Tablety na start!

Wczoraj na rynek trafiło jedno z najbardziej oczekiwanych od kilku miesięcy urządzeń - intensywnie promowany przez Microsoft Tablet PC. Koncern przygotował nawet dla niego specjalną edycję systemu operacyjnego Windows XP - przystosowaną do pracy bez klawiatury. Wprowadzenie do sprzedaży tabletów zapowiedzieli już najwięksi światowi producenci komputerów.

Tablet PC, to według Microsoftu, zupełnie nowy rozdział w historii komputerów - urządzenie wyposażone jest w duży, dotykowy wyświetlacz LCD, możliwość bezprzewodowego przesyłania danych oraz technologię, umożliwiającą pisanie na jego wyświetlaczu jak na kartce. Dzięki temu tablet ma być zdecydowanie wygodniejszym i łatwiejszym w obsłudze "mobilnym" komputerem niż dzisiejsze notebooki. Zdaje się jednak, iż producenci komputerów dość nieufnie podchodzą do takiej wizji - większość tabletów, które trafią wkrótce na rynek, wyposażono w bezprzewodowe klawiatury.

Wśród producentów, którzy już w dniu premiery tabletu zaprezentują takie komputery znalazły się m.in. firmy:

Toshiba - koncern przygotował maszynę o nazwie Portégé 3500 Tablet PC. Urządzenie wyposażone jest w procesor Pentium III-M 1,33 GHz (najszybszy, jaki zastosowano w tabletach), 256 MB pamięci RAM, obsługę Bluetooth oraz standardu 802.11b, dysk o pojemności 40 GB, złącza USB, CF i SD oraz 12-calowy wyświetlacz LCD. Rozmiary urządzenia to 29,46 x 23,37 x 3,05 cm, zaś cena - ok. 2,3 tys. USD.

Hewlett-Packard - firma zaprezentuje komputer Compaq Tablet PC TC1000, wyposażony w procesor Crusoe TM5800 Transmety, 10,4-calowy wyświetlacz, dysk o pojemności 30 GB, 256 MB RAMu, kartę graficzną GeForce2 Go 100 oraz złącze USB 2.0. Urządzenie sprzedawane będzie w komplecie z klawiaturą (może oczywiście pracować bez niej). Całość waży ok. 1,3 kg i kosztuje od 1700 do 1800 USD (w zależności od wersji).

Paceblade Technologies - japońska firma przygotowała urządzenie o nazwie PaceBook - wyposażone w wyświetlacz LCD o przekątnej 12,1", procesor Transmeta Crusoe 867MHz, 128 MB pamięci SDRAM, dysk twardy o pojemności 30 GB oraz napęd CD-ROM (opcjonalnie DVD lub CD-RW). Ten tablet również będzie sprzedawany w komplecie z klawiaturą.

Więcej informacji:

http://www.microsoft.com/windowsxp/tabletpc/default.asp