Tajemniczy obiekt kosmiczny cały czas wybucha

Astronomowie próbują rozwiązać tajemnicę nieustannie powtarzającej się eksplozji dziwacznego obiektu kosmicznego.

Tajemniczy obiekt kosmiczny cały czas wybucha

Strumień promieniowania gamma

(Źródło: Goddard Space Flight Center / CI Lab NASA)

Dziwny obiekt kosmiczny eksplodował już ponad 1600 razy w dość krótkim czasie, a astronomowie wciąż nie wiedzą, czym właściwie jest.

Obiekt jest źródłem szybkiego rozbłysku radiowego (FRB), czyli dziwnego zjawiska krótkotrwałych sygnałów radiowych pochodzenia pozagalaktycznego, które zostało odkryte dopiero w 2007 roku i o którym nie wiemy jeszcze zbyt wiele. Większość z takich obiektów wydaje się uwalniać swoją energię za jednym razem, podczas gdy u kilku z nich zaobserwowano wielokrotne wybuchy energii.

Zobacz również:

  • Tajemniczy obiekt uderzył w Jowisza [Zobacz film]
  • Astronauta zauważył niebieską eksplozję na Ziemi

Przykładem tego jest obiekt o nazwie FRB 121102 znajdujący się w galaktyce karłowatej około 3 miliardy lat świetlnych od nas. Astronomowie badają go za pomocą chińskiego radioteleskopu sferycznego z aperturą o długości pięciuset metrów (FAST). Po obserwowaniu obiektu przez około 60 godzin naukowcy zauważyli, jak eksploduje 1652 razy, gdzie najszybszą była około jedna eksplozja co 30 sekund.

Na razie jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy wszystkie FRB są magnetarami, czy też magnetary są tylko jednym z możliwych źródeł FRB. Nie wiemy zresztą, w jaki sposób magnetary powodują powstanie FRB, więc trudno stwierdzić, czego powinnyśmy szukać w obiekcie FRB 121102. Poza świadomością, że za tym zjawiskiem może kryć się magnetar, trudno stwierdzić cokolwiek innego.

FRB są szczególnie ekscytujące, nie tylko dlatego, że prawie nic o nich nie wiemy. Są także stosunkowo nowym odkryciem, więc ich badanie daje wiele możliwości badawczych.

Zobacz także: Lidl: tanie narzędzia warsztatowe - aktualna oferta

Źródło: techradar.com