Tablety Wacom na liście środków dydaktycznych MEN

Decyzją ministra oświaty na listę oficjalnych środków dydaktycznych wpisane zostały urządzenia firmy Wacom - tablety Bamboo, Wireless Pen Tablet, PL-521 i PL-720.

Ministerstwo Edukacji Narodowej decyzję taką podjęło na podstawie opinii rzeczoznawców - mgr. inż. Marcina Kempki z Politechniki Śląskiej i mgr. Józefa Truszkowskiego z Akademii Podlaskiej. Rzeczoznawcy sporządzili Instrukcję Metodyczną dla nauczycieli zamierzających wykorzystać tablety w swoich programach edukacyjnych. Zawiera ona wskazania co do możliwych sposobów wykorzystania urządzeń, w tym:

- opracowywanie i redagowanie tekstów

- tworzenie rysunków za pomocą komputera

- tworzenie dokumentów zawierających tekst, grafikę i tabele

- przygotowywanie graficznych materiałów do prezentacji

- wykonywanie ilustracji do zadań.

Wacom Bamboo

Wacom Bamboo

PL-720 to połączenie tabletu i monitora LCD, nie jest jednak tak zaawansowany jak modele z rodziny Cintiq. Przekątna zastosowanej w tablecie matrycy wynosi 17 cali, co pozwala na uzyskanie rozdzielczości 1280x1024 pikseli. Deklarowane przez producenta parametry matrycy LCD są raczej przeciętne - przedstawiają się następująco: kontrast 500:1, jasność 260 cd/m2 oraz czas reakcji wynoszący 30 ms. Więcej informacji na jego temat znaleźć można w artykule Wacom PL-720 - testujemy tablet LCD.

PL-521 to również tablet LCD, tyle że z matrycą o przekątnej 15 cali, dzięki czemu maksymalna rozdzielczość, w jakiej można pracować z tabletem wynosi 1024 x 768 pikseli.Model ten opisany jest przez producenta jako urządzenie dedykowane do zastosowań prezentacyjnych i biurowych oraz do pracy "nie związanej bezpośrednio z tworzeniem profesjonalnej grafiki komputerowej."

Bamboo to miniaturowy tablet piórkowy. Urządzenie mierzy 200 x 186 x 10,7 mm i dysponuje obszarem roboczym 147,6 x 92,3 mm. Wraz z kablem waży ok. 370 g.