Tajemnice Hammera

Nie ustają spekulacje na temat szczegółów technicznych pierwszego 64-bitowego procesora AMD o nazwie Hammer.

Nie ustają spekulacje na temat szczegółów technicznych pierwszego 64-bitowego procesora AMD o nazwie Hammer. Japoński serwis PC Watch dotarł do informacji, z których wynika, że Hammer zostanie wyposażony w wiele nowatorskich rozwiązań technologicznych nie stosowanych w dotychczas oferowanych procesorach.

Pierwszą nowinką ma być kontroler pamięci DDR SDRAM, zintegrowany z rdzeniem procesora przy użyciu technologii Hyper Transport. Rozwiązanie to ma zapewnić szybszy i efektywniejszy dostęp do pamięci, co jest szczególnie istotne w systemach wieloprocesorowych. Sprawną obsługę wielu układów zagwarantuje implementacja technologii NUMA, której działanie polega na umożliwieniu procesorowi korzystania nie tylko z własnej pamięci lokalnej, ale także z zasobów pamięci przydzielonych pozostałym zainstalowanym procesorom.

Pierwszym modelem Hammera ma być produkt o symbolu ClawHammer, który - według zapewnień AMD - pojawi się na rynku w drugiej połowie 2002 r. Będzie on wytwarzany w technologii 0,13 mikrona. Oferowane prędkości pracy będą się zaczynać od 2 GHz, a obudowa procesora mPGA ma być identyczna z Pentium 4 Intela. Hammer będzie w pełni wspierał zestaw dodatkowych instrukcji SSE2, a dodatkową jego zaletą ma być wydajna jednostka obliczeń zmiennoprzecinkowych.


Zobacz również