Tablety i smartfony coraz częściej służą do przeglądania internetu

Badania gemiusTraffic i gemiusRanking przeprowadzone w krajach Europy Środkowo-Wschodniej pokazują tendencje zmian w technologiach mobilnych. Coraz więcej osób łączy się z internetem przez tablety i smartfony i wygląda na to, że w przyszłym roku ich popularność jeszcze wzrośnie.

żródlo Gemius:Smart intelligent and mobile. The time is now!

Najpopularniejszym narzędziem służącym do przeglądania stron internetowych nadal jest komputer stacjonarny. Jednak z miesiąca na miesiąc rośnie udział odsłon dokonywanych  poprzez urządzenia mobilne takie jak smartfony czy tablety. W większości krajów z badanego regionu udział odsłon mobilnych wynosił około 2 procent (najniższy wynik w Bułgarii, najwyższy na Słowacji). Dla porównania w Danii udział wynosił 7 procent (ze wzrostem prawie 5 procent od roku 2010).

W roku 2011 ulubionym urządzeniem mobilnym mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej był iPad.  Ponad 1/5 odwiedzin stron internetowych była generowana właśnie za pomocą tego tabletu Apple’a.  W trzech krajach - Bułgarii, Słowacji i na Węgrzech popularniejszy był jednak iPhone. Smartphony marki Samsung  -  Gt-i9000 (Galaxy S) oraz Gt-i9100 (Galaxy SII) miały o 18 procent niższy wynik od lidera.

Interesujące są wyniki badania ukazujące korelację miedzy porą dnia, a narzędziem, za pomocą którego łączymy się z internetem. Wygląda na to, ze dzień rozpoczynamy  i kończymy przeglądając strony www za pomocą telefonów komórkowych lub tabletów (największa liczba odsłon około godziny 9 rano i 10 wieczorem). W ciągu dnia chętniej surfujemy po Internecie przy użyciu komputera stacjonarnego.