Tablet z czterma rdzeniami za 199 USD? Dzięki NVIDII to możliwe!

Co sądzicie o wydajnych czterordzeniowych tabletach za 199 USD? I czy to w ogóle możliwe, aby tego typu urządzenia trafiły na rynek? Według NVIDII tak! Wszystko dzięki opracowywanej przez nią mobilnej platformie Kai.


Tablety opanowują mobilny rynek sprzedając się rocznie w dziesiątkach milionów sztuk, która to ilość według analityków ma się dynamicznie zwiększać w ciągu najbliższych kilku lat.

Rynek, na którym zdecydowanie obecnie dominuje Apple iPad, doczekał się z czasem również tanich modeli takich jak np. cieszący się ogromną popularnością Kindle Fire. Urządzenie to osiągnęło jednak tak niski próg cenowy w dużej mierze dzięki zmniejszeniu ogólnej wydajności oraz użyteczności (bardzo istotne jest też to, że Amazon sprzedaje go praktycznie "po kosztach").

NVIDIA atakuje

Jak się właśnie okazało, sytuacja ta może ulec zmianie. NVIDIA na corocznym spotkaniu z inwestorami przedstawiła bowiem mobilną platformę o nazwie Kai, która w przeciwieństwie do platformy wykorzystywanej przez wspomniany Kindle Fire pozwalać ma na budowanie wydajnych, czterordzeniowych tabletów w cenie około 199 USD.

Co ważne, NVIDIA ma już na tym polu doświadczenie, gdyż parę miesięcy temu wprowadziła na rynek układ Tegra 3, który niedawno mieliśmy okazję dokładnie przetestować sprawdzając, czy radzi sobie w najbardziej wymagających zastosowaniach i czy warto kupić telefon w niego wyposażony.

Warto dodać, że chociaż podczas prezentacji przedstawiciel NVIDII dał wyraźnie do zrozumienia, że platforma Kai ukierunkowana jest głównie na Androida 4.0, przyznał również, że szansą dla niej jest także nadchodzący system Windows 8, który będzie wspierał architekturę ARM.

Kiedy?

Niestety NVIDIA nie chciała podać żadnych konkretnych informacji na temat daty premiery Kai poza tym, że obecnie są już opracowywane urządzenia z niej korzystające i że pojawią się one na rynku jeszcze w tym roku.

Być może chodzi o...

7-calowy, tani tablet Google Nexus, którego produkcją wedle ostatnich doniesień ma się zająć Samsung i którego premiera ma mieć miejsce podczas czerwcowej konferencji Google I/O.

_____________

Co o tym sądzicie? Ja jestem jak najbardziej za!