Tablety Microsoft Surface Pro i RT: poznaj je bliżej i sprawdź czym się różnią

Zaprezentowane przez Microsoft pierwsze tablety pracujące pod kontrolą systemu Windows 8 spotkały się z różnymi ocenami konsumentów. Postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się tym urządzeniom skupiając się na elementach różniących je od siebie.


Microsoft dosyć niespodziewanie zapowiedział konferencję, na której zamierzał zaprezentować coś "znaczącego" Większość z analityków oczekiwała, że będzie to tablet (lub tablety) zaprojektowany z myślą o systemie Windows 8. Jak się okazało, przypuszczenia te były trafne.

Firma z Redmond przedstawiła nam bowiem linię tabletów noszącą nazwę Surface, w której znalazły się dwa modele - Surface RT (zbudowany został w oparciu o architekturę ARM i korzysta z systemu Windows 8 RT) i Surface Pro (korzysta z platformy Intela i "zwykłego" systemu Windows 8). Pierwszy z nich przeznaczony jest na rynek konsumencki, natomiast drugi powinien zdaniem Microsoftu zainteresować przede wszystkim użytkowników biznesowych.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Popularna usługa przestanie obsługiwać Windows 7 i 8

Jak zostały one przyjęte przez internautów? Różnie, począwszy od bardzo pochlebnych opinii:

a skończywszy na takich, które nie wróżą im zbyt wielkiego sukcesu:

O razu napiszę, że nie jestem zwolennikiem Microsoftu, z wielu powodów. Ale jeżeli cena tabletu w wersji RT będzie sensowna i będzie sporo aplikacji na nią, to wielu ludzi może to kupić choćby z niewiedzy. Co do wersji i Intelem to hmmm, specjalne wersje aplikacji przystosowanych do interfejsu metro, sam system, sprzęt itd. cena raczej nie będzie mała, zresztą to wersja dla korporacji. Nie wspomnę tu o komforcie pracy, więc raczej będzie to bajer do szpanu dla prezesów i tyle.

Oczywiście jak będzie naprawdę, przekonamy się po reakcji rynku. Moim zdaniem Microsoft miał jednak prawo zapowiedzieć tablety Surface jako coś "znaczącego". Aby to potwierdzić postanowiłem przyjrzeć im się bliżej zwracając baczną uwagę na dzielące je sprzętowe różnice.

Wymiary, waga

Obudowy tabletów Microsoftu zostały zbudowane przy wykorzystaniu wytrzymałego i lekkiego stopu magnezu (nadano mu nazwę VaporMg), dzięki któremu grubość ich ścianek wynosi zaledwie 0,65 milimetra. Interesującym elementem z pewnością jest tutaj umieszczona w tylnej części podpórka, która może się bardzo przydać np. podczas oglądania filmów. Co ważne, została ona tak zintegrowana, aby nie zwiększać grubości tabletów, która w przypadku modelu Surface RT wynosi 9,3 milimetra, natomiast w przypadku jego kompana jest znacznie większa - 13,5 milimetra.

Tablety Microsoft Surface Pro i RT: poznaj je bliżej i sprawdź czym się różnią

Microsoft Surface - widok z boku

Dlaczego ta różnica jest aż tak znacząca? Ze względu na fakt, że model konsumencki dysponuje układem NVIDII, natomiast biznesowy nie odbiega pod względem parametrów od zwykłego laptopa. Korzysta bowiem z bardzo wydajnego jak na tego typu sprzęt 22-nanometrowego procesora Intel Core i5.

Niestety obecnie nie jest do końca jasne o jakim układzie NVIDII możemy mówić. Odmówiła ona bowiem udzielenia komentarza w tej sprawie, natomiast Microsoft podaje jedynie, że jest to układ ARM.

"Dobrze poinformowane źródła" twierdzą jednak, że chodzi o platformę Tegra 3.

Oczywiście większe gabaryty związane ze znajdującymi się wewnątrz podzespołami przekładają się również na różnicę w wagach tabletów: w przypadku modelu Surface RT wynosi ona zaledwie 676 gramów, natomiast w przypadku modelu Surface Pro - 903 gramy.

Wyświetlacz

Wyświetlacz to bardzo ważny element, którego parametry zostały ostatnio potężnie wyśrubowane przez firmę Apple. Mowa oczywiście o nowym iPadzie, w którym zastosowano ekran Retina cechujący się rozdzielczością 2048 x 1536 pikseli, co po przeliczeniu daje nam wysoką gęstość pikseli na poziomie 264 ppi.

Pod tym względem nowy sprzęt Microsoftu znacznie ustępuje iPadowi. Oferuje bowiem 10,6-calowy ekran ClearType (o proporcjach 16:9), który dla modelu Surface Pro opisywany jest jako Full HD (pewnie chodzi o rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli), natomiast dla modelu Surface RT jako HD. Oznacza to więc, że zwykli konsumenci będą musieli zadowolić się niezbyt wysoką rozdzielczością (a przynajmniej nie taką jakiej wielu z nich oczekiwało) mogącą prawdopodobnie osiągnąć co najwyżej wartość 1280 x 720 pikseli.

Ekrany sprzętu Microsoftu mają jednak też pewne zalety. Oba zabezpieczona zostały wytrzymałym na zarysowania szkłem Gorilla Glass 2.0. Ponadto w przypadku modelu Pro mamy możliwość skorzystania z rysika wspomaganego funkcją Palm Lock (gdy rysik jest używany interfejs dotykowy zostaje wyłączony).

Warto też przy tej okazji dodać, że oba tablety wyposażono w zestaw dwóch kamer - przednią i tylną. Niestety obecnie niewiele wiadomo na ich temat poza tym, że ta druga, nazywana LifeCam, została umieszczona pod takim kątem, aby umożliwiać wygodne rejestrowanie obrazu nawet wtedy, gdy tablet stoi na stole z wysuniętą podpórką.

"Wnętrzności"

O procesorach już wspomnieliśmy, więc przyszła kolej na pozostałe towarzyszące mu podzespoły.

Pamięć wewnętrzna

Model RT oferuje do dyspozycji użytkownika 32 GB, lub 64 GB pamięci flash. Jego wydajniejszy towarzysz pozwala natomiast na wybór pomiędzy wersjami pozwalającymi na zmagazynowanie 64 GB lub 128 GB danych.

Akumulator

W tablecie konsumenckim znajdziemy akumulator 31,5 Wh, natomiast w biznesowym znacznie pojemniejszy - 42 Wh. Niestety obecnie nie wiadomo nic o deklarowanym czasie pracy. Warto jednak tutaj zauważyć, że konkurencyjny Apple iPad z 9,7-calowym ekranem Retina korzysta z akumulatora 42,5 Wh, co pozwalać mu ma nawet na 10 godzin pracy z dala od gniazdka. Ciekawe, na ile Microsoftowi uda się zbliżyć do tego wyniku.

Porty, sloty

Pod tym względem oba modele wyróżniają się na tle konkurencji, gdyż oferują pełnowymiarowe porty USB. W przypadku modelu Pro mamy do czynienia z ich nowszą wersją 3.0. Oferuje on także nowocześniejszy slot kart pamięci microSDXC (RT - microSD) oraz lepsze wyjście wideo - Mini DisplayPort (RT - Micro HD Video).

Sieci bezprzewodowe

Tablety korzystają z anten 2x2 działających w technologii MIMO, które powinny zapewnić bardzo dobrej jakości połączenia bezprzewodowe.

Sieci komórkowe

Niestety na obecnym etapie nic nie wiadomo na temat możliwości jakie zaoferują tablety w zakresie łączności komórkowej.

Dołączana klawiatura

W sumie jest to chyba najciekawszy element nowych tabletów przypominający nakładkę Smart Cover przeznaczoną dla iPadów. W odróżnieniu od niej nie mają one jednak za zadanie jedynie ochraniać ekranu tabletu, lecz pozwalają przemienić go w laptop dysponujący fizyczną klawiaturę.

Użytkownik otrzymał do dyspozycji dwie wersje dołączanych za pomocą magnesu klawiatur - Touch Cover i Type Cover.

Pierwsza z nich cechuje się niewielką grubością wynoszącą zaledwie 3 milimetry. Dzięki powinniśmy mieć możliwość szybszego pisania niż przy wykorzystaniu ekranu.

Drugie rozwiązanie jest równie interesujące. Co prawda jest grubsze o 2 milimetry, lecz za to zapewnia użytkownikom doznania podobne do tych podczas korzystania ze zwykłej klawiatury. Oferuje bowiem klawisze charakteryzujące się 1,5-milimetrowym skokiem i normalny touchpad.

Podsumowanie

Podtrzymuję opinię z początku artykułu twierdząc, że Microsoft miał prawo zapowiedzieć tablety Surface jako coś "znaczącego". Moim zdaniem prezentują się one naprawdę fajnie, natomiast model PRO ma duże szanse na znalezienie wielu odbiorców biznesowych, w czym z pewnością pomocny będzie Windows 8, który zapewnia m.in. możliwość uruchamiania typowych desktopowych aplikacji.

Większe obawy mam co do modelu RT. Musi on bowiem stoczyć poważną walkę z topowymi tabletami zbudowanymi w oparciu o procesory ARM, wśród których znajdziemy bardzo popularne hybrydowe konstrukcje takie jak np. Asus Transformer Prime.

Ponadto uważam, że nakładki/klawiatury Touch Cover i Type Cover stanowią bardzo przydatne i mogące zachęcić konsumentów rozwiązanie. Mam tylko nadzieję, że będą one posiadały własne zasilanie, które nie będzie wysysało "życia" z tabletów.

Niestety do pełniejszej oceny brakuje nam kilku ważnych informacji dotyczących np. żywotności baterii, czy łączności komórkowej. Najważniejsze jednak, że nie poznaliśmy również elementu, który ma kluczowe znaczenie dla konsumentów, czyli cen. Microsoft zadeklarował jedynie, że model Pro będzie "kosztował porównywalnie do współczesnych ultrabooków", co oznacza, że możemy za niego zapłacić od 500 do grubo ponad 1000 dolarów.

Jeżeli ta druga wartość jest bliższa prawdzie może okazać się, że część użytkowników biznesowych pomyśli podobnie jak jeden z naszych czytelników:

Ten pro bardzo ciekawy sprzęt ale ta waga i grubośc to trochę przegięcie Macbook air 11" jest podobnych wymiarów a waży 1.08kg jest tylko 3mm grubszy w najgrubszym miejscu i ma prawdziwą klawiaturę więc taki tablet mija się z celem.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Zachęcam do dyskusji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: