Tablet z Windows 8 zaoferuje ekran "gęsty" jak wyświetlacz Retina iPada

Na blogu Building Windows 8 pojawił się obszerny tekst, z którego możemy się bardzo dużo dowiedzieć na temat obsługiwanych przez nadchodzący "tabletowy" system wyświetlaczy. W skrajnym przypadku będą to ekrany przebijające pod względem gęstości pikseli ekran nowego tabletu Apple iPad.

Retina Display

Określenie Retina zostało wprowadzone przez Apple wraz z iPhone'em 4. Dotyczy ono ekranów, które wyróżniają się na tle konkurencji przede wszystkim ogromną gęstością pikseli osiągającą w przypadku ostatnich dwóch "jabłkowych" smartfonów wartość 326 ppi (pikseli na cal).

Ideą ekranu Retina jest zapewnienie takiej rozdzielczości, aby ludzkie oko nie było w stanie rozróżnić na nim pojedynczych punktów. Apple podchodzi jednak do tego określenia dosyć luźno, co potwierdza nowy iPad, który co prawda oferuje gigantyczną rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli, lecz może się przy tym pochwalić gęstość pikseli wynoszącą "zaledwie" 264 ppi.

Tablety z Windows 8 będą lepsze

Założenie to dotyczy jedynie rozdzielczości przyszłych tabletów pracujących pod kontrolą nadchodzącego systemu Microsoft Windows 8. Na blogu Building Windows 8 pojawił się bowiem tekst, z którego wynika m.in., że możemy oczekiwać pojawienia się modeli, które zaoferują 10,1-calowe ekrany charakteryzujące się następującymi rozdzielczościami:

1366 x 768 pikseli

1920 x 1080 pikseli

2560 x 1440 pikseli

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni wariant, który zapewnia, że użytkownik będzie mógł korzystać z tabletu oferującego ekran cechujący się gęstością wynoszącą aż 291 pikseli na cal.

Jeżeli jesteście zainteresowani pozostałymi wspieranymi przez Windows 8 ekranami przyjrzyjcie się znajdującej poniżej grafice:

Wspierane przezd Windows 8 wyświetlacze

Wspierane przezd Windows 8 wyświetlacze

_________________

Faktycznie "windowsowe" tablety z najwyższej półki zaoferują ekrany, które pod względem gęstości pikseli będą nieznacznie lepsze od iPada. Nie zmienia to jednak faktu, że Apple znowu wytyczyło kierunek, w którym podążą inni.