Tahiti (Taiti) - wielordzeniowa przyszłość Midori Microsoftu

Powszechnie wiadomo, że im nowsze oprogramowanie Microsoftu, tym lepiej radzi ono sobie z wykorzystaniem możliwości procesorów wielordzeniowych. Mary-Jo Foley twierdzi jednak, że Redmond toczą się znacznie poważniejsze prace nad systemami i aplikacjami potrafiącymi zagospodarować moc nowoczesnych CPU - technologie rozwijane są ponoć pod roboczą nazwą "Tahiti" (Taiti).

"Tahiti" to zbiorcza nazwa technologii, które mają zostać zastosowane podczas tworzenia systemów operacyjnych zoptymalizowanych do pracy z wieloma rdzeniami, elementów wykonywalnych przystosowanych do pracy równoległej czy narzędzi ułatwiających pisanie kodu dla nowoczesnych CPU.

Co prawda już współczesne systemy Windows dobrze radzą sobie z wykorzystaniem mocy 1, 2 czy większej liczby procesorów, jednak postęp może sprawić, że w najbliższej przyszłości normą mogą się stać układy 8-, 16- czy 64-rdzeniowe. A z tymi nawet kernel Visty i Windows Servera 2008 może mieć poważne problemy.

Mary-Jo Foley nie wyklucza, że w ramach "Tahiti" rozwijany będzie również "Midori", czyli następca Windows 7 i Windows 8.

Dodatkowe informacje: "Tahiti: Microsoft's ultimate many-core destination" (w języku angielskim)