Tablice interaktywne


Tablice pozycjonowane w podczerwieni Qomo

Tablice interaktywne

Tablice Qomo

Są dostępne w czterech wymiarach (przekątna 56, 78, 88, 105 cali). Wyposażono je w system pozycjonowania w podczerwieni, co umożliwia posługiwanie się dowolnym wskaźnikiem. Zniszczenie powierzchni tablicy nie powoduje błędów w jej działaniu, a jedynie pogorszenie jakości wyświetlanego obrazu.

Nie można tego powiedzieć o wbudowanych w ramę czujnikach podczerwieni, które nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak tablica, choć zakryte dosyć grubym tworzywem.

Tablice elektromagnetyczne Interwrite

Tablice interaktywne

Tablice Interwrite

Urządzenie wyposażone jest w elektromagnetyczny system pozycjonowania i wymaga używania elektronicznych pisaków. Mają one dwa przyciski emulujące przyciski myszy (górny odpowiada prawemu przyciskowi myszy, dolny lewemu). Nieużywane przechowuje się w ładowarce, montowanej z boku tablicy.

Tablica może pracować w trybie interaktywnym (Interactive Mode), który wymaga użycia projektora (pracuje się elektronicznymi pisakami), oraz w trybie bez projektora (Whiteboard) - podłączona jest wówczas tylko do komputera, a pisze się markerami suchościeralnymi, nałożonymi na elektroniczne piórka. Efekty pracy można zachować w komputerze.

Tablice dotykowe SMART

Tablice interaktywne

Tablice SMART

To jedne z najczęściej kupowanych na Zachodzie modeli tablic interaktywnych. Są proste w użyciu, standardowo montowane na ścianie lub mocowane do mobilnej podstawy, która umożliwia ośmiostopniową regulację ich wysokości (odległości od podłoża) oraz jest zabezpieczona przed wywróceniem się.

Różne technologie tablic interaktywnych

Większość tablic interaktywnych pracuje w jednej z trzech technologii: podczerwieni i ultradźwiękowej lub samej podczerwieni (Starboard, Qomo), analogowej rezystancyjnej, inaczej zwanej dotykową (np. tablice SMART), lub elektromagnetycznej (głównie tablice Interwrite).

Dotykowe

Technologia dotykowa oparta jest na wykorzystaniu dwóch warstw i mechanicznym stykaniu się ich w miejscu nacisku. System analizuje zmiany oporności i na tej podstawie lokalizuje wskaźnik. Pozwala to na wykorzystanie dowolnego typu pisaka, nawet palca. Tablica wykonana w tej technologii nie jest tak odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak modele wykorzystujące czujniki podczerwieni, z kolei bardziej podatne na niekorzystne warunki w sali, jak np. światło padające na tablice, które w bardzo niesprzyjających okolicznościach mogą oślepić czujniki podczerwieni.

Elektromagnetyczne

Technologia ta polega na wykorzystaniu siatki umieszczonej pod powierzchnią tablicy, połączonej z kontrolerami indukcji dla osi X i Y. Zbliżenie pisaka elektronicznego do powierzchni tablicy wzbudza indukcję elektromagnetyczną na konkretnych "drucikach" siatki i pojawienie się prądu w kontrolerach. Na tej podstawie określane są współrzędne położenia wskaźnika na tablicy. Zaletą tej technologii jest możliwość pracy na tablicy bez dotykania jej powierzchni (do 1 cm od powierzchni). Przypadkowe jej dotknięcie ręką czy innym przedmiotem nie powoduje przesunięcia wskaźnika. Niestety musimy uważać, aby nie zgubić dołączonego pisaka i pamiętać o jego ładowaniu.

Ultradźwiękowe

Rozwiązanie wykorzystujące technologię ultradźwiękową polega na tym, że na bokach tablicy znajdują się odbiorniki ultradźwięków i podczerwieni, a nadajnik umieszczony jest w pisaku. Dotknięcie pisakiem powierzchni tablicy włącza nadajnik i następuje odczyt odległości tego nadajnika od obu odbiorników, a na podstawie trygonometrii określane są współrzędne położenia pisaka na tablicy. Ciekawą odmianą tego rozwiązania jest technologia podczerwieni stosowana w tablicach Qomo, która zakłada użycie nadajników i czujników podczerwieni wbudowanych we wszystkie cztery boki tablicy. Przy każdym przecięciu wiązek podczerwieni elektronika tablicy oblicza dokładne położenie na niej kursora. Dzięki temu użytkownik może pisać lub rysować palcem, pisakiem, rysikiem, urządzeniem wskazującym itp.

Dokładność i szybkość

Poza zastosowaną technologią odczytu współrzędnych tablice różnią się też dokładnością oraz szybkością, z jaką system śledzi położenie wskaźnika lub rejestruje dotyk. Parametry te w dużej mierze decydują o komforcie pracy. Pisanie na tablicy, często odręcznie, przeciąganie okien lub praca z aplikacjami interaktywnymi nie wymaga dużej precyzji, dlatego większość tablic pozycjonowanych za pomocą podczerwieni czy dotyku jest wystarczająca do zastosowań w edukacji. Nie polecamy jednak starszej generacji modeli pracujących w technologii ultradźwiękowej, bo pracują za wolno i niezbyt dokładnie, oferując rozdzielczość 1024x786 pikseli, podczas gdy nowsze oferują 4000x4000 pikseli. Tablice elektromagnetyczne mają rozdzielczość aż 46500×62000 pikseli, ponieważ zostały opracowane do profesjonalnych zastosowań CAD/CAM/GIS, a w edukacji ich wyraźnie większa precyzja działania nie jest już tak istotna. Mimo że są dokładniejsze, nie są wcale droższe od dobrej jakości tablic dotykowych (SMART) czy pozycjonowanych w podczerwieni (Qomo). Sama powierzchnia tablicy musi być nie tylko odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale również tak skonstruowana, aby wyświetlany obraz był dobrej jakości i nie męczył wzroku. Większość urządzeń spełnia takie same wymogi, jak dobre ekrany projekcyjne, co pozwala na uzyskanie obrazu odpowiedniej jakości nawet przy niewielkim zaciemnieniu sali i redukuje odblask projektora.