TagSense - inteligentne oznaczanie zdjęć to najbliższa przyszłość

Robimy dużo zdjęć i zwykle nie mamy czasu ich oznaczać. Dlatego właśnie powstała aplikacja TagSense, która sama potrafi oznaczać nasze zdjęcia.


TagSense - inteligentne oznaczanie zdjęć to najbliższa przyszłość

Microsoft

Prototyp aplikacji (stworzony przez badaczy dwóch uniwersytetów - Południowej Karoliny i Duke oraz Microsoft) był pokazywany na konferencji MobiSys 2011 (Association for Computing Machinery’s International Conference on Mobile Systems, Applications and Services) w Waszyngtonie.

- Kiedy telefon z TagSense zrobi zdjęcie, automatycznie wykryje też fotografowane osoby i ich otoczenie, korzystając z informacji zgromadzonych w telefonach znajdujących się w pobliżu - powiedział Xuan Bao - student uniwersytetu Duke.

Czujniki w telefonach wykryją wszystko

Przykład? Akcelerometr telefonu na zrobionym zdjęciu może wykryć czy osoba stoi czy też jest w ruchu. Inne sensory mogą dostarczyć informacji o niemal wszystkim - od oświetlenia i aktualnej pogody aż po określenie, czy ludzie na zdjęciu milczą czy też śmieją się. To pozwoli łatwo opisywać i kategoryzować zdjęcia. Komercyjna wersja aplikacji TagSense ma pojawić się w ciągu kilku lat.

TagSense i problem z prywatnością

Takie aplikacje jak TagSense z pewnością ułatwiłyby nam życie, ale z drugiej strony niepokojący jednak jest fakt, że telefony korzystające z tej aplikacji mają wymieniać między sobą dane. To już poważne naruszenie prywatności. Ostatnia awantura z oznaczaniem i rozpoznawaniem zdjęć na Facebooku najlepiej tego dowodzi.