwia obracanie pulpitu w zależności od tego, czy urządzenie trzymasz poziomo czy pionowo. Ponieważ tablet pracuje z Windows, tuż po uruchomieniu masz dostęp do systemowej przeglądarki Internet Explorer, którą warto zastąpić szybszą Operą. Acer Iconia Tab W501 wyposażono w Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0. Dzięki wbudowanemu czytnikowi kart pamięci MMC + SD, wbudowaną pamięć możesz poszerzyć o kolejne 32 GB.

Acer Iconia Tab W501

Informacje www.acer.pl

Cena 2499 zł

Duży ekran

Zaletą tego tabletu jest duży 10,1-calowy ekran dotykowy, który pracuje z dużą jak na te urządzenia rozdzielczością 1280x800 pikseli. Ma szerokie kąty widzenia i zastosowano w nim pojemnościową technologię pozycjonowania dotyku, z możliwością identyfikacji do czterech punktów jednocześnie. Za jakość generowanego obrazu przyznaliśmy mu 9 punktów na 10 możliwych.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [25.10.2021]
  • Tak wygląda najdroższa ścierka do czyszczenia komputera

Komputerem steruje się głównie za pomocą dotykowego ekranu, do dyspozycji jest dodatkowy przycisk do uruchamiania urządzenia (naszym zdaniem powinien być nieco większy), przyciski do regulacji głośności i przycisk umieszczony pod ekranem z logo Windows, który służy do wywoływania głównego menu.

Duży ekran ułatwia też posługiwanie się wirtualną klawiaturą, która jest wygodniejsza niż w innych tabletach. Największą zaletą Iconia Tab W501 jest jednak dodawana do urządzenia klawiatura zewnętrzna (dł. x szer. 27x10,5 cm), pełniąca funkcję stacji dokującej. Wyposażona jest w gniazdo LAN i dwa pełnowymiarowe gniazda USB. Podłącza się ją do gniazda USB tabletu i pracuje na niej równie wygodnie, jak na mniejszych laptopach. Co istotne, można ją złożyć razem z tabletem, który wówczas ma wymiary niewielkiego notebooka.

Apple iPad

Informacje: apple.pl

Cena 2499 zł

Apple iPad

Tablet dzięki zaokrąglonej obudowie wydaje się dużo cieńszy niż jest w rzeczywistości (dł. x szer. x gr. 243x190x13,5 mm). W wersji z modemem 3G waży niecałe 800 g. Obudowa z aluminium (tylna część) i czarnego plastiku jest starannie wykonana i co istotne, dobrze chroni delikatną elektronikę, dlatego Apple iPad otrzymał za tę konstrukcję 10/10 pkt. Do dyspozycji są: dwa przyciski do regulacji głośności, przycisk uruchamiający tablet i przełącznik do wyciszania. Tuż pod ekranem znajduje się jeden dotykowy przycisk do wywoływania ekranu głównego lub cofania ostatnio wykonywanej operacji.

Ekran dotykowy

Ekran o 9,7-calowej przekątnej, sporej jak na tablety, pracuje w rozdzielczości 1024x768 pikseli. Jego dodatkową zaletą są szerokie kąty widzenia, a jedyną wadą - błyszcząca powłoka, w której wyraźnie odbija się światło. Zastosowany w tym wyświetlaczu pojemnościowy system pozycjonowania dotyku sprawdza się wyśmienicie i w połączeniu z technologią Multi-Touch pozwala na intuicyjne sterowanie tabletem. Na uwagę zasługuje również klawiatura dotykowa, wyposażona w duże, szeroko rozstawione klawisze. Całość tworzy wygodny i precyzyjny system obsługi urządzenia, któremu przyznaliśmy 9 pkt na 10 możliwych do zdobycia.

iPad pracuje z systemem iOS 4.2, dobrze znanym z telefonów tego producenta. Z tabletem sprawdza się równie wyśmienicie, oferując bardzo przyjazny i czytelny dla użytkownika, w pełni spolszczony interfejs. Poszczególne aplikacje przedstawione są w formie ikon z krótkim podpisem. Do dyspozycji masz np. skrót do filmów w YouTubie, przeglądarkę internetową Safari, oprogramowanie do przeglądania książek elektronicznych, mapy, gry i oczywiście szybki dostęp do iTunesa. Interfejs jest czytelny i przejrzysty. Większość aplikacji dostępna jest z poziomu App Store, a jest ich ponad 100 tysięcy, jednak przystosowanych do iPada już znacznie mniej.

Samsung Galaxy Tab

Informacje www.samsung.pl

Cena 1999 zł

Samsung Galaxy Tab

Tablet pracuje z systemem Android 2.2 Froya, który jest mniej zasobożerny od poprzednika i lepiej zoptymalizowany. Czarny przód obudowy, do którego przymocowano ekran, kontrastuje z białym spodem. Całość wykonano "na wysoki połysk", co wygląda bardzo ładnie, ale bardzo łatwo się rysuje. Obudowa jest sztywna, starannie wykonana i dobrze chroni wnętrze tabletu (9/10 pkt). Samsung Galaxy Tab ma aż dwie kamery: przednia (1,3 MP) służy do filmowania twarzy, np. gdy prowadzisz z kimś wideokonferencję, drugą (3 MP) umieszczono na tylnej ściance obudowy razem z lampą błyskową. Możesz za jej pomocą nagrywać filmy (720x480 pikseli, 30 klatek/s) i fotografować. Czytnik kart pamięci MicroSD/SDHC pozwala poszerzyć dostępną pamięć o maksymalnie 32 GB. Tuż obok niego umieszczono gniazdo na kartę SIM. Tablet ma własny interfejs sprzętowy, co zmusza do używania kabli producenta. W pudełku znajdziesz kabel USB do łączenia tabletu z komputerem i ładowania baterii (zakończony standardową wtyczką USB). Ekran o 7-calowej przekątnej (1024x600 pikseli) generuje kontrastowy, szczegółowy obraz o naturalnych barwach, a co istotne - oferuje szerokie kąty widzenia. Jakość obrazu oceniliśmy wysoko - 8 /10 pkt.

Obsługa

Do dyspozycji są trzy przyciski na prawym boku obudowy, które umożliwiają uruchomienie urządzenia i regulację głośności. Tabletem steruje się głównie za pomocą dotykowego ekranu oraz czterech umieszczonych pod nim dotykowych przycisków, pozwalających: uruchomić opcje aplikacji, wywołać główny pulpit, cofnąć ostatnią operację oraz powiększyć obraz. Urządzenie ma w pełni spolszczony interfejs i pracuje z systemem Google Android 2.2. Zainstalowane aplikacje są otwierane w mgnieniu oka. Wszystko działa płynnie, jeśli nie natrafisz np. na zaawansowane aplikacje we Flashu, które potrafią spowolnić działanie tabletu. Jeżeli obciążenie procesora jest duże, Samsung Galaxy Tab potrafi sam zasugerować wyłączenie tej wtyczki.

Hannspree Hannspad SN10T1

Informacje www.hannspree.pl

Cena 1599 zł

Hannspree Hannspad SN10T1

Plastikowa obudowa ze srebrną ramką nie robi takiego wrażenia, jak iPad czy Samsung Galaxy Tab, jednak nie można mieć do niej żadnych zastrzeżeń, jeżeli chodzi o jakość wykonania czy sztywność. Przyznaliśmy jej 8 pkt w 10-stopniowej skali. Tablet wyposażono w trzy przyciski do uruchamiana urządzenia i regulacji głośności oraz trzy dotykowe: do wyświetlania opcji, cofania ostatnio wykonywanej czynności i wywoływania głównego ekranu. Do dyspozycji masz gniazdo mini USB do połączenia tabletu z komputerem, wyjście mini HDMI (1080p) i czytnik kart pamięci MicroSDHC (do 32 GB). Akumulator ładuje się po podłączeniu zewnętrznego zasilacza. Duży jak na tablety ekran o 10,1-calowej przekątnej pracuje w rozdzielczości 1024x600 pikseli. Wyświetla dobry obraz, ale ma wąskie kąty widzenia, dlatego za jakość obrazu przyznaliśmy 7 pkt na 10 możliwych do zdobycia. Wyposażony jest w błyszczącą szybkę i pojemnościowy system pozycjonowania dotyku. Tablet obsługuje się palcem, ale do dyspozycji masz też wygodną wirtualną klawiaturę z szeroko rozstawionymi klawiszami.

System

Tablet pracuje z systemem Google Android 2.2. Zainstalowane aplikacje pozwalają na wygodne odtwarzanie muzyki czy filmów i przeglądanie zdjęć. Charakterystyczna dla tego modelu nakładka TAPnTAP dzieli pulpit na kilka stref, w których możesz wyświetlać aplikacje czy wiadomości. Przydaje się również aplikacja News, wyświetlająca w czytelny sposób najważniejsze informacje ze świata i z Polski. Możesz wskazać kategorie wyświetlanych wiadomości (nauka/technika, gospodarka, sport, rozrywka) lub tworzyć własne. Na pulpicie umieszczono m.in. skróty do: zegarka, kalendarza, aplikacji do gromadzenia kontaktów, poczty elektronicznej oraz przeglądarki internetowej. Domyślnie skonfigurowane są trzy pulpity. Można je przełączać, przesuwając palec w poziomie. Interfejs użytkownika nie został spolszczony, brakuje również polskiego słownika.