Tajemnice podcastingu

To musiało w końcu nastąpić. Po eksplozji popularności blogów internetowych przychodzi pora na kolejny etap. Ludzie chcą już nie tylko czytać. Chcą też słuchać! Jeśli masz coś do powiedzenia i chcesz, żeby cię słuchali, spróbuj swoich sił w podcastingu. Co to takiego? Zapraszamy do lektury.


To musiało w końcu nastąpić. Po eksplozji popularności blogów internetowych przychodzi pora na kolejny etap. Ludzie chcą już nie tylko czytać. Chcą też słuchać! Jeśli masz coś do powiedzenia i chcesz, żeby cię słuchali, spróbuj swoich sił w podcastingu. Co to takiego? Zapraszamy do lektury.

Tajemnice podcastingu

W edytorze Audacity szybko zarejestrujesz i poskładasz w całość pierwszy podcast.

Termin powstał z połączenia nazw iPod (odtwarzacz audio firmy Apple) oraz broadcasting (transmitowanie). Po raz pierwszy użył go w 2004 roku Adam Curry, były prezenter muzycznej stacji telewizyjnej MTV. Podcasting to publikacja w formie audio (najczęściej plik w formacie MP3) umieszczana w Internecie. Każdy może go pobrać i w dowolnym czasie odtworzyć w swoim komputerze lub przenośnym odtwarzaczu. Co ciekawe, do dystrybucji tego typu treści używa się kanałów RSS (Really Simple Syndication), czyli znanej już metody rozpowszechniania i subskrypcji najnowszych wiadomości, wykorzystywanej przez coraz więcej witryn internetowych. Za pomocą odpowiedniego czytnika (tzw. agregatora) pobierasz najnowsze pliki z subskrybowanych serwisów. Z podcastingu korzystają już między innymi rozgłośnie radiowe, internetowe serwisy informacyjne, a także zwykli internauci, którzy wcześniej pisali własny blog i są zainteresowani nową formą przekazu. Ty również możesz do nich dołączyć!

Co będzie potrzebne?

Przygodę z podcastami zaczynamy od skompletowania składników niezbędnych do ich tworzenia, publikowania oraz odczytywania:

1. Do nagrywania wystarczy standardowy komputer z kartą dźwiękową i wejściem mikrofonowym. Będziesz również potrzebował słuchawek z mikrofonem. Zdecydowanie najwygodniejsze są mikrofony połączone ze słuchawkami, używane w telefonii internetowej. Zwróć uwagę na to, czy taki zestaw ma specjalny filtr, który wycisza dźwięki otoczenia. Domyślnie podłączasz mikrofon do wejścia MIC na karcie dźwiękowej. Możesz także skorzystać z wejścia Line-In, lecz w takim przypadku musisz użyć tzw. przedwzmacniacza (podłączyć mikrofon przez zewnętrzny mikser). Oczywiście możliwe jest rejestrowanie dźwięku za pomocą dyktafonu cyfrowego, telefonu komórkowego czy odtwarzacza audio z opcją nagrywania i transmitowania plików do komputera.

2. Do zapisu i edycji dźwięku w komputerze niezbędny będzie edytor audio. Polecamy prosty i bezpłatny program Audacity, który sprosta wymaganiom początkującego i średnio zaawansowanego podcastera. Zaprezentujemy również bardziej kompleksowe narzędzie - aplikację o nazwie Propaganda, służącą do rejestrowania i publikowania podcastów.

3. Gotowe pliki będą przechowywane na serwerze WWW i pobierane stamtąd przez innych. Trzeba zatem wykupić na takim serwerze odpowiednio dużo miejsca lub założyć serwer samodzielnie na twardym dysku własnego komputera.

4. Do komunikacji z serwerem internetowym wykorzystamy klienta FTP (do tego doskonale nada się klient FTP Total Commandera, popularnego menedżera plików).

5. Początkującym użytkownikom pokażemy narzędzie, które automatycznie tworzy kanał RSS do dystrybucji podcastów. Posłuży nam do tego program FeedForAll. Bardziej zaawansowanym wyjaśnimy, co się powinno znaleźć w pliku takiego kanału.

6. Gdy publikację pierwszego własnego podcastu będziesz miał już za sobą, wskażemy ci wygodne narzędzia do subskrypcji i odczytywania dźwiękowych publikacji (iPodder, iTunes, Doppler).

Próba mikrofonu. Jak mnie słychać?

Tajemnice podcastingu

Propaganda to przykład kompleksowego programu do tworzenia i publikowania podcastów.

Jeśli podłączyłeś i właściwie ustawiłeś słuchawki i mikrofon, możesz przystąpić do zarejestrowania pierwszego podcastu w edytorze audio Audacity. Po uruchomieniu programu musisz ustawić źródło sygnału, który będzie zapisywany. Na górnym pasku głównego okna widnieje rozwijana lista, z której w naszym przypadku wybierasz pozycję Mikrofon. Wyreguluj poziom sygnału wejściowego i wyjściowego za pomocą suwaków z ikonami mikrofonu i głośnika. Nie musisz tworzyć nowej ścieżki. Program wykona to samodzielnie w momencie rozpoczęcia rejestracji dźwięku. Zanim jednak rozpoczniesz nagrywanie, zajrzyj jeszcze do panelu ustawień i skonfiguruj jakość oraz format końcowy (z menu Plik wybierz polecenie Ustawienia, a następnie kartę Audio I/O). W sekcji Nagrywanie najbardziej interesująca jest rozwijana lista Kanały. Do nagrywania głosu wystarczy zapis monofoniczny 1 (Mono). Zmieniając dźwięk stereofoniczny na monofoniczny, znacznie zredukujesz końcowy rozmiar pliku. Dodatkowo możesz zmniejszyć również częstotliwość próbkowania ze standardowych 44100 Hz na 22050 Hz bez większej utraty jakości (karta Jakość). Audacity zapewnia możliwość eksportu gotowego nagrania do postaci pliku MP3. Wymaga to jednak uprzedniego pobrania i zainstalowania dodatkowej wtyczki (LAME MP3 Encoder ze stronyhttp://audacity.sourceforge.net ). Przejdź na kartę Formaty pliku, w sekcji Ustawienia eksportu dla MP3 zlokalizuj wtyczkę za pomocą przycisku Znajdź bibliotekę, a następnie ustaw jakość pliku w rozwijanym oknie Częstotliwość bitowa (w wypadku głosu wystarczy 128 kb/s).

Tajemnice podcastingu

Nasz blog ma już kanał RSS. W sekcji Links znajdziesz go pod odnośnikiem Kanał RSS.

Przyciśnij teraz przycisk Nagrywanie i zacznij mówić do mikrofonu. W głównym oknie pojawi się ścieżka z zapisem twojego głosu. Gdy skończysz, wystarczy przycisnąć Stop. Na początku mogą ci się zdarzyć potknięcia językowe czy dłuższe pauzy. Nie przejmuj się tym - będziesz mógł je usunąć i w ich miejsce wstawić nagrane ponownie fragmenty. Podczas odtwarzania obserwuj przesuwający się nad ścieżką znacznik i lokalizuj miejsca, które należy usunąć. Widok ścieżki możesz dowolnie skalować za pomocą lupy. Wybierz narzędzie Zaznaczanie z panelu w lewym górnym rogu ekranu. Zaznacz nim fragment ścieżki, którego chcesz się pozbyć, i naciśnij klawisz [Del]. W analogiczny sposób możesz wycinać fragmenty z innej ścieżki, wklejać je, przesuwać w czasie i w ten sposób edytować treść przekazu. Dodatkowo Audacity ma opcję importu wcześniej zarejestrowanych ścieżek audio w formatach WAV, AIFF, AU, MP3 lub Ogg Vorbis (polecenie Importuj plik audio w menu Projekt). Zwróć uwagę na rozbudowane menu Efekty, którego funkcje mogą uatrakcyjnić i poprawić jakość nagrania. Gdy ścieżka jest już gotowa, pozostaje zapisać ją w pliku MP3. Z menu Plik wybierz polecenie Eksportuj jako MP3 i nadaj plikowi w miarę krótką i czytelną nazwę (najlepiej zawierającą datę rejestracji). Kolejnym etapem jest odpowiednie opisanie pliku za pomocą znaczników ID3. Ułatwi to słuchaczom identyfikację nagrania i dostarczy im odpowiednich informacji o autorze oraz treści podcastu. W oknie Edycja tagów ID3 pliku MP3 wypełnij wszystkie niezbędne pola. Możesz oczywiście skorzystać z zewnętrznego narzędzia do edycji. Im dokładniej je wypełnisz, tym lepiej dla słuchacza.

Przykładem kompleksowego narzędzia do tworzenia i publikowania podcastów jest z pewnością program Propaganda (http://www.makepropaganda.com ). Interfejs programu został podzielony na trzy okna. Na górze po lewej stronie znajduje się biblioteka, do której importujesz pliki w formacie MP3, WMA lub WAV. Po prawej stronie masz do dyspozycji playlistę, czyli spis wszystkich segmentów danego nagrania z możliwością przesuwania ich względem siebie i dodawania różnych efektów (rozwijane paski Add Transition oraz Add Sound Effect). Na samym dole umieszczono znany już z Audacity pasek, na którym znajdują się zarejestrowane i zaimportowane ścieżki. Możesz je płynnie skalować suwakiem umieszczonym powyżej. Edytowanie ścieżek (wycinanie, wklejanie, kopiowanie) wygląda podobnie jak w Audacity.

Jak mówić, żeby cię słuchali, czyli jak gadać do mikrofonu i poza nim

"Gdy opowiadałam w studiu radiowym o sztuce oratorskiej Hitlera, mówiłam tak jak on - wspomina specjalistka od komunikacji - zdecydowanie, krótkimi zdaniami, dobitnie. Nikt z moich słuchaczy ani przez chwilę nie okazał znużenia".

Naśladować głos, modulować

 • To jedna z głównych zasad mówienia do mikrofonu. Należy dostosować głos do tego, co się mówi, o czym się opowiada. Gdy wspominamy o podchodzeniu zwierzyny, mówmy szeptem, tak cicho, jak rozmawialiśmy ze sobą, będąc w lesie.

 • Mów naturalnie, prosto, ale zmieniaj tempo i tembr głosu.

Od serca

 • Tak mów zawsze: prosto z serca. Zapomnij o urzędowym języku. To wypada źle. Nikt cię nie zrozumie i szybko stracisz słuchaczy. Nie obawiaj się zarzutów, że mówisz niefachowo.

 • Używaj prostego języka, tak aby mama czy pięcioletnie dziecko zrozumiało. Inaczej zanudzisz wszystkich.

 • Najlepsi przed mikrofonem są - zdaniem radiowców - mieszkańcy wsi. Zawsze zaciekawią, bo ich słownictwo jest soczyste, barwne, czasami nieco śmieszne, ale zawsze przyciąga ucho.

Krótkie zdania

 • Trzeba mówić konkretnie i krótkimi zdaniami. Bardzo źle są przyjmowane wszelkie dygresje. Lepiej też słucha się kogoś, kto podaje przykłady ze swojego życia, a nie opowiada o innych.

 • I nie mów "pod nosem". Urzędnicy często mówią pod nosem i monotonnie.

Nie mów długo, rób pauzy

 • Mów maksymalnie trzy minuty. Po każdym takim bloku informacji powinno nastąpić podsumowanie. Krótkie i dosadne. Po trzeciej minucie powinna się pojawić nowa informacja. Dłużej nie wytrzyma żaden słuchacz. Musisz "otworzyć nowe okno", nowy podpunkt rozmowy.

 • Pauzę rób po poincie. Koniecznie.

 • Mów wyraźnie i nie piszcz.

 • Stękanie wykluczone.

 • Nie zjadaj końcówek, ale nie mów przesadnie ą czy ę, bo to sztuczne. Lepiej mówić wolno niż za szybko.

 • I nie mów wysokim, piskliwym głosem. To brzmi okropnie!

 • Stękanie i yyykanie źle wypada. Tego nie da się słuchać.

Adam Bogoryja-Zakrzewski