Tajemniczy świat PDF


Tajemniczy świat PDF

Link Checker sprawdza w pliku PDF wszelkie odniesienia do zewnętrznych źródeł i tworzy raport o uszkodzonych linkach

NetFormation FaceIt! to poręczny program użytkowy, pozwalający na natychmiastowe zmiany elementów graficznych w dokumencie PDF. Łączy plik graficzny PDF z plikiem w formacie FDF (Forms Data Format), tworząc jednolity strumień FDF. Na przykład, gdy do dokumentu PDF zawierającego element graficzny przycisku zostanie ponownie importowany strumień FDF, będzie on w stanie zmienić wygląd przycisku, zgodnie z ustaleniem użytkownika. Background Adder produkcji Graeme Dykes Prepress Software ułatwia czynność dodawania tła do dowolnego dokumentu PDF. Z kolei program ARTS PDF Workshop firmy A Round Table Solution wykorzystuje zestaw makr Excela w szyb-kim i skutecznym zarządzaniu, odzyskiwaniu, manipulacji i wydruku plików PDF.

Konwersja

Przenoszenie różnych typów dokumentów do pliku PDF jest na pewno jedną z trudniejszych czynności. Kilka programów wykonuje ją jednak szybko i skutecznie. Program DocuLex Pdf-It ma nawet szansę na pokonanie Adobe Capture pod względem szybkości działania w rozpoznawaniu znaków (OCR recognition). Software ten może także konwertować duże dokumenty lub rozbudowane grupy obrazów na format PDF; nie zapomniano tu nawet o opcji przeszukiwania tekstu. Poza tym, program rozpoznaje 13 języków, koryguje układ i strony i sukcesywnie sprawdza pisownię.

Tajemniczy świat PDF

Watch-Plus monitoruje wybrane foldery i automatyzuje tworzenie plików PDF

A może szukasz czegoś prostszego? Gymnast autorstwa Roberta Schifreena konwertuje dowolny wybrany przez ciebie plik tekstowy na format PDF. Program generuje również zakładki (bookmarki), odnoszące się do nagłówków stron i umożliwia wprowadzanie uwag. Dostosowany do wymagań pracy edytorskiej (zarówno w tradycyjnej formie drukowanej, jak i publikacji sieciowych), program Gemini Studio firmy IceniStudio należy polecić tym, którzy zamierzają przekonwertować na format PDF wybrane artykuły. Jedno kliknięcie i program wykona swoją pracę bez zastrzeżeń, łącząc nagłówki, boczne kolumny i tekst główny w jedną całość. Gemini Studio radzi sobie nawet z artykułami, zajmującymi wiele kolumn i rozciągającymi się na kilka stron.

Przygotowanie

Wiele plug-inów przeznaczonych do różnych zadań w procesie przygotowania do druku skupia się na jakichś konkretnych czynnościach lub rozszerza istniejące możliwości Adobe Acrobata. Jeden z takich zestawów plug-inów, Aria Power Bundle firmy Dionis zawiera wszelkie możliwe narzędzia pomiarowe i edycyjne, od linijek, do opcji dzielącej jeden plik PDF na kilka mniejszych. W skład zestawu wchodzi także poręczne urządzenie do sprawdzania odnośników, które nie tylko informuje o problemach z połączeniem, lecz także tworzy listę kontaktów zewnętrznych. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy odnośniki odsyłają do danych znajdujących się poza plikiem PDF.

Łamanie tekstu przy użyciu kilku wersji PDF nie powinno sprawiać problemu, jeśli kontrolą tego procesu zajmie się Watch Plus, produkt Addendum Software. Przystosowany do monitorowania wielu katalogów, kontroluje proces tworzenia plików PDF, zapewnia bezpieczeństwo i śledzi informacje o plikach. Niektóre z zestawów zostały opracowane wyłącznie z myślą o pracy z plikami PDF. Enfocus PitStop automatyzuje dokonywanie poprawek w plikach; Computerstream Ltd. PDF Imposer przygotowuje Acrobata do wysokonakładowego druku cyfrowego, a program MAXWork-Flow firmy Harris Publishing Systems może obsługiwać jednocześnie kilka urządzeń zewnętrznych. Znacznie ułatwia wykonywanie wielu złożonych czynności, od tworzenia proofów, do pogarszania jakości (downsampling).

Odzyskiwanie informacji

Czasami odzyskiwanie informacji z pliku PDF bez konieczności zmiany danych jest dosyć istotne. Kilka narzędzi wykona tę pracę bez jakichkolwiek komplikacji, bez względu na to, czy naszym celem jest odzyskanie informacji tekstowych, czy też graficznych. Zorglub.com oferuje PDF2Doc

- sprytny program użytkowy, który nie tylko odzyskuje informacje z pliku PDF, lecz także konwertuje je na format tekstowy PalmPilota. WinPDFdata firmy SANFACE Software wyciąga informacje z pliku PDF i tworzy z nich dokument w HTML. Jeśli chcemy po prostu przechwycić parę plików graficznych, posłużymy się aplikacją PEP firmy Iceni Technology. PEP łowi pliki TIFF, EPS lub JPEG i przekazuje je do wybranego katalogu. Wreszcie, program PDFCount wyprodukowany przez 4Translation odzyskuje nie tylko dane, ale także informacje na ich temat. Wyposażony w możliwość liczenia słów, znaków, stron i wykonywania innych czynności statystycznych, ułatwi ci pełny wgląd w strukturę pliku PDF.

Źródła

Umiejętne rozbudowanie możliwości Acrobata wymaga jeszcze informacji, gdzie można zdobyć opisywane programy. Jednym z pierwszych sieciowych postojów powinna być strona PDFzone.com (www.pdfzone.com).

Tajemniczy świat PDF

PDF Workshop (ARTS} tworzy z listy PDF-ów arkusz kalkulacyjny Excela

Odnajdziemy tam nie tylko wszystkie dodatkowe programy do Acrobata ułożone kategoriami; większość z nich jest zaopatrzona w bezpośredni odnośnik łączący nas ze stroną producenta. Choć niektóre z nich to programy komercyjne, większość to shareware i freeware, które możemy w każdej chwili ściągnąć i wypróbować. Innym interesującym nas miejscem będzie też grupa dyskusyjna comp.tzt.pdf. Tutaj możemy zadawać pytania i dowiedzieć się więcej o możliwościach plug-inów i programów, które sprawią, że nasz Adobe Acrobat zacznie latać.

Programy wymienione w tym artykule są zaledwie szczytem góry lodowej. Istnieje całe mnóstwo innych, niezwykle funkcjonalnych aplikacji. Choć pewnie nie wszystkie okażą się przydatne, istnieje duża szansa, że odnajdziesz ten najbardziej ci potrzebny i od dawna poszukiwany. Tajemnica wyjaśniła się. Teraz czas na eksplorację i czerpanie konkretnych korzyści.