Tajemniczy Tejas

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Intel dostarczył swoim współpracownikom w Azji, ok. 10 inżynierskich prototypów procesorów Tejas, które mają być następcami układu Prescott. Układy pracują z częstotliwością 2,8 GHz i spożywają aż 150 W energii.

Procesory te mają być wykonywane w technologiach 0,09 i 0,065 mikrona. Będą to ostatnie układy Intela korzystające z technologii NetBurst zaprezentowanej wraz w wprowadzeniem na rynek pierwszych procesorów Pentium 4. W wersji produkcyjnej Tejas ma pracować z taktowaniem ok 4 GHz i szybszą niż obecnie szyną systemową. Powiększeniu ulegnie także pojemność pamięci podręcznej wszystkich poziomów. Kolejne zapowiadane zmiany to udoskonalenie mechanizmu kolejkowania zadań, nowe instrukcje multimedialne (m.in. poprawiające funkcjonowanie wielowątkowości).

Na razie nie wiadomo dlaczego procesor w wersji inżynieryjnej zużywa aż tak dużo energii. Hipotez jest kilka. Być może Tejas zawiera dwa rdzenie korzystające ze wspólnych pozostałych podzespołów (np. pamięci podręcznej). Druga możliwość to dodatkowe instrukcje Tejasa wymagające dodatkowych tranzystorów. Możliwe że układ ten będzie zawierał 64-bitowe rozszerzenia do architektury x86.


Zobacz również