Tablety rosną kosztem "pecetów"?

W pierwszym kwartale bieżącego roku nieznacznie spadła sprzedaż komputerów PC - zdaniem analityków, głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy była rosnąca popularność tabletów oraz trzęsienie ziemi, które miesiąc temu nawiedziło Japonię.


Według firmy IDC globalny spadek sprzedaży komputerów PC - zarówno stacjonarnych, jak i notebooków - wyniósł w pierwszych trzech miesiącach 2011 r. 3,2% (w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku). Również firma Gartner odnotowała spadek - aczkolwiek mniejszy (jej zdaniem nie przekroczył on 1,1%).

"Główną przyczyną tej sytuacji wydaje się sytuacja na rynku urządzeń przeznaczonych dla klientów indywidualnych. Użytkownicy domowi kupują mniej komputerów i coraz trudniej ich zainteresować tymi urządzeniami - nie sprawdzają się nawet atrakcyjne promocje cenowe. Tym, co w ostatnich miesiącach coraz mocniej przyciągało ich uwagę, były tablety multimedialne oraz inne urządzenia z segmentu elektroniki użytkowej" - komentuje Mikako Kitagawa, specjalistka z firmy Gartner.

Zobacz również:

  • Studencie, szykuj się na nowy rok akademicki! Oto najlepsze tablety na studia w 2023 roku

Świetlana przyszłość tabletów?

Jej zdaniem, wyraźny wpływ na spadek zainteresowania komputerami PC miała oficjalna premiera iPada 2, która odbyła się w lutym bieżącego roku. "Zaprezentowanie - i ciepłe przyjęcie w mediach - nowego tabletu Apple sprawiło, że wielu klientów zrezygnowało z kupowania klasycznego komputera osobistego. Część z nich kupiła zamiast tego iPada, inni postanowili po prostu na razie wstrzymać się z zakupem i obserwować sytuację na rynku, w nadziei na pojawienie się kolejnych interesujących urządzeń" - dodała przedstawicielka Gartnera.

Analitycy IDC dodają, że choć spodziewali się, że I kwartał 2011 nie będzie najlepszy dla rynku PC, to jednak nie sądzili, że wyniki będą aż tak słabe (firma prognozowała wzrost sprzedaży komputerów na poziomie 1,5%). Specjaliści tłumaczą, że do pogorszenia sytuacji przyczyniło się m.in. nowe produkty elektroniczne pojawiające się na rynku (w tej kwestii IDC zgadza się więc z Gartnerem), a także trzęsienie ziemi w Japonii. Ten drugi czynnik miał podwójne znaczenia - kataklizm nie tylko ograniczył popyt na komputery w tym kraju, ale również spowodował wstrzymanie dostaw niektórych komponentów PC, produkowanych w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Świetlana przyszłość tabletów?

"Amerykański i globalny rynek komputerów PC również w drugim kwartale 2011 może odnotować spadek - ale w drugiej połowie bieżącego roku spodziewamy się poprawy" - skomentował Bob O'Donnell, wiceprezes IDC. Jego zdaniem, wyniki producentów komputerów zaczną wtedy stopniowo się poprawiać - i to mimo niekorzystnych dla nich zjawisk zachodzących na rynku (chodzi m.in. o rosnącą popularność tabletów oraz brak znaczących innowacji w świecie komputerów).

Dodajmy, iż zdaniem analityków Gartnera w bieżącym roku na całym świecie sprzedanych zostanie blisko 390 mln tabletów (z których zdecydowaną większość stanowiły będą produkty firmy Apple). To o 10,5% więcej niż sprzedano w roku ubiegłym.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: