Tajemnice obsługi Google Earth

Plany miast, nawigacja, wyznaczanie tras - nie trzeba kupować komercyjnych narzędzi by otrzymać te funkcje. Gogle Maps i Google Earth korzystające z map Google oferują to za darmo. Poznaj tajemnice programu do zarządzania mapami. Naucz się korzystać z jego ogromnych możliwości


Zgromadzone przez Google dane dotyczące widoku Ziemi, mapy, zdjęcia lotnicze i satelitarne to ogromna baza wiedzy umożliwiająca wyszukiwanie informacji o różnych miejscach, wyznaczanie tras, nawigowanie. Uzupełniona robionymi z niewielkiej wysokości fotografiami powierzchni oraz informacjami publikowanymi przez użytkowników, daje rzeczywisty i pełny obraz wybranej okolicy. Google udostępnia je na przykład za pomocą Google Earth. Oprócz map program oferuje mnóstwo dodatkowych danych, ułatwia ich sortowanie i przeglądanie. Warto poznać kilka porad ułatwiających obsługę tego programu.

Co kryją warstwy Google Earth

Gdybyś chciał wyświetlić wszystkie informacje, jakie oferuje Google Earth to w zależności od powiększenia, mapy mogłyby stać się kompletnie nieczytelne. Mnóstwo ikon oznaczających różne miejsca, drogi, granice administracyjne, trójwymiarowe widoki budynków i zdjęcia ulic. To więcej informacji niż oferują same mapy i zdjęcia terenu. Z tego powodu warto wiedzieć, jak obsługiwać warstwy GE oraz co ciekawego można na nich znaleźć.

Zbyt duża liczba wyświetlonych warstw może sprawić że mapy staną się całkowicie nieczytelne

Zbyt duża liczba wyświetlonych warstw może sprawić że mapy staną się całkowicie nieczytelne

1. Warstwy Google Earth wyświetlone są w programie w postaci drzewa. Zajmują panel z lewej strony okna. Prawie wszystkie kategorie główne, na które zostały podzielone zawierają podkategorie. O dodatkowych informacjach świadczą niewielkie strzałki z lewej strony. Aby wyświetlić zawartość danej warstwy wystarczy umieścić zaznaczenie w polu obok niej, by wyłączyć należy je usunąć. Obsługa jest banalnie prosta. Aż dziwi, że tak rozwinięty produkt, jak GE nie oferuje praktycznie nic więcej. Brakuje a przykład możliwości tworzenia i zapisywania profili warstw, ukrywania czy szybkiego przywoływania za pomocą definiowanych skrótów klawiaturowych. Imponująca jest za to ich zawartość. Do podstawowego przeglądania informacji geograficznych wystarczy wybrać warstwy Drogi oraz Granice i nazwy geograficzne. Informacje krajoznawcze możesz znaleźć w kategoriach Zdjęcia, Budynki 3D oraz Więcej, dane dotyczące lokalnych usług umieszczono w grupie Miejsca. Są tu trójwymiarowe wizualizacje budynków, zdjęcia różnych miejsc robione i udostępniane przez użytkowników programu, panoramy, dane dotyczące ruchu ulicznego, działających na danym terenie firm, urzędów i miejsc użyteczności publicznej. Wiele punktów zostało szczegółowo opisanych w Wikipedii, do której haseł można uzyskać błyskawiczny dostęp klikając odpowiednią ikonę na mapie. W GE są też informacje popularnonaukowe dotyczące różnych rejonów świata, możesz sprawdzić zachmurzenie i prognozę pogody, uzyskać dostęp do historycznych map czy informacji udostępnianych przez różne serwisy internetowe i agencje międzynarodowe. Nieprzebrana kopalnia wiedzy i informacji.

2. Jeżeli jakiś punkt zainteresował cię szczególnie może go zapisać w swoich ulubionych. Pozwoli to na błyskawiczny dostęp do niego w przyszłości. Aby to zrobić kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dowolnego punktu (może to być zdjęcie, informacja o urzędzie czy odnośnik do informacji z Wikipedii) i z menu kontekstowego wybierz Zapisz w Moich miejscach. Stosowny odnośnik pojawi się w panelu po lewej stronie, w sekcji Miejsca i kategorii Moje miejsca. Wystarczy kliknąć by otworzyć okno ze stosownymi informacjami i przenieść się do wybranego punktu.

3. Aby zapisać swoją lokalizację ustaw mapę tak, by interesujący cię punkt umieszczony był centralnie. Kliknij przycisk Dodaj lokalizację umieszczony na pasku narzędziowym programu. W polu Nazwa umieść nazwę punktu. W jego opisie możesz wstawiać linki czy obrazy. Na karcie Kolor i styl zdefiniujesz wygląd etykiety, a karty Widok oraz Wysokość pozwolą określić sposób wyświetlania i perspektywę. Lokalizacja także pojawia się w punktach użytkownika po lewej stronie. Kliknij ją dwukrotnie, a program przeniesie cię do niej. Po kliknięciu punktu prawym przyciskiem możesz udostępnić go innym użytkownikom. Należy wybrać Udostępnij/opublikuj i określić jego kategorie.

Punkt startowy Google Earth

Po każdym uruchomieniu Google Earth program ustawia automatycznie ogólny widok na całą planetę. Trzeba samemu przybliżać widok albo korzystać z funkcji wyszukiwania. Jeżeli często korzystasz z programu ustaw swój własny punkt startowy. GE będzie od niego rozpoczynał przeglądanie map.

1. Korzystając z wyszukiwania bądź własnoręcznie znajdź miejsce, które ma być twoim miejscem startowym podczas korzystania z programu. Kliknij dwukrotnie wybrany punkt na mapie. Spowoduje to jednoczesne przybliżenie i wycentrowania mapy na danym obszarze. Rozwiń menu Widok i wybierz polecenie Ustaw jako lokalizację początkową.

2. Na ekranie pojawi się żółta pinezka z opisem Lokalizacja początkowa. Ten widok będzie zawsze ustawiany po uruchomieniu Google Earth. Opis punktu widoczny jest także w panelu po lewej w sekcji Moje miejsca. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego komendę Zmień nazwę. Nadaj punktowi nowe brzmienie i wciśnij [ENTER]

Optymalizacja wyświetlania w Google Earth

Grafika pobierana i wyświetlana przez Google Earth to spore ilości danych. Nawet nowoczesny komputer nie będzie się nudził podczas jej obrabiania. A przecież nie zawsze potrzeba by wszystkie elementy były najwyższej jakości. Optymalizacja prezentacji danych (poza oczywiście wyłączeniem niektórych, niepotrzebnych warstw) może znacznie usprawnić obsługę programu i korzystanie z jego map. Do efektywniejszego działania przyczyni się na pewno poprawa wyświetlania grafiki, dobór odpowiedniej jakości dla poszczególnych elementów czy ilość pobieranych i obrabianych przez komputer informacji. Proponujemy kompromis pomiędzy wydajną pracą a wysoką jakością grafiki.

Ustawienia grafiki Google Earth mają bardzo duży wpływ na płynność wyświetlania

Ustawienia grafiki Google Earth mają bardzo duży wpływ na płynność wyświetlania

1. Do okna z ustawieniami programu dostaniesz się klikając menu Narzędzia i polecenie Opcje. Zacznij od karty Widok 3D. Pozostaw zaznaczenie True color w sekcji Kolor tekstur ale zaznacz Kompresuj. High color rekomendowane jest jedynie dla starszych kart graficznych. Przejdź do sekcji Filtrowanie anizotropowe. Widoczne w tym miejscu parametry poprawiają rozdzielczość podczas używania widoku 3D i obserwacji pod różnymi kontami. Są to jednak wymagające ustawienia. Jeżeli twoja karta graficzna poradzi sobie z obróbką danych warto zaznaczyć opcję Średnie. Jedynie dobry sprzęt pozwoli na akceptowalną wydajność z parametrem Maksymalne. W zależności od modelu karty graficznej wskaż OpenGL bądź DirectX. Różne urządzenia pracują lepiej w różnych trybach. Jeżeli nie masz pewności kliknij DirectX. Możesz też sprawdzić obydwa ustawienia doświadczalnie. Główna różnica dotyczy szybkości odświeżania. Na jakość i wydajność pracy ma także wpływ sekcja Antyaliasing. Pamiętaj jednak, że wygładzanie linii w widoku trójwymiarowym, które ona zapewnia jest bardzo wymagające sprzętowo. Do normalnej pracy najlepiej pozostawić zaznaczoną opcję Wyłączony. Większy realizm i więcej szczegółów pozwoli uzyskać także przesuniecie suwaka Jakość terenu w prawo. Dobierz jednak takie ustawienie, które pozwoli ci normalnie pracować.

2. Przejdź na kartę Pamięć podręczna. Optymalne ustawienie pamięci podręcznej zależy od ilości RAM-u zainstalowanego w komputerze. Jeżeli używasz peceta do różnych zastosowań i korzystanie z GE to jedynie niewielki ich fragment, w pole Rozmiar pamięci podręcznej wpisz wartość rezerwującą około 20% pamięci fizycznej. Gdy przeglądanie map Google to główne zadanie twojego komputera wartość tę możesz zwiększyć nawet do 40% ale pamiętaj, że będzie to miało wpływ na pracę systemu i innych programów. Bez zastanowienia zaś warto w pole Rozmiar podręcznej pamięci dyskowej wpisać maksymalną wartość obsługiwaną przez Google Earth czyli 2000

3. Pozostałe opcje mają jedynie na celu optymalizację obsługi. Karta Wycieczki pozwala optymalizować zapis wirtualnych wycieczek. W zależności od dobranych ustawień rejestracja może być wolniejsza ale efekt końcowy podczas odtwarzania lepszy. W zależności od dobranych ustawień inna będzie również wielkość pliku wynikowego. Przejdź na kartę Nawigacja. Przesuń suwak Szybkość przechodzenia widoczny w sekcji Przejdź do w prawą stronę. Przyspieszy to znacznie szybkość przechodzenia pomiędzy punktami mapy w trakcie jej przewijania. Zaoszczędzisz sporo czasu w trakcie intensywnego korzystania z programu. Precyzję i szybkość działania kółka myszy w trakcie przybliżania i oddalania zdefiniujesz suwakiem Kółko myszy. Kliknij OK, by zaakceptować zmiany i uruchom ponownie program by nowe ustawienia zaczęły funkcjonować

Google Street View

Google Street View to kontrowersyjna usługa umożliwiająca oglądanie rzeczywistych zdjęć ulic i budynków robionych specjalnie na potrzeby Google. Pojawiają się na niej samochody, ludzie. Wiele osób i instytucji zarzuca, że narusza to ich prywatność. Trzeba jednak przyznać, że w miejscach, które zostały już w ten sposób sfotografowane mapy nabierają zupełnie nowego wymiaru.

Google Street View – nowy wymiar map

Google Street View – nowy wymiar map

1. Uruchom Google Earth. Aby sprawdzić, które obszary zostały objęte usługą Street View, ustaw mapę z niewielkim powiększeniem i przeciągnij myszą na mapę ikonę reprezentującą człowieka, widoczną z prawej strony okna obok kontrolek sterujących. Ulice i miejsca, w których zostały zrobione zdjęcia zostaną podświetlone na niebiesko. Jeżeli interesujący cię obszar został ujęty w Street View przybliż go a następnie przeciągnij i upuść ikonę człowieka na ulicę, którą chcesz zobaczyć. Zostaniesz automatycznie przełączony do widoku ulicy.

2. Zamiast zwykłych trójwymiarowych brył budynków zobaczysz rzeczywiste zdjęcie miejsca, w którym znalazł się znacznik. Nie byłoby w tym nic wielkiego ale podczas poruszania się po ulicach fotografie automatycznie zmieniają się i pokazywane są kolejne ujęcia. W ten sposób możesz poruszać się po mapie i rozglądać. Można odnieść wrażenie, że nie korzysta się z mapy a ogląda film nakręcony w danym miejscu. Do przemieszczania najlepiej wykorzystać klawisze strzałek na klawiaturze ale działa również mysz. Strzałki wraz klawiszem [CTRL] pozwalają obracać się i rozglądać, wciśnięcie [ALT] powoduje spowolnienie poruszania się. Jeżeli zaś chcesz znacznie przyspieszyć używaj [PAGE UP] i [PAGE DOWN]. Za pomocą przycisków u góry okna przełączysz się pomiędzy widokiem ulicy i widokiem trójwymiarowych brył budynków. Aby całkowicie zamknąć widok ulic kliknij przycisk Zamknij widok Street View.

3. Jeżeli w czasie zbliżania zwykłego widoku mapy, program zbyt wcześnie, automatycznie przechodzi do widoku ulicy możesz wyłączyć tę opcję. W tym celu kliknij menu Narzędzia, wybierz Opcje i kartę Nawigacja. Zaznacz Nie przechylaj automatycznie w trakcie skalowania bądź Przechyl automatycznie w trakcie skalowania.

Google Earth - widok z lotu ptaka

Zawartość edukacyjna Google Earth jest ogromna. Aby uatrakcyjnić zapoznawanie się z nią producent umieścił w programie symulator samolotu. Użytkownik może teraz z lotu ptaka oglądać wszystkie trójwymiarowe obiekty, budynki, góry. Nauka połączona z zabawą. Centra miast czy łańcuchy górskie oglądane z pokładu awionetki bądź myśliwca F16 wyglądają niesamowicie.

1. Jeżeli chcesz skorzystać z symulatora rozwiń menu Narzędzia i kliknij polecenie Otwórz symulator lotu. Do wyboru masz awionetkę SR22 i myśliwiec F-16. Na początek warto wybrać SR22, jest zdecydowanie wolniejsza od myśliwca dzięki czemu łatwiej ci będzie opanować sterowanie. Symulator pozwala startować i lądować ale by oswoić się z pilotowaniem możesz w sekcji Wybierz pozycję początkową wskazać Bieżący widok. Dzięki temu samolot od razu znajdzie się w powietrzu.

Symulator lotu Google Earth pozwala pilotować dwa samoloty – niewielką awionetkę i wojskowy myśliwiec

Symulator lotu Google Earth pozwala pilotować dwa samoloty – niewielką awionetkę i wojskowy myśliwiec

2. Jeżeli chcesz by wszystko było realistyczne możesz wskazać lotnisko, z którego chcesz wystartować. Zaznacz w tym celu opcję Lotnisko i na liście obok ustaw lokalizację. Jeżeli masz do komputera podłączony dżojstik użyj opcji Joystick włączony. Sterowanie za pomocą tego urządzenia jest dużo łatwiejsze. Kliknij Rozpocznij lot

3. Wciśnij klawisz [PAGE UP], by zwiększyć moc silnika i przyspieszyć. Klawisze z kropką oraz przecinkiem służą do sterowania po powierzchni lotniska. Gdy nabierzesz odpowiedniej prędkości kliknij myszą w środku ekranu by włączyć sterowanie, a następnie lekko przesuń mysz do tyłu aby wystartować. Do sterowania w powietrzu używaj myszy. Jeżeli chcesz rozejrzeć się dookoła wciśnij klawisz [SPACJA], który włączy pauzę i trzymając wciśnięty [ALT] użyj klawiszy strzałek. Ponowne wciśnięcie spacji wyłączy pauzę. Zanim to jednak zrobisz przesuń widok tak, by móc obserwować przyrządy sterownicze.

Powrót do przeszłości z Google Earth

Google Earth dostarcza nie tylko map ale także różnej jakości i dokładności zdjęć satelitarnych oraz lotniczych. Bazy programu są nieustannie aktualizowane i przez cały czas uzupełniane o coraz lepsze i świeższe fotografie. Stare zdjęcia nie są jednak usuwane. Daje to nieocenioną możliwość zaobserwowania, jak dany teren zmieniał się na przestrzeni lat. Najdokładniej udokumentowane są oczywiście zmiany w USA ale mimo, że baza danych obejmująca Polskę jest znacznie uboższa to i tak pozwala zaobserwować ciekawe zmiany.

Tak w roku 1945 wyglądał w Warszawie teren, na którym dziś stoi Pałac Kultury i Nauki

Tak w roku 1945 wyglądał w Warszawie teren, na którym dziś stoi Pałac Kultury i Nauki

1. Uruchom program i za pomocą mapy bądź pola wyszukiwania przejdź do miejsca, które cię interesuje. Możesz na przykład zobaczyć, jak postępowała budowa stadionu narodowego i jak wyglądały tereny, które on zajmuje, przed jego powstaniem. Możesz też sprawdzić okolice Pałacu Kultury i Nauki. Po wyświetleniu wybranego obszaru za pomocą przycisków i kółka myszy lub kontrolek sterujących w prawym górnym rogu ustaw odpowiednią pespektywę oraz przybliżenie. Następnie kliknij dwukrotnie datę wyświetloną obok niewielkiego zegara u dołu okna z mapą.

2. W lewym górnym rogu mapy zobaczysz kontrolkę z suwakiem, na której wyświetlone są daty. Przesuwając suwak w lewo cofniesz mapy Google w czasie i spowodujesz wyświetlenie archiwalnych zdjęć z danego okresu. Klikając strzałki w lewo i prawo umieszczone na końcach skali możesz przemieszczać się pomiędzy kolejnymi datami, w których wykonane zostały zdjęcia. Precyzję skali zmienisz za pomocą niewielkich znaków + i - u góry kontrolki. Aktualna data wyświetlana jest powyżej suwaka, a daty graniczne po jego prawej i lewej stronie.

Podróż do gwiazd za pomocą Google Earth

Jeżeli znudziła ci się przyziemna zawartość map Google możesz za pomocą Google Earth sięgnąć gwiazd. Program oferuje nie tylko mapę ziemi ale także mapę nieba, powierzchni Marsa czy Księżyca.

Mapy Księżyca, Marsa i widocznych gwiazdozbiorów to doskonała kopalnia wiedzy o otaczającej nas przestrzeni kosmicznej

Mapy Księżyca, Marsa i widocznych gwiazdozbiorów to doskonała kopalnia wiedzy o otaczającej nas przestrzeni kosmicznej

1. Uruchom program i kliknij przycisk z niewielkim obrazem planety widoczny na pasku narzędzi i opisany jako Przełączaj się między programami Earth i Sky. W menu, które się rozwinie zaznacz co chcesz oglądać. Zacznij na przykład od opcji Niebo. Po chwili na ekranie zobaczysz obraz nocnego nieba widoczny z Ziemi. Opisane są poszczególne konstelacje, wykryte galaktyki, poszczególne gwiazdy i zaobserwowane w kosmosie zjawiska. Widok można przybliżać i oddalać, jak zwykłe mapy. Po osiągnięciu odpowiedniej odległości wyświetlane są zdjęcia poszczególnych obiektów. Warto zwrócić uwagę na zawartość merytoryczną. Warstwy programu, zupełnie inne niż podczas obserwacji Ziemi, zawierają mnóstwo ciekawych informacji.

2. Wybierz z menu programu opcję Mars albo Księżyc. Sfotografowane powierzchnie tych ciał niebieskich prezentowane są w taki sam sposób, jak powierzchnia Ziemi. Wyświetlane są fotografie wykonane przez satelity, nazwy miejsc czy informacje o wyprawach kosmicznych. Ciekawie prezentują się na przykład historyczne mapy Księżyca. Aby je wyświetlić wystarczy zaznaczyć warstwę Historic maps.