Tablety Microsoftu z Windows 8: czas pracy na baterii i...ciekawostki

Za nami prezentacja pierwszych tabletów Microsoftu pracujących pod kontrolą systemu Windows 8. Postanowiliśmy spróbować oszacować, jak długo będą one mogły pracować na baterii oraz zebrać razem kilka interesujących doniesień na ich temat.


Kilka dni temu Microsoft przedstawił nam swoje tablety pracujące pod kontrolą systemu Windows 8. Urządzenia, które noszą oznaczenia Surface RT i Surface Pro, przeznaczone są na rynek konsumencki (RT) i biznesowy (Pro). Pierwsze z nich zbudowane zostało w oparciu o procesor ARM, natomiast drugie korzysta z wydajnej platformy Intela.

Ujawniona specyfikacja tabletów przedstawia się następująco:

Surface Pro

- procesor Intel Ivy Bridge (Core i5)

- waga: 903 gramy

- grubość: 13,5 milimetra

- 10,6-calowy ekran ClearType Full HD

- akumulator 42 Wh

- slot kart pamięci microSDXC, USB 3.0, Mini DisplayPort Video, antena 2x2 MIMO

- pamięć wewnętrzna: 64 GB, 128 GB

Surface RT

- procesor ARM (najprawdopodobniej NVIDIA Tegra 3)

- waga: 676 gramów

- grubość: 9,3 milimetra

- 10,6-calowy ekran ClearType HD

- akumulator 31,5 Wh

- slot kart pamięci microSD, USB 2.0, Micro HD Video, antena 2x2 MIMO

- pamięć wewnętrzna: 32 GB, 64 GB

Jak widać, Microsoft niestety zatrzymał w tajemnicy informacje na temat długości czasu pracy na baterii i wspieranych technologii komunikacji. Ponadto nie wspomniał o tak kluczowej kwestii jak przewidywane ceny urządzeń. Postanowiliśmy jednak ocenić szacunkowo pierwszy z tych parametrów oraz zebrać "do kupy" doniesienia na temat pozostałych niewiadomych.

Czas pracy na baterii

Czas pracy na baterii to w przypadku tabletów, które praktycznie cały czas pracują na własnym zasilaniu, kluczowa informacja. Dlaczego jednak Microsoft nam jej nie podał? Czyżby nie miał się czym chwalić? Na odpowiedź na to pytanie niestety będziemy jeszcze musieli trochę poczekać. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy spróbowali oszacować ten parametr.

Surface RT

W przypadku tabletu mającego konkurować z innymi tabletami korzystającymi z architektury ARM Microsoft podał, że akumulator cechuje 31,5 Wh (watogodzina), co oznacza, że jest on w stanie dostarczać np. 6 watów mocy przez nieco ponad 5 godzin.

Jego najgroźniejszy konkurent, iPad, posiada akumulator, który oferuje 42,5 Wh energii zapewniając według deklaracji Apple czas pracy sięgający 10 godzin. W przypadku tabletu Microsoftu otrzymujemy więc akumulator o mniejszej o 25% pojemności, który w odniesieniu do akumulatora iPada powinien pozwalać na 7,5 godziny pracy.

W przypadku nowego iPada mamy jednak do czynienia z ekranem Retina. Warto więc porównać sprzęt Microsoftu ze sprzedawanym jeszcze przez Apple iPadem 2, którego ekran z pewnością będzie bardziej zbliżony pod względem oferowanej rozdzielczości do ekranu tabletu Surface RT (niestety obecnie nie znamy jego dokładnej rozdzielczości).

Biorąc pod uwagę, że akumulator iPada 2 (25 Wh) jest o około 25% mniej pojemny od akumulatora tabletu Microsoftu oraz przeprowadzając identyczne jak wcześniej porównanie możemy oszacować, że Surface RT mógłby pracować nawet 12,5 godziny bez ładowania.

Wyciągając średnią z otrzymanych wyników otrzymujemy 10-godzinny czas pracy, czyli dokładnie taki sam jak w przypadku tabletów Apple.

Surface Pro

Biznesowy tablet Microsoftu oferuje mocny procesor Intela oraz pełnoprawny system Windows 8. To wydajne urządzenie powinno być więc raczej porównywalne z ultrabookami, niż z tabletami. Za punkt odniesienia przyjęliśmy tutaj więc dysponującego nieco większym ekranem 11,6-calowego MacBooka Air.

W jego przypadku otrzymujemy akumulator (35 Wh) pozwalający na 5 godzin przeglądania internetu za pośrednictwem WiFi. Porównując ten wynik z pojemniejszym o 20% akumulatorem tabletu Surface Pro powinniśmy więc oczekiwać czasu pracy wynoszącego około 6 godzin.

Warto tutaj zauważyć, że wynik ten jest słabszy od czasu pracy sięgającego 7-9 godzin w przypadku wielu ultrabooków. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że komputery te dysponują większymi obudowami mogącymi pomieścić pojemniejszy akumulator.

Oczywiście, co jeszcze raz pragnę podkreślić, wyliczone wartości są szacunkowe. Obecnie bowiem jest za wiele niewiadomych, aby móc pokusić się o jakieś głębsze rozważania. Nie wiemy bowiem np. jakie Microsoft zastosował funkcje zarządzania energią oraz jak wieloma rdzeniami będzie dysponował wydajny procesor Intela.

Ceny

Kolejna istotna informacja, która nie została nam podana, dotyczy cen nowych tabletów. Serwis DigiTimes.com powołując się na źródła związane z rynkiem laptopów twierdzi jednak, że nie będą one niskie i mają wynieść:

- ponad 799 USD w przypadku tabletu Surface Pro

- ponad 599 USD w przypadku Surface RT

Komunikacja

Z przedstawionej przez Microsoft specyfikacji wynika, że tablety będą wyposażone w anteny 2x2 MIMO. Niestety nie wiadomo, czy będą one pozwalały tylko na komunikację WiFi, czy również dodatkowo na połączenia z sieciami komórkowymi. Jeżeli jednak doniesienia Washington Post okażą się prawdziwe, pierwsze tablety Microsoftu będą dysponowały jedynie modułami WiFi.

Na koniec ciekawostka

Interesuje was w jaki sposób Microsoftowi udało się utrzymać w tajemnicy informacje na temat swoich tabletów? Jeżeli tak, śpieszymy donieść, że wpływ na to miał m.in. fakt, iż prace nad tymi urządzeniami były w początkowej fazie rozwoju prowadzone w...bunkrze. Później przeniesione zostały do budynku wyposażonego w śluzy powietrzne i systemy identyfikacji biometrycznej.

Kolejną ciekawostką jest to, że podczas projektowania podstawki, która znajduje się w tylnej części obudowy tabletów, najwięcej czasu spędzono nad dopracowywaniem dźwięku, który generowany jest przy jej zamykaniu.

Podsumowanie

Bez tak podstawowych informacji jak czas pracy na baterii, czy przewidywane ceny trudno ocenić, czy tablety Microsoftu odniosą sukces rynkowy. Moim zdaniem szczególne obawy pod tym względem powinien budzić model Surface RT, który będzie się musiał zmierzyć z naprawdę potężną konkurencją.