Tablety do pracy - poradnik kupującego

Tablety nadają się do pracy. Wybór modeli jest duży i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Dowiedz się na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie.


Dużo firm i profesjonalistów używa tabletów do celów biznesowych. Z badania przeprowadzonego przez analityków Tech Pro Research wynika, że tylko 5 proc. firm z całego świata zabrania pracownikom korzystania z tabletów. Urządzenia te doskonale sprawdzają się w pracy - ludzie chcą mieć ciągły dostęp do internetu i informacji, zależy im na zwiększaniu produktywności i korzystaniu z ulubionych aplikacji. Biuro nie kojarzy się już z czterema ścianami i sufitem, bo dzięki tabletom można pracować na ławce w parku, na plaży, czy w pociągu, zależnie od tego, gdzie akurat przebywa pracownik i gdzie lubi pracować.

Niektóre zadania z powodzeniem wykonasz na smartfonie, jednak tablet ma znacznie większy ekran, co przekłada się na wygodniejszą pracę. Są też zadania, których nie zrealizujesz na telefonie - przykładowo przegląd szczegółowego arkusza kalkulacyjnego to nic przyjemnego, gdy masz dostęp tylko do ok. 5-calowego ekranu.

Tablet to doskonałe narzędzie pracy dla osób często podróżujących.

Tablet to doskonałe narzędzie pracy dla osób często podróżujących.

Tablet świetnie nadaje się do poczty e-mail, robienia notatek, pokazywania prezentacji, korzystania z usług online i wielu innych zadań. Do tego urządzenia te są lżejsze od laptopów i dłużej pracują na zasilaniu bateryjnym. Są najczęściej polecane osobom często podróżującym i udającym się na spotkania handlowe. Przedstawianie ofert, demonstracje produktów, katalogi i inne materiały interaktywne to zadania, w jakich tablety nie mają sobie równych. W sprzedaży znajdziesz obecnie wiele modeli i nie wszystkie nadają się do pracy. Wskazujemy na co zwracać uwagę przy zakupie tabletu do celów biznesowych.

System operacyjny i sklep z aplikacjami

Niezależnie od tego czy wybierzesz tablet z Androidem, iOS lub Windows, będzie on nadawać się do pracy. Systemy mobilne są już dopracowane, a sklepy z aplikacjami zawierają popularne i najczęściej wykorzystywane narzędzia biznesowe. Gorzej jest ze starszymi aplikacjami - te mogą nie być dostępne w wersji mobilnej. Dodatkowo zalecamy zwracać uwagę na kompatybilność platform i aplikacji. Jeśli na co dzień korzystasz z komputera pracującego na systemie Windows i masz telefon z Windows Phone, zakup tabletu z Windows będzie najlepszym wyborem. Zapewnisz sobie łatwą możliwość synchronizacji danych i zgodność dokumentów. Nie jest co prawda powiedziane, że tablet z Androidem czy iOS się nie sprawdzi - po prostu będziesz zmuszony do szukania rozwiązań i nierzadko do kombinowania, tracąc czas (i nerwy) na dostosowywanie urządzenia do własnych potrzeb.

Potrzeby przy zakupie tabletu są najważniejsze. Jeżeli potrzebny ci sprzęt tylko do sprawdzania poczty, przeglądania internetu i korzystania z kilku usług, czy też do dzielenia się plikami przez chmurę, to nie musisz przywiązywać dużej wagi do platformy. W podstawowych zadaniach tablet z dowolnym z wymienionych systemów sprawdzi się bez problemu, w tym również we współpracy z komputerem z Windows.

Jeśli pracujesz w branży testującej aplikacje i musisz mieć dostęp do najnowszych narzędzi, wtedy najlepszym wyborem jest iOS. Developerzy, jeśli chcą opracować aplikację na wyłączność, najczęściej wybierają iOS. Ponadto na iOS często pojawiają się aktualizacje jako pierwsze, a dopiero później udostępniane są na Androida lub Windows. Z czego to wynika? Po pierwsze większość aplikacji pochodzi od firm zagranicznych, a na rynkach zagranicznych - zwłaszcza w USA - dominuje iOS. Po drugie, developerzy opracowujący aplikacje na iOS mogą liczyć na największe zarobki, ponieważ użytkownicy iOS są najzamożniejsi. Wiąże się to z wyborem urządzeń: z iOS współpracują tylko stosunkowo drogie iPady, natomiast w przypadku Androida i Windows wybór tabletów jest o wiele większy i często są to niedrogie urządzenia. Dlatego choć z Androida korzysta najwięcej użytkowników na świecie, wielu z nich nigdy nie kupuje aplikacji i pobiera tylko te bezpłatne. Developerzy mają tego świadomość i dlatego preferują iOS. Przez to, że aktualizacje na iOS pojawiają się nieco wcześniej, system ten uważany jest także za najbezpieczniejszy.

Jeśli chcesz wybrać tablet z Windows, nie kupuj modelu z systemem Windows RT. Ta wersja systemu jest okrojona z funkcji. Obecnie najlepiej poczekać na modele z Windows 10, który jest systemem dopracowanym i oferuje bardzo dobrą funkcjonalność wieloplatformową.

Wymiary i ekran

W przypadku produktywności wymiary urządzeń mają duże znaczenie. Na tablecie z dużym ekranem pracuje się łatwiej, niż na modelu wyposażonym w wyświetlacz ok. 7-calowy. Modele z większymi ekranami są nieco cięższe, jednak obecnie tablety i tak są bardzo cienkie i lekkie - dotyczy to także tych z ekranami o przekątnej 10 cali.

Do zastosowań biznesowych polecamy tablety z ekranami 10-calowymi. Nie tylko zaoferują większą powierzchnię roboczą, ale też dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym i wyższą wydajność. Wybierając tablet z 10-calowym wyświetlaczem zwróć uwagę na rozdzielczość. Aby czcionki były bardzo ostre i wyraźne, minimalna zalecana rozdzielczość to 1920x1080 pikseli. Pod uwagę weź też 1920x1200, 2048x1536 oraz 2560x1600.

Ważna jest również waga tabletu. Te z większymi ekranami są cięższe i przez to mniej wygodne przy zadaniach zajmujących dużo czasu - po 20 minutach trzymania urządzenia w jednej ręce na pewno odczujesz zmęczenie. Jeśli np. chcesz czytać ebooka lub długie dokumenty, tablet z ekranem 7-calowym może okazać się lepszym wyborem. Wtedy zwracaj uwagę na modele z rozdzielczością minimalną 1280x800 pikseli.

Poza rozdzielczością ważna jest technologia wykonania matrycy. Im lepszej jakości matryca, tym trafniej odwzorowane kolory i szersze kąty widzenia. Ponieważ ekran jest w tablecie najważniejszym elementem, nie powinieneś na nim oszczędzać. Upewnij się, że tablet ma matrycę IPS lub PLS. Tylko te matryce zapewniają wysokiej jakości obraz i szerokie kąty widzenia. Wystrzegaj się matryc TN. Jeżeli producent lub sklep nie podaje informacji o typie matrycy, koniecznie poproś o nią przed złożeniem zamówienia.

Ważne parametry

Na tablecie będziesz przechowywać wiele danych i dokumentów, a także plików multimedialnych. Modele do zastosowań profesjonalnych powinny oferować przynajmniej 50 GB miejsca na dane. Najczęściej pamięć wbudowana wynosi 16 GB, ale możesz ją rozszerzyć przy pomocy kart pamięci. Upewnij się, że tablet obsługuje zewnętrzne nośniki danych. Niektóre modele, np. iPady, nie mają czytników kart pamięci - wówczas możesz jedynie kupić wersję tabletu z większą ilością wbudowanej pamięci, ale to znacznie droższe rozwiązanie (np. iPad Air 2 16 GB Wi-Fi - 2099 zł, iPad Air 2 64 GB Wi-Fi - 2499 zł). Jeżeli chcesz używać systemu iOS, nie masz wyboru i możliwości rozszerzenia pamięci. Odradzamy natomiast zakup modelu 16 GB, ponieważ to za mała pojemność do przechowywania plików, aplikacji i multimediów. Jeśli chcesz kupić iPada, wybierz model o pojemności 64 lub 128 GB. W przypadku modeli opartych na innych systemach operacyjnych możesz wybrać model 16 GB, ale tylko pod warunkiem, że ma czytnik kart pamięci. Znalezienie takiego modelu nie powinno być problemem.

Tablety działają dłużej na zasilaniu bateryjnym niż laptopy. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś przywiązywać wagi do ich baterii. Sprawdź w specyfikacji technicznej czas pracy deklarowany przez producenta, a także zapoznaj się z wynikami testów np. na stronie pcworld.pl. Wybierz taki model, który pracuje na baterii minimum 8 godz. przy korzystaniu z sieci Wi-Fi.

Niektóre tablety oferują łączność komórkową 3G/4G, co zapewnia dostęp do internetu w miejscach bez Wi-Fi. Są one kilkaset złotych droższe od wersji obsługujących wyłącznie Wi-Fi. Jeżeli wiesz, że będziesz często używać tabletu w miejscach bez dostępu do Wi-Fi, zakup modelu z obsługą 3G/4G jest uzasadniony. Pamiętaj jednak, że jeśli najczęściej używasz Wi-Fi, możesz wybrać tablet bez obsługi 3G/4G, a w razie konieczności przemienić smartfona w hot-spot Wi-Fi - wtedy skorzystasz z internetu na tablecie nawet gdy zabraknie dostępu do Wi-Fi.

Na placu budowy sprawdzają się tablety wzmocnione (rugged), odporne na kurz, zalania, czy też upadki.

Na placu budowy sprawdzają się tablety wzmocnione (rugged), odporne na kurz, zalania, czy też upadki.

Przy zakupie tabletu zwróć uwagę na dostępne złącza i porty. USB jest oferowane standardowo, ponieważ tablety najczęściej wykorzystują ten port do współpracy z ładowarką. Ten port przydaje się także do współpracy z różnymi akcesoriami, nawet takimi jak klawiatura czy mysz, które da się podłączać do wielu tabletów. Zwróć uwagę, że tablety najczęściej oferują tylko USB w wersji mini lub micro. Jeśli chcesz, aby tablet zapewniał zasilanie dla dysku zewnętrznego, wtedy poszukaj modelu z pełnowymiarowym USB - ich wybór jest ograniczony zwykle tylko do kilku urządzeń i nierzadko kosztujących tyle co dobrej klasy laptop. Przydatnym złączem w tabletach jest też HDMI. Wykorzystywane jest przy współpracy z monitorami czy telewizorami, na których można wyświetlać prezentacje na spotkaniach handlowych.

O czym jeszcze pamiętać?

Zwracaj uwagę na warunki gwarancyjne i wsparcie techniczne. Jeśli kupujesz sprzęt do celów zawodowych, wsparcie techniczne jest bardzo istotne - zwłaszcza przy zakupie kilkunastu urządzeń u jednego dostawcy. To ważne tym bardziej, że tablety mają szczelnie zamknięte obudowy i użytkownik nie może samodzielnie przeprowadzić jakichkolwiek napraw.

Niektóre tablety obsługują rysiki. Są one przydatne wtedy, gdy wprowadzasz dużo danych w arkuszach kalkulacyjnych, ponieważ zapewniają większą precyzję. Często używane są również przy odręcznym pisaniu - można nie tylko złożyć cyfrowy podpis, ale też łatwo zapisuje się notatki na spotkaniach. Apple stawia na tablety obsługiwane dotykowo i dla iPadów nie ma wysokiej jakości rysików. Jeśli chcesz wprowadzać odręczne notatki, wybierz model z Androidem lub Windows.

Hybrydy zamiast tabletu

Na rynku są sprzedawane urządzenia hybrydowe - połączenie tabletu z laptopem. Urządzenia te są droższe od zwykłych tabletów, cięższe i krócej pracują na baterii. Jednak mają zwykle więcej portów i złączy, a także są bardziej funkcjonalne ze względu na dostęp do klawiatury sprzętowej. Jeżeli zależy ci na dostępie do laptopa i tabletu, hybryda może być ciekawym rozwiązaniem. Szczególnie interesujące mogą okazać się hybrydy z Windows 10, wyposażone w nową funkcję "Continuum". Jej działanie polega na płynnym przechodzeniu urządzenia z jednego trybu w drugi - kiedy odłączysz ekran od klawiatury, system automatycznie przełącza się w tryb tabletu.