Tablice interaktywne


Tablica + komputer

Tablice interaktywne

Do tablicy dołączane są atrapy pisaków (trzy kolory) oraz teleskopowy wskaźnik.

Większość omawianych urządzeń można podłączyć do gniazda USB. Wymagają specjalnego sterownika w systemie, dlatego przed podłączeniem należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Długość kabla łączącego tablicę z komputerem nie powinna przekraczać 5 m, jeśli nie stosujesz wzmacniaczy sygnału, dlatego wygodniejsze są opcje bezprzewodowej komunikacji.

Najczęściej jest to technologia radiowa lub Blue-tooth, która dopuszcza dystans 10 m między urządzeniami, a nawet dłuższy. Większość producentów wycofuje się natomiast z bezprzewodowej komunikacji w podczerwieni, bo jest zbyt zawodna i dosyć wolna.

Wielkość tablicy

Tablice interaktywne
Do sal 20-50-osobowych najlepiej nadają się tablice interaktywne o 77-88-calowej przekątnej (czyli powierzchnia, na której pracujesz, ma 160-180 cm szerokości i 120-135 cm wysokości). Zastanawiając się nad modelem, zwróć uwagę, w jaki sposób producent określa rozmiar. Niektórzy podają przekątną całej tablicy, która w rzeczywistości ma mniejszy obszar roboczy, bo po bokach są dodatkowe przyciski lub inne elementy. Istotnym parametrem jest rzeczywista przekątna obszaru roboczego, na którym wyświetlany jest obraz z projektora.

Tablice interaktywne

Dodatkowe przyciski umieszczone z boku tablicy pozwalają na szybkie uruchomienie niektórych funkcji oprogramowania i dodatkowo procesu kalibracji urządzenia.

Kupując tablicę o przekątnej dłuższej niż 90 cali, warto wybrać panoramiczną 16:9, żeby nie okazała się za wysoka. W bardzo dużych salach tablicę umieszcza się tak, aby można z niej było wygodnie korzystać, a nad nią montuje się duży ekran projekcyjny. Optymalna wysokość, na jakiej powinien się znaleźć dolny brzeg, wynosi 1 m (z tolerancją do 20 cm). Gwarantuje to wygodną pracę i zapewnia w miarę dobrą widoczność. Niestety, nie wszystkie tablice mają płynną regulację wysokości stojaka.

Oprogramowanie

Tablice interaktywne

Do tablicy dołączane są atrapy pisaków suchościeralnych w czterech kolorach oraz gąbki.

Dołączane do tablicy oprogramowanie ma nie tylko integrować ją z systemem komputera, pozwalać na robienie notatek czy korzystanie z programów zainstalowanych na komputerze. Przydaje się również podczas prowadzenia zajęć, bo umożliwia np. wskazanie istotnego fragmentu przez wyróżnienie go lub zasłonięcie pozostałej części ekranu.

Tablice interaktywne

Aby prezentacje stały się w pełni multimedialne, do tablicy SMART można dokupić 15 W, stereofoniczne głośniki z hubem USB na 2 porty.

Ułatwia rysowanie figur geometrycznych (rozpoznawanie kształtów), a nawet wykonanie pomiarów za pomocą wirtualnej linijki, cyrkla czy kątomierza. Nie ma potrzeby wieszania map i schematów, gdyż wszystko może zostać szybko i ciekawie wyświetlone na tablicy, i to w ciekawszej formie, wzbogacone zdjęciami czy materiałami multimedialnymi. Oprogramowanie ma znacznie więcej funkcji, dlatego warto skorzystać ze szkoleń, które organizuje producent tablicy. Co istotne, pozwala ono korzystać z komputera bez podchodzenia do niego. Można np. uruchomić dowolną aplikację i wprowadzać dane za pomocą wirtualnej klawiatury, a w wypad-ku tablic InterWrite - systemu rozpoznawania pisma odręcznego. Ważne jest też, by oprogramowanie było łatwe w użyciu - na przykład dołączane do tablic SMART, Qomo czy Interwrite jest w pełni spolszczone, w Interwrite Workspace 8 łącznie z całym elektronicznym plikiem pomocy, który pozwala na szybkie przyswojenie bardziej skomplikowanych funkcji. Nawet osoba, która styka się z nim pierwszy raz, będzie potrafiła go użyć.

Tablice interaktywne
Wraz z oprogramowaniem otrzymasz gotowe biblioteki obiektów i prostych aplikacji interaktywnych. Oczywiście wszystko, co działo się na tablicy, można zapisać w postaci elektronicznego dokumentu i udostępnić uczniom. Możesz również tworzyć interaktywne lekcje, które później zostaną opublikowane w Internecie.

Niestety, tylko oprogramowanie Workspace 8, dołączane do tablic Interwrite, rozprowadzane jest w wersji do Windows, Mac OS X i Linuksa. Pozostałe kompatybilne są z Windows XP lub Vistą.

Z dołączonego do tablicy oprogramowania korzystać mogą uczniowie i nauczyciele - zarówno w szkole, jak i w domu - bez dodatkowych opłat. Wystarczy je zainstalować na komputerze i posługiwać się standardową myszą.

Interaktywny system

Warto wspomnieć o możliwości utworzenia interaktywnego środowiska integrującego tablicę np. z bezprzewodowymi pilotami do głosowania lub tabletami. Qomo oferuje np. tablety bezprzewodowe, a do jednego komputera można ich podłączyć do trzydziestu. Uczniowie mogą jednocześnie odpowiadać, zaznaczać itd. (wszystkie notatki pojawiają się od razu na tablicy). Każdego pilota i każdy tablet można przypisać konkretnej osobie i wiedzieć dzięki temu, czy aktywnie uczestniczy w lekcji.