Tablety: ekran 4K2K nie będzie destrukcyjny dla czasu pracy na baterii

Firma Japan Display zaprezentowała nowy wyświetlacz dla tabletów cechujący się ogromną rozdzielczością 4K.

Na rynku urządzeń przenośnych takich jak smartfony i tablety obserwujemy od jakiegoś czasu pogoń za pikselami. Obecnie co prawda czołowe flagowe smartfony wbrew oczekiwaniom nie oferują jeszcze ekranów 2K, lecz z pewnością za jakiś czas to się zmieni. Być może pierwszym takim urządzeniem będzie smartfon LG G3.

Tablety

W tabletach nie mamy jeszcze do czynienia z tak ogromnymi gęstościami pikseli, jak w przypadku flagowych smartfonów (grubo ponad 400 ppi). Powoli zaczyna się to jednak zmieniać. Firma Japan Display poinformowała bowiem właśnie, że zaczęła rozsyłać pierwsze próbki swojego nowego wyświetlacza, 10,1-calowego panelu o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Specyfikacja:

Jak widzicie, panel ten cechuje gęstość pikseli na poziomie 438 ppi, co oznacza, że spośród najnowszych flagowych smartfonów ustępuje pod tym względem jedynie modelowi HTC One M8 (441 ppi). Dodatkowo w informacji prasowej japońska firma zamieściła następującą szalenie istotną informację:

"Ten produkt bazuje na technologii low-temperature poly silicon (LTPS) , która od wielu lat jest wykorzystywana przez JDI, aby zapewnić niskie zużycie energii. W szczególności jego pobór mocy jest tak niewielki jak w przypadku 10.1-calowego wyświetlacza LCD WQXGA (2560 x 1600 pikseli) wykonanego w technologii amorphous silicon (a-Si)."

Twierdzi więc, że przy przejściu na znacznie wyższy poziom rozdzielczości użytkownik nie powinien obawiać się o czas pracy tabletu na baterii.