Tablety z ekranami 7-8 cali

Tablety z mniejszymi ekranami 7-8 calowymi okazują się idealnym wyborem do pracy na wyjazdach. Są tańsze od większych konstrukcji a przy tym niewiele im ustępują jeżeli chodzi o wydajność, wyposażenie czy funkcjonalność. Na podstawie testów, sprawdzających jakość zastosowanych ekranów, wydajności czasu pracy na baterii wybraliśmy najlepsze konstrukcje do różnych zastosowań.

Wiele osób zastanawia się  jak duży wybrać tablet, bo konstrukcje 9-10 calowe są dosyć nieporęczne z kolei mniejsze modele kojarzą się z niedopracowanymi modelami, które jeszcze do niedawna zalewały polskie dyskonty.  To rzeczywiście trudny wybór bo nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi. Większe tablety kuszą bardziej wygodnymi w obsłudze ekranami, ale mniejsze konstrukcje są bardziej poręczne, szczególnie model siedmiocalowe, które da się zmieścić nawet w kieszeni kurtki.  Z pewnością nie warto decydować się na najtańsze konstrukcje bo tylko z pozoru są dobrze wyposażone (duża liczba gniazd) a w praktyce wykonane są z najtańszych i najgorszych podzespołów jak jednordzeniowe procesory, czy ekrany wykorzystujące matryce TN o niewielkich rozdzielczościach. Taki tablet w dłuższej perspektywie okazuje się źródłem wiecznych kłopotów niż przyjemności.  Co więc kupić?

Do pracy na wyjazdach

Tutaj najlepszym wyborem będzie konstrukcja z ekranem 7 - 8 cali, która dodatkowo wyposażona jest w modem 3G a najlepiej LTE (tych niestety jest na razie bardzo mało i dopiero będą wchodzić do sprzedaży).  Jest on konieczny do tego, aby móc z każdego miejsca wygodnie łączyć się z Internetem.  Wygoda pracy to podstawa, dlatego warto zwrócić  uwagę na zastosowany ekran, który powinien oferować szerokie kąty widzenia, wysoką jasność (tak, aby  obraz był dobrze widoczny nawet w słoneczne dni),  i odporną na porysowania, uszkodzenia obudowę.

Jeżeli chodzi o ekran, to od razy odrzucić należy tablety wykorzystujące tańsze matryce TN, które charakteryzują się wąskimi kątami widzenia i kiepską jakością obrazu. Idealnym wyborem będzie tablet z matrycą IPS, która oferuje szerokie kąty widzenia, ważne też aby oferowała jak najwyższą rozdzielczość. Ten drugi parametr jest o tyle istotny, że ma decydujący wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Dla tabletów 7-8 calowych minimalna rozdzielczość to 1024x768 pikseli. Optymalny obraz mają jednak ekrany o wyższych rozdzielczościach (1280x 800 pikseli), czyli efektywnie gęstszym upakowaniu pikseli. Wyświetlane czcionki, strony internetowe na tego typu tabletach są bardziej czytelne i przejrzyste a dzięki temu wygodniej się  je czyta.

O ile rodzaj zastosowanej matrycy, jak i jej rozdzielczość podawana jest w specyfikacji tabletu, to o jasności generowanego obrazu niestety nic  producenci nie wspominają. Ta niestety jest bardzo różna, a ma istotne znaczenie dla osób pracujących często na zewnątrz z tabletem, bo przy jasności ekranu niższej niż 200 cd/m2 obraz jest mało widoczny w słoneczny dzień. Dlatego sprawdziliśmy jasnośc wszystkich testowanych tabletów za pomocą profesjonalnego kolorymetru X-Rite ColorMunki Display, i programu HCFR. Jak się okuje najlepsze są pod tym względem tablety Samsunga (powyżej 400 cd/m2), które dodatkowo wyposażone są powłoki zabezpieczające ekran przed porysowaniem.  To istotne cecha, bo tańsze tablety pozbawione są tej opcji i bez specjalnej folii chroniącej ekran, szybko się rysują. Wystarczy dosłownie kilka dni aby pojawiła się na ekranie masa mikrorysek czy też mocniejszych zarysowań.

Do zabawy i domowego użytku

W tym wypadku nie potrzebny jest modem 3G, bo w domu tablet bez problemów można podłączyć do sieci W-Fi (obecnie wszystkie tablety wyposażane są adaptery IEEE 802.11n). Trzeba zwrócić większą uwagę na wydajność urządzenia, która powinna być odpowiednia do tego, aby móc odtwarzać na tablecie filmy, czy uruchamiać  gry. Jednordzeniowy konstrukcje okazują się do tego nieprzydatne, trochę lepiej jest w przypadku modeli dwurdzeniowych, jednak  dopiero najszybsze modele tabletów wyposażone w czterordzeniowe procesory ARM i ośmiordzeniowe a najlepiej dwunastordzeniowe układy graficzne pozwolą na uruchomienie większości gier - nawet tych najbardziej wymagających. Wiele zależy też od rozdzielczości ekranu, bo im jest wyższa tym wydajniejszy powinien być tablet.

Obecnie polecić można dwie główne platformy:  AllWinner A31 i Nvidii Tegra 3. Obie wyposażone są w czterordzeniowe procesory ARM  i układy graficzne potrafiące sprostać wymaganiom nowych gier. Obie platformy reprezentują dwa tablety: Modecom FreeTab 8014 IPS x4 (AllWinner A31) i iRiver ITQ700 (Nvidia Tegra 3). W testach wypadają podobnie, jednak wyniki trzeba rozpatrzyć też przez pryzmat rozdzielczości, która w iRiverze jest wyższa i dlatego ostatecznie to on jest najwydajniejszą konstrukcją spośród testowanych modeli.

Jak najdłużej na baterii

Niewielkie rozmiary obudów spowodowały, że większość tabletów wyposażonych jest w akumulatory o pojemności około 4000 mAh, tylko Prestigio ma o połowię pojemniejszy akumulator (6000 mAh). Oczywiście to jak długo działa tablet na baterii w dużej mierze ma wpływ obciążenie procesora, włączone interfejsy bezprzewodowe i jasność ekranu. Dlatego test przeprowadzony został dwóch trybach, przy pełnej jasności matrycy i po obniżeniu jej jasności do 100 cd/m2. Na oceny czasu pracy na baterii wpływ miał ten drugi test, bo pozwolił on na uruchomienie każdego tabletu z identycznymi parametrami. Do obciążenia procesora wykorzystany został firm Big Buck Bunny, w rozdzielczości 1280x720 pikseli, który odtwarzany został w pętli w trybie pełnoekranowym bezpośrednio z serwisu YouTube przy wykorzystaniu połączenia Wi-Fi. Test sprawdzający czas pracy na baterii przy pełnej jasności ekranu ma jedynie rolę informacyjną, bez wpływu na ocenę końcową czy ocenę czasu pracy na baterii. Wynika to z prostego faktu, że tablety dysponujące jasnymi ekranami (im wyższa jasność tym lepiej) uzyskiwałyby gorsze wyniki, bo im silniejsze jest podświetlenie matrycy tym zwiększa się jej zapotrzebowanie na energię.

Dodatkowe możliwości i wyposażenie

Większość z tabletów pozwala na wykorzystanie kart pamięci (najczęściej microSD), mają małe gniazdo USB i  HDMI. Paradoksalnie takiego wyposażenia nie znajdziemy nawet w iPadzie. Lepiej niż jeszcze rok temu sytuacja wygląda jeżeli chodzi o wyposażenie w dodatkowe kamery, bo większość tabletów wyposażona jest w dwie kamery a wszystkie przynajmniej w jedną, umieszczoną z przodu obudowy.

Modemy 3G nie są już rzadkością i obecnie nawet producenci tanich tabletów, mają tego typu tablety w swojej ofercie. W przypadku tabletu, który pozbawiony jest wbudowanego modemu 3G można pokusić się o podłączenie zewnętrznego modemu 3G USB. Niestety czasami jest to kłopotliwe  bo nie zawsze są one prawidłowo rozpoznawane. Dlatego najlpeszym wyborem są przenośne rutery 3G, które powalają na rozprowadzenie Internetu z sieci komórkowej za pomocą interfejsu Wi-Fi.

Pod względem wyposażenia z pewnością wyróżnia się model Prestigio MultiPad 8.0 3G Note, który ma modem 3G, małe gniazda USB i HDMI i elektroniczne piórko, do ręcznego rysowania czy też pisania notatek.

Większość tabletów korzysta z  najnowszej wersji Androida, lub pozwala na przeprowadzenie stosownej aktualizacji. Szczególnie istotne jest to w tanich tabletach, które sporo zyskują z nowym systemem oferując nowoczesny interfejs i przyjazne dla użytkownika sterowanie.  Jednak tylko nieliczne wyposażona są w dodatkowe aplikacje producenta, prym w tym wiedzie Samsung, który oferuje zestaw użytecznych aplikacji.

iRiver ITQ700

iRiver ITQ700

iRiver ITQ700

Cena: 899 zł

To jeden z najmniejszych i zarazem najwydajniejszych tabletów wśród modeli z ekranami o przekątnej do 8 cali.  Wyposażony jest w 7-calowy ekran, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1280 x 800 pikseli.  Niewielka przekątna i relatywnie wysoka rozdzielczość sprawiają, że zastosowany ekran cechuje się dosyć gęstym upakowaniem pikseli (160 dpi), i wyświetlane czcionki są gładkie, a obraz przejrzysty i czytelny.  To matryca IPS, która cechuje się szerokimi kątami widzenia i dobrą jasnością.  Dodatkowym atutem ekranu, jest zaawansowany  system pozycjonowania dotyku, który potrafi rozpoznać dotyk w 10 punktach jednocześnie.

Za wydajność tabletu odpowiedzialna jest popularna platforma Nvidii Tegra 3 z czterordzeniowym procesorem i układem graficznym GeForce. Oferuje ona wysoką wydajność a zarazem jest energooszczędna, bo gdy tablet nie jest zbytnio obciążony to aktywny jest jedynie rdzeń towarzyszący (piąty), który obsługuje zadania wymagające niskiego poboru mocy jak np. aktywny tryb gotowości, odtwarzanie muzyki i plików wideo. Co istotne jest on  niewidzialny dla systemu operacyjnego i aplikacji, pobierając przy tym znikome ilości prądu.

Procesor ARM wyposażony w cztery rdzenie o prędkości 1,2 GHz i dwunastordzeniowa karta graficzna sprawiają, że tablet działa szybko i bez zbędnych zadyszek. W testach wypada nieco gorzej niż konstrukcja Modecomu, ale pamiętać należy, że są one uruchomiane w natywnej rozdzielczości matrycy (im wyższa tym większe obciążenie platformy) a tablet Modecomu ma niższą rozdzielczość  ekranu. Dlatego tablet iRiver ITQ700 to najwydajniejsza konstrukcja spośród urządzeń zakwalifikowanych do testu. Można go określić nawet mianem przenośnej konsoli, bo bez problemów da się na nim pograć w nawet wymagające gry jak Modern Combat 4 czy  Need For Speed Most Wanted. Na pochwałę zasługuje również zgrabna obudowa, która choć nie jest wykonana z drogich materiałów, to jest praktyczna (nie są widoczne odciski palców, kurz) a przy tym starannie wykonana. Tablet ten okazuje się też długo działać na baterii, bo przy pełnej jasności ekranu, podczas odtwarzania filmu HD z YouTube uzyskał wynik 370 minut.

Samsung P3100 Galaxy Tab 2 7.0 8 GB 3G

Cena: 999 zł

Samsung P3100 Galaxy Tab 2 7.0 to tablet, który wyróżnia się świetnie wykonaną, stylową obudową i bogatym wyposażeniem w bezprzewodowe interfejsy. Oprócz standardowej karty sieciowej Wi-Fi 811.b/g/n do dyspozycji jest też modem 3G i Bluetooth, co w połączeniu z niewielkimi rozmiarami tabletu (194x122x10 mm) i niską wagą (344 gramy) sprawia, że idealnie nadaje się on do pracy w terenie.